$
מחפשי עבודה

מה עדיף, שעות גמישות או העלאה בשכר?

סקר של סיטיגרופ ולינקדאין מצא שרוב העובדים מעדיפים איזון בין העבודה לחיים הפרטיים על פני שכר גבוה יותר - עד גבול מסויים

שירות כלכליסט 15:3504.11.14

מה הייתם מעדיפים: עבודה עם שעות גמישות או שכר גבוה יותר? בהינתן הבחירה, עובדים מעדי כי יעדיפו ליהנות מאיזון טוב יותר בין העבודה והחיים הפרטיים על פני שכר גבוה יותר - עד גבול מסויים, כך עולה מסקר שערכו הבנק סיטיגרופ ואתר המדיה החברתית לינקדאין.

הסקר נערך בקרב 1,043 משתמשי לינקדאין, ו-64% מהנשאלים טענו כי יעדיפו יותר גמישות בעבודה על פני העלאה של 10% בשכר. אולם כשמדובר בהעלאה של 20%, מספר העובדים המעדיפים גמישות יורד ל-47%, כש-53% יבחרו בכסף. למעלה מ-70% מהנשאלים יבחרו בהעלאה של 30% בשכר, בעוד ש-28% העדיפו לאזן בין החיים והעבודה גם ברמת השכר הזו.

 

הסקר אמנם אינו רחב היקף, אך הממצאים שלו מצביעים על הרצון של העובדים בגמישות. בהתאם, המעסיקים יכולים להעלות את רמות האושר והסיפוק של העובדים על ידי כך שיבצעו שינויים קטנים באופן שבו העבודה מבוצעת.

 

עובדים חשים הקלה כשהם שומעים אישה בכירה מדברת על האתגר שבאיזון קריירה ומשפחה עובדים חשים הקלה כשהם שומעים אישה בכירה מדברת על האתגר שבאיזון קריירה ומשפחה צילום: שאטרסטוק

 

גברים ונשים החזיקו בדעות דומות לגבי שאלת הגמישות, אולם שאלות אחרות בסקר שעסקו באופן שבו העובדים מאזנים בין הקריירה והמשפחה, חשפו פערים בולטים. מהסקר עולה כי למעלה ממחצית הגברים שמעו גברים אחרים מדברים על איזון בין העבודה והמשפחה, בעוד ש-78% מהנשים שהשתתפו בסקר, אמרו כי מעולם לא שמעו גבר מצליח מדבר על האתגרים באיזון בין הקריירה והמשפחה.

 

הניסיון לאזן בין דרישות הקריירה לבין המשפחה תפס בשנים האחרונות את מרכז השיח הנוגע לעבודה, כשנשים כמו סמנכ"לית התפעול של פייסבוק שריל סנדברג ומנכ"לית פפסיקו אינדירה נואי, העלו אותו על סדר היום הציבורי. הסיבה לכך היא כנראה משום שנשים בתפקידי ניהול נשאלות לעיתים קרובות על הדרישות של העבודה והבית, בעוד שגברים בתפקידים בולטים אינם נדרשים לרוב לענות על שאלות מסוג זה.

 

אך המגמה עשויה להשתנות בקרוב, שכן הגברים מתחילים להביע בקול גם את הקשיים שעומדים בפניהם. באוגוסט, מקס שירסון התפטר מתפקידו כמנכ"ל הסטארט - אפ MongoDB. בפוסט שפרסם בבלוג הסביר כי קיבל את ההחלטה במטרה לבלות יותר זמן עם בני משפחתו. במקביל, יותר ויותר אבות עובדים מתחילים לדרוש מהמעסיקים יותר הקלות בעודם משתדלים לאזן בצורה טובה יותר בין העבודה והבית.

 

הסקר של לינקדאין מצא שגברים ונשים מעל גיל 35 חשים הקלה כשהם שומעים אישה מצליחה מדברת על האתגרים הנלווים להיותה אם עובדת. אולם, ישנה סבירות נמוכה יותר שנשים צעירות יחושו כך. למעשה, חלק מהנשים הצעירות דיווחו בסקר ששיחות מסוג זה מנפצות להן את האשליה ומפחיתות מהרצון שלהן להתקדם לעבר תפקיד ניהולי. עם זאת, חלק מהנשים הצעירות בסקר טענו דווקא כי בעקבות השיחות הללו גדלה המוטיבציה שלהן להתגבר על המתיחות בין דרישות העבודה והמשפחה, שבעיניהן נתפסת כבעיה של הדור המבוגר יותר. כמו כן, חלק מהנשים בסקר, בייחוד בקבוצת הגילאים 54-45, דיווחו כי כן חשות מתוסכלות כשהן שומעות מהמנהלים הבכירים כי לדעתם נשים לא יכולות לשלב בין משפחה לקריירה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x