$
מעסיקים

נמאס לכם מהבוס? הכירו את החברה שנפטרה מכל המנהלים

אתר המכירות המקוון זאפוס החליט לבטל את דרג המנהלים, לוותר על ההיררכיה התאגידית ולהיפטר מתארי התפקידים בתוך האירגון

שירות כלכליסט 17:4123.01.14
החנות האינטרנטית, זאפוס, נוטה לעשות דברים בדרכו ייחודית, אך בכל הקשור לאירגון החברה הוא הרחיק לכת אפילו יחסית. ב"וושינגטון פוסט" מדווחים שהחברה מתכוונת לבטל את הדרג המסורתי של מנהלים, לוותר על ההיררכיה התאגידית הטיפוסית ולמעשה להיפטר מהגדרות תפקיד, לפחות ברמה הפנים-ארגונית. החברה דיווחה לעובדים על השינויים המתוכננים בפגישה מיוחדת לציון סוף השנה.

הגישה הלא שגרתית הזו, מכונה Holacracy. היא פותחה על ידי יזם לשעבר בתחום התוכנה, והמטרה היא להחליף את שרשרת הפיקוד הטיפוסית של תאגיד בסדרה של "מעגלים" חופפים ובעלי מנגנון פיקוח עצמי. בתיאוריה, שיטה זו אמורה להעניק לעובדים השפעה רבה יותר על אופן ניהול החברה. לטענת הבכירים בזאפוס המהלך נועד למנוע מהחברה, המעסיקה בשלב זה 1,500 עובדים, להפוך להיות נוקשה, מסורבלת ובירוקרטית מדי ולאפשר לה להמשיך בנתיב הצמיחה שלה.

 

מאחורי הרעיון של Holacracy, עומד היועץ בריאן רוברטסון, שהוא גם יזם סדרתי בחברות תוכנה, שלדבריו הגה אותו לאחר שהבין שהוא "מעוניין יותר באופן שבו אנחנו עובדים ביחד" מאשר בתפקיד שלו עצמו. הרעיון זכה לתמיכה מכמה מנהלים ידועים, ביניהם מייסד טוויטר אוון וויליאמס, שאימץ אותו בחברה החדשה שלו, מדיום. עם זאת, זאפוס היא החברה הגדולה ביותר עד כה שאימצה את הרעיון.

 

החנות האינטרנטית, זאפוס החנות האינטרנטית, זאפוס צילום: בלומברג

 

ה-Holacracy מנסה למעשה לארגן את החברה מסביב לעבודה שצריך לבצע, במקום מסביב לאנשים שמבצעים אותה. כתוצאה מכך, לעובדים אין תארים המגדירים את התפקיד שלהם. לרוב מוקצים לכל עובד מספר תפקידים הכוללים ציפיות מוגדרות. העבודה אינה מתבצעת בתוך צוות ספציפי אלא העובדים לוקחים בדרך כלל חלק במספר מעגלים, שכל אחד מהם מבצע פונקציות מסויימות.

 

בנוסף לכך, אין מנהלים, לפחות לא בהגדרה הקלאסית של התפקיד. במקום, ישנם אנשים שנקראים "חוליות מובילות" (lead links), שלהם יש את הסמכות למנות עובדים לתפקידים או להעביר אותם לתפקידים אחרים. ההחלטות לגבי המהות של כל תפקיד ועל האופן שבו הצוותים השונים צריכים לפעול, מתקבלות באמצעות תהליך ניהול עליו אחראים אנשים מכל מעגל. ג'ון בונץ' מזאפוס, שאחראי למעבר של החברה למודל החדש, הדגיש בפני העיתון כי בכל זאת בחברה יאפשרו למעגל החיצוני ביותר להגדיר במידה מסוימת מה הסמכויות של תת הקבוצות.

 

זאפוס ורוברטסון מקפידים גם לציין שבעוד שהגישה החדשה מבטלת את ההגדרה המסורתית של מנהלים (כלומר אנשים שמנהלים את העבודה של אחרים ומחזיקים במפתחות לקידום הקריירות שלהם), עדיין יוותר מבנה ויהיה פיקוח על העובדים. ביצועים חלשים, אומר רוברטסון, בולטים כשאין מספיק "משימות" למלא את הזמן שלהם, או כשקבוצת עובדים שממונה על תרבות החברה מחליטה שהעובדים אינם מתאימים.

 

מאז אפריל העבירו בזאפוס 10% מהעובדים למערכת החדשה, אך כעת שהיא הפכה להיות רשמית, בונץ' מעריך כי עד סוף השנה הנוכחית יעברו שאר העובדים. הוא מודה כי לעובדים לוקח לפעמים עד שישה חודשים להבין את המורכבות של המערכת החדשה. "זו מערכת מורכבת להבנה. פרדיגמת העבודה המסורתית מושרשת בנו בצורה עמוקה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x