$
אקדמיה

שר החינוך: להפוך מכללת אריאל לאוניברסיטה

שר האוצר הודיע כי יעביר תוספת תקציב לשאר האוניברסיטאות כדי למנוע התנגדויות אקדמיות, והערב לוחץ השר סער עוד יותר על מל"ג יהודה ושומרון - במטרה להפוך את המוסד לאוניברסיטה ראשונה מעבר לקו הירוק. ההחלטה - ביום שלישי

ynet 21:1015.07.12

בדרך לאוניברסיטה ראשונה מעבר לקו הירוק: לאחר ששר האוצר יובל שטייניץ הבטיח כי יעביר לאוניברסיטאות תוספת תקציב של כ-50 מיליון שקל, במטרה לאפשר את שדרוג מכללת אריאל לאוניברסיטה, הודיע הערב (יום א') שר החינוך גדעון סער כי גם הוא תומך בשינוי מעמד המוסד.

  

המרכז האוניברסיטאי באריאל המרכז האוניברסיטאי באריאל צילום: עמית מגל

 

"נוכח מסקנות ועדת המעקב, אני תומך בהשלמת שינוי מעמד המוסד, מהמרכז האוניברסיטאי יהודה ושומרון באריאל -

לאוניברסיטה", כתב השר סער לפרופ' עמוס אלטשולר, יו"ר המועצה להשכלה גבוהה יהודה ושומרון (הגוף שאמור להחליט בנושא ביום שלישי). לדברי סער, הדבר "יהלום מגמת המדיניות שהותוותה בהחלטת הממשלה בנושא מלפני למעלה משבע שנים". 

 

דבריו של סער מנוגדים להמלצת הוועדה לתכנון ותקצוב במועצה להשכלה גבוהה, שסבורה שלפי שעה אין להכיר במוסד כאוניברסיטה. שר החינוך הסביר כי שני התנאים שהציב (עמידה ביעדים אקדמיים ותקציב תוספתי), התממשו במלואם ולכן אין מניעה להכרה באוניברסיטה".

 

סער התייחס ישירות להצהרה של שטייניץ: "יש בה כדי להפיג את החשש, שהיו גורמים שטרחו ללבותו, כאילו הקמת אוניברסיטה שמינית תפגע בתקציב אוניברסיטאות המחקר הקיימות".

 

היום בצהריים העביר שטייניץ מכתב לשר החינוך, ובו הבטחה להעברת תוספת תקציב לאוניברסיטאות. "כפי שהבהרתי בעבר", אמר שטייניץ ל-ynet, "אם וכאשר יוכר המרכז על ידי הגופים המוסמכים כאוניברסיטה, בכוונתי להעביר לאישור הממשלה מתווה תקציבי מיוחד, שיחל בהקצאה של כ-20 מיליון שקל וכ-30 מיליון שקל בשנת התקציב 2013-2014, ויעלה בהדרגה במשך מספר שנים".

 

שטייניץ ציין במכתבו כי ההחלטה עולה בקנה אחד עם החלטה שקיבל ב-2005 שר האוצר דאז, אהוד אולמרט, והועברה לידיעת שרת החינוך דאז, לימור לבנת, ויו"ר המל"ג. תוספת התקציב נועדה להבטיח שגם במקרה של הפיכת המרכז באריאל לאוניברסיטה - לא יקטן חלקן של האוניברסיטאות האחרות בארץ בעוגת התקציב. הצעד מתבקש נוכח התנגדותה של המל"ג להכרזה על המוסד האקדמי באריאל כאוניברסיטה על רקע זה.

 

המכתב נשלח לשר החינוך ביום שבו פג תוקפו של ההסדר המעגן את מעמדו של המוסד האקדמי באריאל כמרכז אוניברסיטאי. בחודשים האחרונים התנהל מאבק סביב כוונת הממשלה להכריז על המרכז כאוניברסיטה, בעיקר על רקע החשש שמדובר בצעד שיתפרש כמתן לגיטימציה לאחיזה ישראלית בשטחים שמעבר לקו הירוק.

 

שטייניץ כינה במכתבו את הפיכת המרכז לאוניברסיטה "מהלך היסטורי, שיתרום רבות לאקדמיה בארץ ואף תהיה לו תרומה חשובה לתרבות, לכלכלה, לחברה ולחיזוקה של אריאל".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x