$
בארץ

נתניהו במסיבת עיתונאים: "שאול ברוך הבא"

ראש הממשלה נתניהו בעקבות ההחלטה להקים ממשלת אחדות: "מדינת ישראל זקוקה ליציבות". שאול מופז: "ישנם רגעים בחייו של מנהיג שעליו לקבל החלטות בעלי משמעות אישית. זהו מהלך היסטורי"

כתב כלכליסט 13:2108.05.12

"מדינת ישראל זקוקה ליציבות. הייתי מוכן ללכת לבחירות אבל כשהתברר לי שאפשר ליצור ממשלה רחבה מבלי ללכת לבחירות החלטתי להקים ממשלת אחדות רחבה. אני רוצה לברך את שאול מופז על הצעד החשוב שעשה", כך אמר ראש הממשלה נתניהו במסיבת עיתונאים מיוחדת שכינס יחד עם יו"ר קדימה שאול מופז, בעקבות המהלך הלילי שהביא לביטול הקדמת הבחירת ובמקום זאת - הקמת ממשלת אחדות.

  

נתניהו הוסיף, "נעשה שינוי היסטורי בעניין החרדים ונעביר תקציב אחראי".

 

ח"כ ניצן הורביץ הפריע לדבריו של נתניהו וקרא "אין לכם בושה".

 

"ישנם רגעים בחייו של מנהיג שעליו לקבל החלטות בעלי משמעות אישית. זהו מהלך היסטורי. זהו מהלך של אחדות לאומי. קואליציה של 94 חברי כנסת תדע להתמודד טוב יותר עם אתגרי ישראל. אנחנו כאן כדי לשלב זרועות. ישראל הגיע לצומת גורלי ועליה לבחור באיזו דרך לבחור", כך אמר שאול מופז במסיבת עיתונאים.

 

מופז נשאל על דברים שאמר בעבר נגד ראש הממשלה. "תפקיד האופוזיציה לבקר ולהעלות נושאים לא מטופלים", הסביר יו"ר קדימה. "אני לא אהבתי את התהליך שאנו דוחקים הצדה את חוק טל והולכים לבחירות. אני אמרתי שיש להביא חוק של שירות לכול ואחר כך שיהיו בחירות. בעניין הזה כל יו"ר אופוזיציה שלא יצביע על הנקודות הנכונות שצריך לתקן לא יעשה את מלאכתו נאמנה. בהקשר שאמרתי לראש הממשלה שקרן, אנחנו דיברנו על זה והחלטנו לשים את זה מאחורינו. אנחנו מסתכלים על העתיד".

 

אחד הסעיפים המרכזיים בהסכם נוגע לחלוקת נטל השירות בצה"ל. בקדימה ובליכוד הסכימו "לפעול לחקיקתו של חוק אשר יסדיר חלוקה שוויונית והוגנת של נטל השירות בצה"ל בין חלקי האוכלוסייה השונים בישראל, וזאת עד ליום 31.7.12 בהתאם לפסיקת בג"ץ. ייקבעו יעדים ברורים לגיוס בתהליך גדל לאורך השנים. צוות בראשות קדימה ינסח את הצעת החוק".

 

קדימה קיבלה גם הבטחות בנוגע לשינוי שיטת הממשל. "הצדדים מתחייבים לפעול לשינוי מהותי בשיטת הממשל הנהוגה בישראל ולכונן שיטת ממשל אשר תגביר את היציבות השלטונית והמשילות, ובין היתר תאפשר לראש הממשלה למלא את ימיו על פי פסיקת הבוחר, ליצור רצף שלטוני, יכולת תכנון לטווח ארוך והגנה על טובת הכלל", נכתב בהסכם.

 

תפקידיו של שאול מופז בממשלת האחדות מוגדרים גם הם בהסכם: "יו"ר קדימה שאול מופז ימונה לתפקיד המשנה לראש הממשלה ובהעדרו של ראש הממשלה מן הארץ ימלא באופן קבוע את מקומו וכן ימונה לשר במשרד ראש הממשלה.

 

יו"ר קדימה יכהן כחבר הקבינט המדיני-ביטחוני וישתתף כחבר בכל פורום שרים מצומצם שיכלול את ראש הממשלה ושיעסוק בעניינים ביטחוניים, מדיניים, כלכליים וחברתיים".

 

מאחורי המהלך עמדו נתן אשל, לשעבר ראש לשכתו של נתניהו - שעזב בשל פרשת ההטרדה של עובדת בלשכה - וליאור חורב, יועצו של מופז. גם שר הביטחון אהוד ברק היה בסוד העניינים.

 

יחימוביץ': "את הקומבינה הזו אף אחד לא ישכח"

 

לאחר מסיבת העיתונאים של נתניהו ומופז אמר יו"ר מפלגת העבודה שלי יחימוביץ': "האם אין ערך למוסד האמת. האם האמנתם למילה אחת שיצאה מפיהם? היינו עדים ביממה האחרונה לזיג-זג המגוחך והנלעג ביותר שנראה אי פעם בפוליטיקה הישראלית, היא עוד תילמד באוניברסיטאות".

  

על קדימה אמרה: "כל הקדנציה הזו הייתה פארסה של אופוזיציה, ועכשיו קדימה הולכת להעביר מדיניות הרסנית שמנוגדת לחלוטין לקולות ששמענו בקיץ האחרון. תקציב 2013 הולך להיות מר, קפיטליסטי, קשיח שיגדיל את הפערים במדינת ישראל. ומי שעושה את זה, הוא זה שהצהיר שיוביל את המחאה החברתית בקיץ. מאיפה? מהמשרד של נתניהו? אין גבול לדיסוננס בין מילים למציאות". היא עקצה את מופז באומרה: "לא אמרתי מעולם שנתניהו הוא שקרן כפי שאמר מופז".

 

ח"כ דב חנין (חד"ש) הגיב להתפתחויות: "במקום צדק חברתי הממשלה הזו תמשיך ללכת בכיוון ההפוך. מצד אחד – קיצוצים חברתיים קשים בתקציב 2013 ומצד שני- תכניות מסוכנות של מלחמה אזורית. נתניהו ומופז מדברים על אחריות לאומית אבל בפועל יובילו אותנו לאסון לאומי".

 

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x