$
בארץ

בלעדי ל"כלכליסט": אינטל שוב דוחה את ההחלטה להקמת שני מפעלים בישראל

ענקית השבבים מתעכבת בהחלטה אם להשקיע 5 מיליארד דולר בשני מפעלים בארץ, עקב המצב הכלכלי בעולם ואזהרת הרווח שפרסמה לאחרונה

טל ליטמן 07:0405.01.12

ענקית השבבים אינטל הודיעה כי ההחלטה אם להשקיע 5 מיליארד דולר בשני מפעלים בישראל, בתמורה למענק של כמיליארד שקל מהמדינה, תידחה לרבעון השני ב־2012, כך אמר גורם ממשלתי בכיר ל"כלכליסט". זאת, עקב המצב הכלכלי בעולם והעובדה שהחברה פרסמה אזהרת רווח לרבעון האחרון.

 

זוהי
הדחייה השנייה של החלטת אינטל על ההשקעה, לאחר שבסוף ספטמבר 2011 הודיעה כי היא מקפיאה את ההחלטה עד ינואר.

 

לפני כחצי שנה אישרו שר האוצר יובל שטייניץ ושר התמ"ת שלום שמחון מענק לאינטל של מיליארד שקל לצורך השקעת 5 מיליארד דולר בשני מפעלים של החברה בישראל - הכפלת גודל מפעל הייצור בקריית גת והקמת מפעל הרכבה חדש בצפון הארץ. כתנאי לאישור המענק תחויב אינטל בהעסקת כ־1,500 עובדים נוספים בקריית גת ו־600–1,000 עובדים חדשים בצפון.

 

על פי המתווה שאושר על ידי השרים, המענק לאינטל יינתן בשלוש מדרגות: עד 300 מיליון שקל להשקעה בקריית גת; תוספת של 550 מיליון שקל עבור הקמת מפעל עוגן של 600 עובדים לפחות בצפון; ותוספת של כ־150 מיליון שקל עבור הגדלת מספר המועסקים בצפון ב־400 עובדים. תקופת ההעסקה הנדרשת היא עשר שנים לפחות. המענק ישולם לחברה החל ב־2014, בהתאם לביצוע ההשקעה.

 

כמו כן, אינטל תהפוך לחברה הראשונה הזכאית למעמד של מפעל מועדף מיוחד, שנקבע כחלק מהרפורמה בחוק לעידוד השקעות הון. המשמעות היא שאינטל תשלם מס חברות מופחת - 5%.

 

בסוף 2010 אישרה המדינה לאינטל מענק של 741 מיליון שקל, לטובת הרחבת המפעל בקריית גת. היקף ההשקעה בישראל שלו התחייבה בתמורה למענק עמד על 2.7 מיליארד דולר. החברה התחייבה אז להגדיל את מספר המועסקים ולהרחיב את מרכז המו"פ בירושלים. המענק מחולק ל־678 מיליון שקל בפריסה על פני שמונה שנים, ואליהם נוספה אופציה של 63 מיליון שקל בתמורה להגדלת מרכזי המו"פ בפריפריה או ביצוע השקעות בפעילות מו"פ באמצעות מוסדות מחקר ישראליים. בעשור האחרון קיבלה אינטל מהמדינה מענקים של יותר ממיליארד דולר.

 

מאינטל ישראל נמסר: "טרם התקבלה החלטה, שצריכה להימסר מאינטל העולמית". מהאוצר נמסר: "לא קיבלנו הודעה מאינטל". ממשרד התמ"ת נמסר: "בכל תגובה יש לפנות לאינטל".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x