בארץ

הלמ"ס שינתה את שיטת חישוב שיעור האבטלה: זינק בפברואר ב-1%

שיעור האבטלה במשק הסתכם בחודש פברואר ב-6.5%, לעומת 5.4% ברבעון האחרון של 2011 שחושב בשיטה הקודמת; מספר המובטלים זינק ב-52 אלף איש

אמנון אטד 17:1829.03.12

הלמ"ס שינתה את שיטת חישוב נתוני התעסוקה, וכתוצאה מכך זינק שיעור האבטלה האמיתי במשק ביותר מ- 1%. מהנתונים החדשים שפרסמה הלמ"ס היום (ה') מתברר כי שיעור האבטלה במשק הסתכם בחודש פברואר ב-6.5%, לעומת אבטלה של 5.4% ברבעון האחרון של 2011 שעליה דווח על פי שיטת החישוב הקודמת

בחודש שעבר.

 

משמעות נתון זה היא שמספרם האמיתי של המובטלים במשק מסתכם כעת בכ-227 אלף איש, לעומת כ-175 אלף איש על פי שיטת החישוב הקודמת. בעקבות המעבר לשיטת החישוב החדשה, גדל גם מספרם של המועסקים במשק בכ-229 אלף איש, והסתכם בחודש שעבר בכ-3 מיליון ו-279 אלף איש, במקום בכ-3 מיליון ו-50 אלף איש כפי שדווח בחודש שעבר.

 

השינוי העיקרי בשיטת החישוב החדשה שהוכנסה לשימוש בחודש ינואר השנה הוא שכעת סקר כוח האדם של הלמ"ס כולל לא רק את כוח העבודה האזרחי, אלא את כלל כוח העבודה במשק, ובכלל זה גם חיילים בשירות חובה ובקבע. בנוסף, שונתה מתכונת הסקר, וכעת הוא נערך מדי חודש, במקום אחת לשלושה חודשים כפי שהיה בעבר. לדברי הלמ"ס, מתכונת הסקר החדש הותאמה למקובל בסקרים דומים במדינות ה-OECD.

 

בנוסף, הסקר החודשי החדש גדול יותר מקודמו וסוקרי הלמ"ס פוקדים את כל הנדגמים מדי חודש. מספר הישובים במדגם הסקר גדל מכ-370 ישובים שנבדקו פעם בשלושה חודשים לכ-470 ישובים שנבדקים מדי חודש. גם תקופת האבטלה שלגביה מתבקשים להשיב המשתתפים בסקר שונתה, מהשבוע שבו נערך הסקר ושלושת השבועות שקדמו לו, לשבוע הסקר ושבוע נוסף אחד בלבד.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x