$
בארץ

הורים למצטיינים לבג"ץ: תנו לילדינו לגשת לבגרות בכיתה י'

ההורים עתרו נגד הנחיית שר החינוך שי פירון לבטל בגרויות בשנה הראשונה בתיכון. לדבריהם, ילדיהם בתוכנית לנוער מוכשר במתמטיקה יתעכבו שנה לחינם ופניותיהם בנושא לא נענו: "צריך להעניק לתוכנית כיפת ברזל. פירון צריך לרדת מהעץ"

דוד רפאלי 14:1407.10.14

הורים לתלמידים מצטיינים במתמטיקה הגישו בג"ץ כנגד שר החינוך שי פירון בשל סירובו לאפשר להם לגשת לבגרות במתמטיקה כבר בסוף כיתה י'.

פירון הכריז על רפורמת "למידה משמעותית" שלו עוד אשתקד, ובמסגרתה הוחלט על ביטול הבגרויות בכיתה י' באופן גורף כבר משנת הלימודים הנוכחית (תשע"ה). הרפורמה פוגעת בתלמידי תיכון מצטיינים הלוקחים חלק בתוכנית לנוער מוכשר במתמטיקה.

 

התוכנית פועלת כבר יותר מ־30 שנה, ומכשירה מאות תלמידי תיכון בשנה לסיים בהצטיינות את בחינת הבגרות במתמטיקה (5 יחידות) בכיתה י', ולהתחיל בלימודי מתמטיקה באוניברסיטאות. ממוצע ציוני הבגרות במתמטיקה של התלמידים המוכשרים עומד על 98. לפני 14 שנה הצליח מייסד התוכנית - פרופ' צבי ארד - להשיג את הסכמת צה"ל לאפשר לתלמידי התוכנית דחיית גיוס של שנה, וכך להשלים תואר במתמטיקה, מדעי המחשב ופיזיקה בטרם גיוסם.

 

פירון. יגיב לבג"ץ בקרוב פירון. יגיב לבג"ץ בקרוב צילום: טל שחר

 

למרות כל זה, וללא כל הסבר המניח את הדעת, משרד החינוך אינו מוכן להחריג את התלמידים מההוראה הגורפת. פירון לא התייעץ עם ראשי התוכנית, ששמעו לראשונה על הכוונה לבטל את האפשרות לגשת לבגרות בכיתה י' בתקשורת. מאז קיימו אלה כמה פגישות עם בכירי משרד החינוך, אך לא הצליחו לשנות את רוע הגזירה. המשרד הסכים כי התלמידים ייגשו לבגרות במועד חורף של י"א, אך פתרון זה אינו מספק את מנהלי התוכנית, התלמידים וההורים, אשר מכנים אותו "ישראבלוף".

 

משרד החינוך לא הגיב לפניות האישיות של התלמידים, ונתן תגובות לקוניות לפניות ההורים. גם התשובה למועצה לשלום הילד היתה משפטית בעיקרה, והדגישה כי לתלמידים המצטיינים אין זכויות קנויות.

 

בנוסף טוענים ההורים כי מדובר בפגיעה רטרואקטיבית בתלמידים שכבר החלו את התוכנית, תוך שהובטח להם כי יוכלו לגשת לבגרות בסוף כיתה י'.

"זה לא הוגן", אומרת מאיה מרגנית, תלמידה בתוכנית שהתחילה השנה כיתה י'. "השקענו ולמדנו כל כך הרבה זמן, התחייבו לתת לנו משהו מסוים, ועכשיו מונעים את זה מאיתנו. אני ועוד ילד כתבנו מכתב אישי לשר החינוך, וגילינו שהוא בכלל לא טרח לקרוא אותו וזה נעלם בבירוקרטיה של המשרד".

 

אֵילַת שפירו, אם לתלמיד בתוכנית, אמרה כי "שר החינוך מדבר על למידה משמעותית - זו לא למידה משמעותית? מה הבעיה להחריג את התוכנית הזאת?". לדבריה, "פירון צריך לרדת מהעץ. להגיד - סליחה, טעיתי. עכשיו הבנתי שמדובר בחבר'ה מצוינים, ואני אתן כיפת ברזל לתוכנית הזאת ל־40 שנה".

 

ממשרד החינוך נמסר: "המשרד מוביל תוכנית אסטרטגית בתחום המדעים והמתמטיקה, שנועדה לעודד מצוינות ולהגדיל את מספר התלמידים הניגשים ל־5 יחידות לימוד".

 

david.refaeli@calcalist.co.il

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x