$
משפט

לשופט נמאס מהייצוגיות:17 תביעות נגד אתרי קופונים נדחו על הסף

השופט גרוסקופף דחה את התביעות בשל התנהגות פסולה של התובעים ושל עורכי הדין שייצגו אותם. התובעים חויבו בהוצאות של 200 אלף שקל

ענת רואה 09:4702.10.12

שופט בית המשפט המחוזי מרכז, עופר גרוסקופף, החליט לדחות על הסף 17 תביעות ייצוגיות בשל התנהגות פסולה של התובעים ושל עורכי הדין שייצגו אותם. עילת התביעות שהוגשו נגד עשרות אתרי אינטרנט העוסקים בשיווק קופונים היתה כי אלו שולחים למנוייהם דוא"ל מבלי לציין בכותרת את המילה "פרסומת".

בכך, נטען, יש הפרה של חוק התקשורת. בין הנתבעות: ידיעות אינטרנט, דלק מנטה, אופטיקה הלפרין, גרופר, ניופאן, זאפ, ג'יימס ריצ'רדסון, ובסך הכל 29 נתבעות שונות.

 

כל התביעות אוחדו לדיון בפני השופט גרוסקופף. התובעים בכל אחת מ־17 התביעות הם אחד מארבעה אנשים, מהם שני עורכי דין: אסף חרסט ומאיר מירסקי. ב־16 מהתביעות התובעים יוצגו על ידי עו"ד חיים כפיר, ובחלק מהתביעות ייצג לצדו גם עו"ד אשר אפריאט. לדברי השופט, החפיפה בין 17 הבקשות לא התמצתה בזהות המבקשים, אלא גם בנוסח הבקשות.

 

לפי השופט, קשה לחשוב על מקרה מובהק יותר של ניצול לרעה של מכשיר התובענה הייצוגית. להערכתו, הסיבה שהוגשו 17 תביעות נפרדות נעוצה ברצון למנוע שיתוף פעולה בין הנתבעות "ולהעלות בדרך זו את כוח המיקוח מול כל אחד מהמשיבים במסגרת המו"מ לפשרה". הוא קובע כי השיטה שנבחרה עלולה להרבות דיונים כפולים ולהביא להכרעות סותרות, וכן היא מכבידה על הנתבעות, מביאה לכפל הוצאות ומקשה עליהן לנהל את הגנתן. הוא חייב את התובעים לשלם 5,000 שקל הוצאות לכל נתבעת שהגישה כתב תשובה, ובנוסף 2,000 שקל לכל נתבעת שמי מטעמה התייצב לדיון שהתקיים בבית המשפט, כך שסכום ההוצאות ינוע בין 135 אלף שקל ל־200 אלף שקל.

 

בין עשרות עורכי הדין שייצגו את 29 הנתבעות: מיבי מוזר ותמיר גליק, גיל אוריון, גיורא בן טל, ישראל פפר, נועם קוריס, הלל איש שלום, יצחק יערי ואיתי פלדור.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x