$
בארץ

ביהמ"ש לרשות המסים: לחשוף את 10 החברות שקיבלו הטבות מס גבוהות

לביהמ"ש הוגשה בקשה לקבל את המידע לנוכח הדיונים בגירעון והכנת התקציב הבא שכולל קיצוצים משמעותיים או העלאת מסים. הבקשה התייסה בין היתר לחברות כיל, טבע, צ'ק פוינט, ישקר ואינטל

הדר קנה 13:2708.07.13

רשות המסים ומשרד האוצר יחייבו לפרסם בתוך שבוע מידע על החברות שקיבלו הטבות מס המדינה בהתאם לחוק עידוד השקעות הון במהלך השנים 2012-2006. כמו כן הם יחוייבו לחשוף את זהות החברות שקיבלו את הטבות המס הגבוהות ביותר בכל שנה. כך קבעה היום (ב') שופטת בית המשפט המחזוי בת"א מיכל אגמון-גונן. 

 

 

על פי דו"ח הרשות ומשרד האוצר, ההטבות הכוללות שניתנו לחברות מכוח החוק לעידוד השקעות הון עמדו על 5.6 מיליארד שקלים בשנת 2010.

 

פסק הדין ניתן בשל בקשה לקבלת המידע בנימוק שיש צורך לערוך דיון ציבורי על הטבות המס שמקבלות החברות לאור הדיונים בגירעון המצריך קיצוצים משמעותיים או העלאת מסים בתקציב המדינה המתגבש.

 

הבקשה התייחסה בין היתר לחברות כיל, טבע, צ'ק פוינט, ישקר ואינטל, שלגביהן כבר פורסם שקיבלו הטבות מס ניכרות על פי החוק לעידוד השקעות הון.

 

יאיר לפיד, שר האוצר יאיר לפיד, שר האוצר צילום: עטא עוויסאת

 

נטען כי לציבור זכות לקבלת מידע בדבר הטבות המס מרחיקות הלכת שהעניקה המדינה למספר חברות בינלאומיות מובילות וכי פרסום המידע האמור חיוני לצורך הפעלת ביקורת ציבורית על פעולת הרשות, וודאי במועד זה בו תקציב המדינה מצוי בעין הסערה הציבורית.

 

 

השופטת אגמון- גונן קבעה כי על הרשות לחשוף את המידע בתוך 7 ימים וכתבה בפסיקתה: " אני סבורה כי במקרה זה יש חשיבות רבה לגילוי המידע המבוקש דווקא בעיתוי זה, כדי לאפשר דיון ציבורי במועד רלבנטי. אמצעי התקשורת הם אלו המעלים נושאים לדיון, ויש לאפשר להם לעשות כן במועד הרלבנטי".

 

עוד הבהירה השופטת כי אומנם הזמן שניתן לרשות (7 ימים) קצר יחסית, אך לדבריה: "המשיבים (רשות המסים ומשרד האוצר) היו ערים לדרישה זה זמן רב, ועיתוי מסירת המידע חשוב".

 

בכוונת רשות המסים לערער על פסק הדין.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x