$
ועידת G300
גג כתבה ועידת G300

"הכל ציבורי, אם רוצים שמשהו לא יפורסם - אסור לתעד אותו"

מפקד יחידת 8200 לשעבר הציג את הסיכונים וההזדמנויות בעולם הסייבר: "מכשיר סלולרי מספק יותר מידע ממה שהיה לנשיא ארה"ב לפני 30 שנה"

מאיר אורבך 13:0326.11.14

"התמונות של השחקנית ג'ניפר לורנס דלפו לרשת - וכל מושג הפרטיות השתנה לחלוטין. כל הפעילות שלנו מתועדת ונשמרת לעד, כשהפעלת ווייז היא דוגמה טובה לכך: מישהו תמיד יודע איפה אתה נמצא. זו מציאות מחרידה ביותר", כך אמר אתמול מייסד ומנכ"ל קרן Team8 נדב צפריר בכנס ה־G300 של "כלכליסט" ו־UBS. "אם רוצים שמשהו לא יפורסם, אסור שהוא יהיה מתועד", הוסיף.

 

קרן Team8 הוקמה בידי צפריר, לשעבר מפקד יחידת המודיעין האלקטרוני 8200, וישראל גרימברג, לשעבר מפקד מרכז הסייבר ביחידה, בשיתוף רוני זהבי, מייסד קוטנדו שנמכרה ב־2012 לאקמאי, והיזם לירן גרינברג. ביולי פורסם שקרן ההשקעות של צפריר גייסה 10 מיליון דולר, שאותם תשקיע בחברות סטארט־אפ בתחום הסייבר.

 

נדב צפריר נדב צפריר צילום: אוראל כהן

 

"מעבר לפרטיות, תכונה נוספת של העולם שכולו מחובר היא מלחמת הסייבר. זהו הממד הנוסף למלחמה, אחרי הים, היבשה והאוויר, אלא שבו אין כל הפרדה בין הצד הצבאי לאזרחי. פגיעת סייבר קשה בחברת החשמל תהיה פגיעה קשה בישראל", הוסיף צפריר.

 

הוא גם התייחס לפריצה שהתרחשה ביולי ל־83 מיליון חשבונות בבנק ג'יי.פי. מורגן. "פשעי הסייבר נפוצים מאוד כיום ופריצה כזו יכולה לקרות בכל מקום. נצטרך ליצור מערכות הגנה רב־שכבתיות כדי להתמודד עם זה", אמר.

 

"לצד הסיבים האופטיים שמפחיתים דרמטית את עלות העברת המידע ויכולת החישוב שהופכת להרבה יותר זולה, אנו מקבלים ליד מכשיר סלולרי ששקול בעוצמה שלו למחשב־על בשנות השבעים", אמר צפריר. "הנגישות למידע גדולה, וטלפון שמחובר לאינטרנט מספק יותר מידע ממה שהיה לנשיא ארה"ב בשנות השמונים מכל סוכנויות המידע שלו".

 

צפריר גם התייחס להשפעות החברתיות של הטכנולוגיה. "בדור של הילדים הכל מתועד, משותף ומצולם. זה דור חדש שאינו חרד לפרטיות שלו", אמר. "יש שינוי אמיתי בצריכת המידע וביחס למידע. לכן הביטקוין הווירטואלי יכול להפוך למטבע הקשה של הדור הזה".

 

צפריר ציין כי נוסף לסיכונים, הסייבר יוצר גם הזדמנויות רבות לעתיד העולם שעדיין אי אפשר לדמיין. אולם הוא הוסיף כי "יש דבר אחד המוגדר כסיכון ואיני מבין זאת – נהגי מוניות שמחכים לנוסעים. נהגים הם הסקטור החזק ביותר בארה"ב, אך יש צפי שהמקצוע הזה ייעלם, כמו מקצועות אחרים שמחייבים עבודה שחוזרת על עצמה ואינה דורשת כישורים מיוחדים. אנשים במקצועות כאלה עלולים להיתקל בבעיה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x