$
בארץ

"להפרטת החשיבה יהיו השפעות מרחיקות לכת"

פרופ' ויגודה־גדות מבקר את הפקדת גיבוש תוכנית האסטרטגיה לישראל בידי מכון ראנד האמריקאי, ומגדיר אותה כ"שיא חדש בהפרטה"

אורי פסובסקי 08:4615.05.12

"שיא חדש בהפרטה". כך מגדיר פרופ' ערן ויגודה־גדות, ראש בית הספר למדעי המדינה באוניברסיטת חיפה, את הפקדת גיבוש התוכנית לבניית אסטרטגיה למדינת ישראל ל־15 השנים הבאות בידי תאגיד המחקר האמריקאי ראנד.

 

ויגודה־גדות וד"ר חיים כהן מהמרכז לניהול ומדיניות ציבורית באוניברסיטה חיברו עבור מרכז חזן במכון ון ליר נייר עמדה המבקר את המכרז שבו זכה מכון ראנד. ויגודה־גדות מבקר את "התפיסה המעוותת של אנשי עיצוב המדיניות הציבורית במדינת ישראל ובמקרה הזה אנשי האוצר", שלפיה אין בישראל היכולת לגבש את המדיניות החברתית והכלכלית ארוכת הטווח. “יש בארץ קהילה מדעית לא גדולה אבל מאוד איכותית", הוא אומר, "שמוערכת מאוד בעולם בתחום של מינהל ומדיניות ציבורית. בייעוץ שלנו משתמשים בעולם - אבל מדינת ישראל לא משתמשת בייעוץ הזה”.

 

סטיבן פופר. יועץ לממשלת ישראל מטעם תאגיד ראנד סטיבן פופר. יועץ לממשלת ישראל מטעם תאגיד ראנד צילום: אוהד צויגנברג

 

בנייר העמדה שחיברו ויגודה־גדות וכהן הם מתארים מגמה עולמית גוברת של כניסת גופים פרטיים לתחום תכנון המדיניות. לדברי ויגודה־גדות, במקרה הנוכחי "אנחנו מגיעים לשיאים חדשים, מעבר להפרטה של שירות מסוים. פה יש משהו חריג - כאן מפריטים את החשיבה - וזה מטריד במיוחד מכיוון שההשפעות הרבה יותר מרחיקות לכת".

 

"כשאתה מפריט תכנון", הוא מסביר, "ההשפעה תהיה הדרגתית ותחלחל לכל התחומים. העניין הזה הוא המאקרו של המאקרו - זה ייגע בכל תחום, מרווחה דרך בריאות, דרך תעשייה ודרך הכלכלה. דבר כזה היה צריך להיעשות עם הרבה יותר מחשבה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x