$
בארץ

אחרי 3 שנות מאבק: רשות העתיקות תקלוט עובדי קבלן

בית הדין הארצי לעבודה מחק ערעור של רשות העתיקות על החלטה שמחייבת אותה לקלוט עובדי קבלני כח-אדם למרות שהועסקו רק במשרה חלקית

מיקי פלד 12:2619.02.12

עובדי כח אדם המועסקים בחצי משרה זכאים גם הם להיקלט אצל מזמין השירות שלהם אחרי 9 חודשים, כך קבע באחרונה בית הדין הארצי לעבודה. ההחלטה ניתנה כחלק ממאבק בן שלוש שנים בין עובדי חפירות של רשות העתיקות, שיוצגו על-ידי ארגון העובדים מען, לבין הרשות וחברת כח האדם בריק שהעסיקה

אותם מטעם הרשות.

 

לפני שלוש שנים החלו העובדים, בייצוגם של עוה"ד בסאם כרכובי וערן גולן, בתביעה להעסיק אותם בצורה ישירה ולא באמצעות חברה קבלנית. בדיון טענו רשות העתיקות ובריק כי מדובר בעובדים שמועסקים במשרה חלקית ולא מלאה, ולכן הם אינם זכאים להיקלט אחרי 9 חודשים להעסקה ישירה, כפי שקובע חוק חברות כח אדם.

 

ב-2010 קבע בית הדין האזורי לעבודה בירושלים כי החוק אינו מבחין בין עובד במשרה מלאה ועובד במשרה זמנית ועל רשות העתיקות לקלוט את העובדים, אולם הרשות ערערה על החלטה זו לבית הדין הארצי לעבודה. לדברי אנשי מען, לאחר שנשיאת בית הדין הארצי, נילי ארד, רמזה כי בכוונתה לפסוק נגד הרשות, הערעור נמחק סופית. 8 עובדים מתוך ה-21 כבר נקלטו בימים האחרונים ברשות כעובדים מן המניין.

 

ארגון העובדים מען מסר כי "אנו רואים בהצלחה משפטית זו צעד ממשי במלחמה נגד ניצול עובדי הקבלן. בכוונת הארגון לדאוג לכך שההחלטה תבוצע בפועל, וכי זכויותיהם של העובדים יכובדו במלואן. יש לציין כי להחלטה ערך רב לא רק עבור 21 התובעים, שסבלם מגיע היום לקיצו, אלא גם עבור מאות רבות של עובדי חפירה שציפו להחלטה זו בכיליון עיניים. במישור הארצי, החלטה זו היא תקדים שמבטל את ההבדלה הפסולה בין עובד במשרה חלקית לעובד במשרה מלאה. בימים אלה, שנושא עובדי הקבלן עלה על סדר היום הציבורי, תקדים זה מהווה ניצחון חשוב בקרב על העסקה הוגנת בישראל".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x