$
מעסיקים

תמרורי אזהרה למראיין מועמדים לעבודה

כמראיין, קשה לנבא איזה מועמד מבטיח יתגלה כעובד מאכזב. אבל עם מעט תשומת לב בראיון, בהחלט אפשר לצמצם את הסיכויים לכך

ליליה פאוקר 14:5516.01.13

כל מנהל שמגייס עובדים יודע שאי אפשר באמת לנבא איזה מועמד יהפוך לכוכב המצטיין של הארגון ואיזה עובד יתגלה כגיוס לא מוצלח בעליל. הדבר קשה במיוחד לניבוי, לנוכח יכולתם של מועמדים מסוימים "לשחק את המשחק" ולהעניק מצג מרשים בזמן הראיון, שאינו משקף, למרבה הצער, את המציאות.

 

יש אנשים שטוענים כי הם מסוגלים "לקלוט" אופי של אדם או היבטים בעייתיים בו כבר מהמשפט הראשון שיוצא מפיו. הבחנה מסוג זה היא, במידה רבה, תלוית אינטואיציה שלא כל מגייס ניחן בה. אולם גם "אינטואיציה טובה" יכולה להכזיב - וההשלכות יכולות להיות לא נעימות ולבזבז זמן יקר, משאבים וכסף לארגון.

 

שם המשחק: תשומת לב לסימני האזהרה

 

במקרה של גיוס עובדים, שהינו תהליך ארוך, סבוך ועמוס במשתנים שיש לקבל החלטה לפיהם, עדיף שתנהלו את הגיוס באופן מקצועי ככל האפשר, ובין השאר גם תנסו לשים לב לקיומם של מספר סימנים מקדימים קבועים מראש בהתנהלותו של המרואיין שמולכם, שאולי יחסכו לכם גיוס כושל ומורת רוח לא מועטה.

 

לאחר תום הראיון, שאלו את עצמכם את השאלות הבאות

 

האם המועמד איחר לראיון? אי דייקנות וחוסר עמידה בלוחות זמנים מעידים על חוסר כבוד והיעדר רצינות כלפיכם וכלפי הארגון. יש מקרים שבהם האיחור הוא בלתי נמנע, אבל "ריב ענק עם המוסכניק" הוא לא סיבה טובה מספיק לאחר למועד שנקבע בזמן הנקוב.

 

האם המועמד שידר חוסר הכנה? מועמד שמבקש להיות הדובר של הארגון מגיע מבלי להבין את האג'נדה הכללית שלו? כנראה שצריך לוותר על שירותיו. מועמד המעוניין באמת לעבוד בארגון שלכם יעשה כל מאמץ אפשרי כדי להשיג זאת - ולכל הפחות לרכוש רקע בסיסי על הארגון ועל בעלי התפקידים המרכזיים שבו, כדי להגיע מוכן ככל האפשר.

 

איחור או חוסר הכנה מוקדמת הם לא סימנים טובים איחור או חוסר הכנה מוקדמת הם לא סימנים טובים צילום: shutterstock

 

האם לרזומה ולהמלצות של המועמד אין "גב"? בקורות החיים נכתב "המלצות יימסרו לפי דרישה". אולם משעלתה הדרישה, הוא מתחמק מלתת שמות של ממליצים. במקרה כזה שימו לב כי לא רק שהמועמד לא סיפק הוכחה להמלצה על טיב העבודה שלו, הוא גם שיקר בנוגע לקיומה.

 

האם המועמד מתנער מאחריות על אי הצלחות בתפקידי עבר שלו? "ההחלטה הגיעה מהדרגים הגבוהים", "תקעו לי מקלות בגלגלים", "הקדמתי את זמני" - נשמע מוכר? רבים תולים את האחריות לכשלונות שלהם בכל העולם - אך לא בעצמם. לקיחת אחריות אישית היא תכונה חשובה שמעידה על מועמד שמכיר בטעויות שלו וגם פועל כדי לתקנן.

 

ההחלטה האם אי עמידה בסעיף אחד או יותר הנה "דיל ברייקר" תלויה בכם, אולם כאשר אתם מקבלים את ההחלטה הסופית, נסו לקחת את זה בחשבון. יחס מכובד לקולגות הוא מבחינתכם ייהרג ובל יעבור? אל תתעלמו מחוסר הכבוד שהמועמד הפגין בראיון. גם לאיחור בראיון, שאולי נראה מינורי, יש משמעויות נלוות שאסור להתעלם מהן. זכרו: בסופו של דבר, קבלה של מועמד היא קבלה של מה שהוא מביא איתו אל תוך הארגון שלכם, ועם ההשלכות תצטרכו להתמודד בטווח הרחוק.

 

הכותבת היא מנהלת מחלקת מיון עובדים ב-AllJobs העוסקת בסינון ומיון מועמדים עבור מאות חברות הפועלות בישראל

בטל שלח
    לכל התגובות
    x