$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

ישראל תחובר לרשת החשמל האירופית

השבוע צפויה חתימה רשמית על ההסכם שיגדיל את כושר ייצור החשמל ויאפשר להתמודד עם ביקושי הקיץ

ליאור גוטמן 06:5819.12.12

משלחת מדינית מטעם ממשלות יוון וקפריסין צפויה להגיע השבוע לארץ במטרה לחתום על הסכם לחיבור ישראל למערכת החשמל האירופית, כך נודע ל"כלכליסט". זאת לאחר שבמרץ האחרון חתמו ממשלות ישראל וקפריסין על מזכר הבנות לקידום הנושא.

ההסכם כולל מתיחת זוג כבלים בעלי יכולת העברה של 500 מגה־ואט חשמל כל אחד בין ישראל ליוון בשלב ראשון, שיגדילו את כושר ייצור החשמל במשק ב־8.5% ויאפשרו להתמודד עם הביקושים הגבוהים בחודשי הקיץ. עד סוף העשור ניתן יהיה להעביר בכבלים עד 2,000 מגה־ואט.

 

החיבור יגדיל את כושר ייצור החשמל במשק ב־8.5% החיבור יגדיל את כושר ייצור החשמל במשק ב־8.5% צילום: אלעד גרשגורן

 

החיבור של ישראל למערכת האירופאית יכלול שלושה מקטעים שונים - הראשון ימתח לאורך 330 ק"מ בין ישראל לקפריסין, השני בין קפריסין לאי כרתים באורך 880 ק"מ והשלישי בין כרתים ליוון עצמה באורך 310 ק"מ. ממשלת קפריסין כבר פנתה לאיחוד האירופי בבקשה לקבל מימון של 3–4 מיליארד יורו כדי לקדם את הפרויקט, שזכה להיכנס לרשימת הפרויקטים המועדפים של האיחוד לעשור הנוכחי. במקביל, צוותי חברת חשמל יבנו תחנות כוח בקפריסין.

 

המשלחת הקפריסאית תובל על ידי סולון קסיניס, נציב האנרגיה במשרד התעשייה והמסחר, והיוונית על ידי ד"ר אליאס קיריאקידיס, מנהל המערכת הארצית של חברת החשמל. את ישראל ייצגו ד"ר יהודה ניב, ראש מינהל החשמל במשרד האנרגיה, ויאשה חאין, מנכ"ל פרויקטים הנדסיים בחברת החשמל. מנכ"ל חברת החשמל אלי גליקמן אמר כי "גם בתקופה שבה החברה מתנהלת תחת קשיים פיננסיים אנחנו ממשיכים ליזום ולייצר פרויקטים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x