$
משפט

4 חודשי מאסר בפועל לסגן בכיר לחשכ"ל לשעבר

נשיאת בית משפט השלום בירושלים, שלומית דותן, קיבלה את הסדר הטיעון שהציגה המדינה עם איציק כהן, ששימש במשך 11 שנים כסגן בכיר לחשכ"ל לנושאי טכנולוגיה. כהן הורשע בשתי עבירות של מרמה והפרת אמונים

תומר גנון וזוהר שחר לוי 13:2710.10.13

הסגן הבכיר לחשכ"ל לשעבר לענייני מחשוב, איציק כהן, ירצה 4 חודשי מאסר בפועל ולא ישלם קנס. כך החליטה היום נשיאת בית משפט השלום בירושלים, שולמית דותן. כהן הורשע ביום שני במסגרת הסדר טיעון בשתי עבירות של מרמה והפרת אמונים.

 "מדובר במעשים של שחיתות שלטונית במלוא מובן המילה", קבעה השופטת דותן בגזר הדין, "אשר נעשו תוך שימוש לרעה בכוח השררה השלטוני של אדם רם דרג ורם מעלה מתוך מניעים אינטרסנטים גרידא, ותוך סטייה מטוהר המידות המתחייב מעובד ציבור".

 

כהן התחייב שלא לשמש בתפקידים בעתיד במשרדי הממשלה ובמוסדות המדינה, ולא לתת להם שירותים בתחום המחשוב במישרין או בעקיפין. על פי הסדר נוסף שאליו הגיע מול נציבות שירות המדינה הוא ייפסל משירות המדינה לתקופה של 3 שנים, מה שאוטומטית מוריד את גובה הפנסיה שלו לגובה המשכורת הממוצעת במשק. על פי בא כוחו של כהן, עו"ד ירון קוסטליץ, מדובר בהפסד הכנסה עבורו של כ-72 אלף שקל לשנה.

 

איציק כהן. 4 חודשים מאסר בפועל איציק כהן. 4 חודשים מאסר בפועל צילום: עמית שעל

 

כתב האישום המקורי שהוגש לפני שנה נגד כהן – מי ששימש בין השנים 1996-2007 כסגן בכיר לחשכ"ל לנושאי טכנולוגיה - היה חמור בהרבה.

  

כהן הואשם בלקיחת שוחד, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות והפרת אמונים. זאת בגין שורה של פעולות בניגוד עניינים וקבלת טובות הנאה ממנהלי חברת הייעוץ הטכנולוגי E121, מוני יניב שנפטר וחתנו רביב רז, אשר שימשו במהלך השנים גם כיועציו.

 

כך למשל על פי כתב האישום המקורי, השניים מימנו במשך שנה וחצי רכב לבתו של כהן מבלי שהיא הועסקה כלל בחברתם.

  

עבירת השוחד שיוחסה לכהן בגין עניין זה נמחקה מכתב האישום, ככל הנראה משום שבפרקליטות סברו שלא יוכלו להוכיח שכהן ידע על כך שבתו קיבלה רכב מהשניים.

 

בנוסף, על פי כתב האישום המקורי, כהן דאג להאריך בנובמבר 2004 הסכם שנחתם בין האוצר ל-E121, נוכח דאגתו לאינטרסים שלה. נטען כהן, שעמד בראש ועדה באוצר שהמליצה לאשר פרויקטי מחשוב מעל 700 אלף שקל, המליץ לאשר באופן חריג את המשך ההתקשרות עם E121 בפטור ממכרז, כשהוא מסתיר כי הטעם המרכזי הוא רצונו לשמור על האינטרסים של אלמנתו של מוני יניב שנפטר. ההסכם הוארך עד מרץ 2007. גם עבירה זו נמחקה מכתב האישום.

 

במה כן הורשע כהן במסגרת הסדר הטיעון? בעבירה אחת של מרמה והפרת אמונים בשל כך שבעודו עובד באוצר, הוא רקם ביחד עם רז ועם חשב משרד האוצר, אהרל'ה אהרונוב, תוכנית להקמת חברה משותפת אשר תהנה מהידע והקשרים שצבר. החברה שהוקמה, נט-סאפ סולושנס, אף ביקשה לאשר לה להעסיק 20 עובדים שהוכשרו באוצר. "כהן הסתיר כי מדובר בחברה שיש לו אינטרסים כלכליים בה", נטען בכתב האישום.

 

עבירת מרמה והפרת אמונים נוספת שבה הורשע היא בשל מערכת היחסים שלו עם רביב רז. "לאחר מותו של יניב (חמו של רז, ת"ג וזש"ל)", נכתב בכתב האישום שבו הודה, "נרקמה בין רביב לכהן מערכת יחסים הדוקה. השניים נהגו לשוחח אודות ענייניו העסקיים והכספיים של רביב במשרד האוצר. כהן שיתף את רביב בהתכתבויות פנימיות במשרד האוצר, שנשלחו אליו מתוקף תפקידו. כהן ורביב אף נהגן לשוחח אודות עניינים אישיים, לרבות תוכניותיו של כהן באשר לעתידו המקצועי והכללי".

 

עו"ד ירון קוסטליץ ממשרד י.וינרוט מסר כי: "אנחנו מברכים על כך שבית המשפט הנכבד קיבל את עמדתנו שאין מקום להשית קנס על מר כהן. נקבע שההאשמות החמורות שהוטחו בכהן בעבר בדבר לקיחת שוחד כביכול וקבלת דבר במרמה – אינן קיימות עוד, וכהן מברך על-כך. החלטותיו של כהן היו מקצועיות וענייניות, ולא נגרם נזק כלשהו למדינה. כהן נטל על עצמו אחריות מלאה על העבירה הקלה יותר של פעולה בניגוד עניינים פוטנציאלי, והוא חפץ לשים את העניין מאחוריו ולהמשיך קדימה בחייו".

 

את המדינה ייצגו בתיק עורכי הדין גלעד סוקולובר, יונתן קרמר ומוחמד סראחנה מהמחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x