$
דעות

1.9 מיליארד שקל שואלים איפה הכסף

מחזיקי האג"ח של אלביט הדמיה זכאים לדעת לאן בדיוק הולך הכסף שנמצא בקופת המזומנים המדוללת

יניב רחימי 08:3022.07.13

כמו בני משפחה מודאגים מחוץ לחדר הניתוח, הממתינים בציפייה דרוכה לרופא שייצא עם בשורה על מצבו של יקירם, כך המתינו בסוף השבוע האחרון מחזיקי האג"ח של אלביט הדמיה לדיווח על תוצאות ההצבעה על הצעת הסדר החוב. העיכוב בפרסום הכרעת המחזיקים בישר שמשהו השתבש. תוצאות ההצבעה אינן חד־משמעיות וההכרעה אינה ברורה. בינתיים החולה נשאר שוכב ומדמם בטיפול נמרץ עד להחלטה של בית המשפט. 

רמת החשדנות בין אלביט הדמיה לנציגות שוברת שיאים. חברי הנציגות חשודים כמי שמנסים להכניס מקלות בגלגלים של החברה ולטרפד את הצעת ההסדר כדי להרוויח עוד זמן שיאפשר להם לחייב בשעות טרחה מרובות ויקרות. טענה זאת, שנלחשת באוזני העיתונאים, תמיד אוף דה רקורד, עולה בכל פעם שחברי נציגות מסרבים להגיד "אמן" להצעה כלשהי של חברה חדלת פירעון.

 

הנציגות של דלק נדל"ן דורשת שיצחק תשובה יזרים עוד כסף? הנציגות של אי.די.בי לא מסתפקת ב־10% שנוחי דנקנר הציע לנושים? הנציגות של אלביט הדמיה מתעקשת לא לתת פטור מאחריות לדירקטורים? כמו התניה פבלובית, מיד מגיעות התגובות של "מקורבים" ו"בכירים" בגנות הנציגות תאבת הבצע. חברי הנציגות של אלביט הדמיה, שמואל אשל, אדוארד קלר ועופר גזית, יכולים היו להימנע מהביקורת המוטחת כלפיהם אלמלא היו נוקבים בתעריף של מאות שקלים לכל שעת פעילות שלהם בנציגות. מן הראוי שהטוענים להיות "מגני המשקיעים", הנלחמים את מלחמתם של היתומים והאלמנות, היו מסתפקים בשכר צנוע יותר ואף מתנים חלק מהתמורה שהם זכאים לה במבחן התוצאה.

 

 צילום: יריב כץ

 

גם נושאי המשרה של אלביט הדמיה לא יוצאים נקיים. הצעת הסדר החוב שהוגשה מטעם החברה כוללת סעיפים המטיבים עם קברניטיה, ובראשם בעל השליטה מוטי זיסר. כך לדוגמה, במסגרת הצעת ההסדר של החברה כל הדירקטורים, למעט מוטי זיסר, יזכו לפטור מתביעות. זאת בניגוד לעמדת השופטת ורדה אלשיך, שלפיה מתן פטור כרוך ב"פדיון" איום התביעה האישית, פדיון שהעריך המומחה הכלכלי של אלביט הדמיה ב־60 מיליון דולר. כך שלכאורה לא רק לחברי הנציגות יש "עניין אישי".

 

ומי משלם על הניסיון של הנהלת אלביט הדמיה לזכות בפטור מתביעות בחינם? האם מוטי זיסר מממן את המאבק מכיסו? ודאי שלא. את עורכי הדין של אלביט הדמיה, המתוגברים בסוללת עורכי דין מהשורה הראשונה, מממנת החברה, זאת שלא מסוגלת לעמוד בהתחייבויותיה למחזיקי האג"ח, זאת שבתום ההסדר תעבור לידי נושיה.

מחזיקי אג"ח של כל חברה חדלת פירעון זכאים לדעת לאן בדיוק הולך הכסף שנמצא בקופת המזומנים המדוללת שלה. במקרה של אלביט הדמיה הזכות נקנתה במחיקה של 1.9 מיליארד שקל המרחפת מעל ראשי מחזיקי האג"ח.

 

רשות ני"ע והשופטים המטפלים בתיקים של חברות ציבוריות בהסדרי חוב צריכים למנוע מהמידע על עלויות הסדרי החוב להישאר במחשכים ולחייב את החברות בגילוי ובשקיפות ההכרחיים להסדר חוב צודק.

 

מחזיקי האג"ח זכאים לדעת לאן בדיוק הולך הכסף שנמצא בקופת המזומנים המדוללת. הם קנו את הזכות הזאת במחיקה של 1.9 מיליארד שקל המרחפת מעל ראשם
בטל שלח
    לכל התגובות
    x