$
משפט

מה גורלן של האזנות סתר שלא הגיעו לכתב האישום?

בדיון שייערך מחר במחוזי בירושלים תבקש מאפיית אנג'ל, שהואשמה בהסדר כובל, לחשוף את המידע שנאסף בהאזנות הסתר נגדה. לטענת אנג'ל, הנימוקים של רשות ההגבלים לקבלת צווי ההאזנה לא נכללו בכתב האישום הסופי

זוהר שחר לוי 09:0612.03.13

בכירי מאפיית אנג'ל, הנאשמים בעריכת הסדר כובל, טוענים כי צווי האזנות הסתר שניתנו לרשות ההגבלים העסקיים במהלך חקירת הפרשה - לא הבשילו כלל לידי אישום. מחר אמור בית המשפט המחוזי בירושלים לדון בדרישה שהגישה מאפיית אנג'ל והמנכ"ל ירון אנג'ל, להסיר את החיסיון מהחומרים. הנאשמים טוענים שהסרת החיסיון עשויה לחשוף את התנהלות הרשות בחקירה הזו ואף להוביל לביטולו של כתב האישום נגדם.

"לא כל החומר הועבר לסנגורים"

 

באוגוסט האחרון הואשמו המאפיות אנג'ל, ברמן, דגנית עין בר ודוידוביץ' וכן העומדים בראשן שהיו צד להסדר כובל בנסיבות מחמירות.

 

כתב האישום הוגש לבית הדין להגבלים עסקיים בירושלים לאחר חקירה של רשות ההגבלים שבמסגרתה נערכו פשיטות על כמה מאפיות גדולות ונעצרו חשודים. 19 גורמים הואשמו ובהם המאפיות אנג'ל, אורנים, ברמן, דוידוביץ' ודגנית עין בר, וכן בכירים ובהם מנכ"ל מאפיית אנג'ל, ירון אנג'ל; מנכ"ל מאפיית ברמן, יהודה שניידרמן; יו"ר דגנית עין בר, יוחנן אהרונסון; ומנכ"ל מאפיית דוידוביץ', שייקה דוידוביץ'. יצחק ברמן, הבעלים והיו"ר של מאפיית ברמן, הוצא מכתב האישום לאחר שימוע שנערך לו.

 

לפי האישום, בפברואר 2010 הסכימו אנג'ל, שניידרמן, אהרונסון ודוידוביץ' להימנע מתחרות באמצעות חלוקת הלקוחות ביניהם. עוד סוכם שהמאפיות יפעלו מול הקמעונאים להעלאת מחירי הלחם האחיד והחלות לצרכן. מאז הוגש כתב האישום, העבירה הרשות את חומר החקירה בעניינם של המעורבים. אולם מהבקשה שהגישו לפני כשבועיים באי כוחם של ירון אנג'ל ומאפיית אנג'ל, עוה"ד ניב זקלר, עופר ארגוב וערן זך, עולה לכאורה שלא כל החומר הועבר.

 

לדבריהם, קיים חומר חסוי הכולל בין השאר האזנות סתר שבוצעו נגד המעורבים. ההאזנות בוצעו לפי צווים שנתן בית המשפט המחוזי בתל אביב בעקבות טענות הרשות שלפיהן קיימים חשדות כבדים כלפי המעורבים. ברשות טענו שהחומר שהתקבל מההאזנות לא היה יכול להתקבל בדרך אחרת, וכי הן סיפקו מידע רב על השיטה של פעולת הקרטל, על פעולתם של שותפים נוספים בתיאום המחירים, הסדרים כובלים וצעדים אסטרטגיים לשיתוף פעולה אסור בין בעלי המאפיות.

 

ירון אנג'ל (במרכז), מנכ"ל מאפיית אנג'ל בעת הארכת מעצרו בבית המשפט. "מצגים שגויים של רשות ההגבלים" ירון אנג'ל (במרכז), מנכ"ל מאפיית אנג'ל בעת הארכת מעצרו בבית המשפט. "מצגים שגויים של רשות ההגבלים" צילום: שאול גולן

 

נציגי רשות ההגבלים טענו שהמידע שהתקבל מההאזנות הסתר "מלמד אותנו כי ההסדר בשוק המאפיות רחב יותר מכפי שהיה ידוע לנו בעבר והוא ארוך שנים", וכן כי הוא "בעל חלוקה גיאוגרפית היסטורית". על בסיס טענות אלו וטענות נוספות כמו החשד שבעלי המאפיות פועלים לתיאומים נוספים בעתיד, קיבלה הרשות אישור להארכת הצו להאזנות הסתר.

 

"קדימון לטענות המקדמיות"

 

לדברי הסנגורים לעבירות ולחשדות אלו "אין כל זכר" בכתב האישום שהוגש בסופו של דבר, ושאותם צווי האזנה שקיבלה הרשות ניתנו על בסיס מצגים שגויים והתנהלות קלוקלת. "תוצאת הדברים ידועה", נכתב בפניית אנג'ל לבית המשפט, "כל אותם חשדות על אודות תיאום מכרזים, קרטל 'רחב' ו'ארוך שנים' וכן 'קבלת דבר במרמה', ששימשו בסיס והצדקה למתן כל צווי נתוני התקשורת והאזנות הסתר שניתנו לרשות, נעלמו כלא היו, ומכל מקום אין להם זכר בכתב האישום שהוגש". לטענת הסנגורים, "האישום שכן הוגש בסופו של דבר עוסק בהסדר ספציפי שנמשך, על פי הנטען, תקופה קצרה בלבד, שהרשות ידעה על אודותיו ויכלה למנוע אותו מראש. עובדות אלה מטרידות והנאשמים מבקשים ללבנן עד תום לשם גיבוש טענה מקדמית בדבר התנהלות הרשות".

 

ברשות הביעו התנגדות נחרצת להעברת החומר, שכן לדבריהם מדובר בחומר חסוי שפירוט התוכן הנמצא בו יחתור תחת החיסיון עצמו. עו"ד אסף מוזס, בא כוחו של היועץ המשפטי לממשלה, כתב לבית המשפט כי הבקשה של אנג'ל נועדה כדי ליצור מעין "קדימון" לקראת הטענות המקדמיות. "בשלב זה, ובוודאי שלצורך תגובה ספציפית זו, המאשימה אינה רואה לנכון להתייחס לטענות השונות. עם זאת, נדגיש כי הדברים אינם מדויקים והם נמצאים במחלוקת".

 

מחר אמור לדון השופט המחוזי עודד שחם בבקשה של מאפיית אנג'ל, ולקבוע אם יש מקום לחשוף את החומר הסודי או מידע על תוכנו.

 

רשות ההגבלים העסקיים בתגובה: "הטענות כאילו הרשות מוסרת מידע שאינו נכון כדי לקבל אישור לבצע האזנות סתר, הן טענות חסרות שחר ואינן נכונות. הרשות מפעילה את סמכויותיה כדין והטענות השונות יתבררו בבית המשפט".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x