שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
דעות

מנהל ישראלי, ידיים סיניות

רק ישראלים יכולים לאייש תפקידי ניהול בענף הבנייה, ובשביל זה צריך להרחיב את היקף ההכשרות של הישראלים לכל מקצועות הבנייה

יצחק מויאל 07:5509.12.11

במהלך מאבק הרופאים המתמחים, הועלתה הצעה מהממשלה להביא רופאים מהודו כדי להתגבר על מצוקת הרופאים בישראל. ההצעה זכתה לקיתונות בוז.

 

במקביל, לאחרונה אישרה הממשלה את הגעתם של כ-800 פועלי בניין מטורקיה, וייבוא עובדים זרים מבולגריה וממדינות נוספות, כולם מיועדים לענף

הבנייה. ועל כך אין טרוניה ותלונה, כי יש מקצועות שברור לכולנו שרק פועלים זרים יאיישו אותם.

 

הקבלנים בישראל סובלים ממחסור בידיים עובדות מקצועיות, וכל פועל זר שלא נמצא כאן – מעכב פרויקט בנייה, מעלה את עלויות המימון של הקבלנים ובסופו של דבר פוגע בכל הישראלים, בין אם הם רוכשי דירות פוטנציאליים ובין אם הם עובדים בענף הבנייה או בענפים הקשורים לו.

 

כולנו רוצים שישראלים יאיישו כל תפקיד במשק, אך המציאות חזקה מהרצונות שלנו. בענף הסיעוד, גם אם רמות השכר יהיו גבוהות, העובדים תמיד יגיעו מארצות רחוקות. אני סבור שגם העובדים הזרים המבצעים במקצועיות את עבודות השלד הקשות בבניין נחוצים לפעילותו של הענף ולהאצת הבנייה. יחד עם זאת, הם אינם יכולים להחליף את הצורך בעובדים ישראלים שאני סבור כי צריכים להוות ליבת העובדים בענף הבנייה.

 

מנתונים רשמיים של התמ"ת, מספר מנהלי העבודה שהוסמכו עומד כיום רק על כ-13,000, ויש להניח כי לא כולם מועסקים בפועל בענף. מאחר שלא היתה כניסה מאסיבית של עובדים ישראלים לענף הבנייה בעשור האחרון, גילם של העובדים ומנהלי העבודה בענף מבוגר יחסית ורבים מהם קרובים לגיל הפרישה.

 

לכן, עלינו להביט קדימה וליצור דור חדש של עובדים שישמשו בעתיד כמנהלי עבודה, שכן התלות במנהלי העבודה הולכת וגדלה והענף צמא למנהלים מוסמכים. בדיוק לשם כך הוקם מיזם "בונים ישראלים", המשותף להתאחדות הקבלנים, להסתדרות עובדי הבניין והעץ, למשרד התמ"ת ולמשהב"ט ואני סבור כי בוגרי המיזם עשויים להוות בעתיד את דור המנהלים של ענף הבנייה.

 

אתר בנייה אינו יכול להיפתח ללא נוכחות של מנהל עבודה הנושא על כתפיו אחריות מקצועית עצומה בנושא בטיחות, המעוגנת בחקיקה. ומאחר שרק ישראלים יכולים לשמש כמנהלי עבודה, אנו חייבים להמשיך להכשיר ישראלים בענף הבנייה, במקביל להעסקת העובדים הזרים, ולו רק בכדי שהעתודה הניהולית תאויש. עלינו להכשירם בהתאם לשיטות העבודה החדישות, להטמיע כראוי את נושא הבטיחות ולהקנות להם יכולות ניהול שיאפשרו להם לנהל אוכלוסיה מגוונת של עובדים: ישראלים, פלסטינים וזרים.

 

הכותב הוא יו"ר הסתדרות עובדי הבניין בהסתדרות הכללית החדשה
בטל שלח
    לכל התגובות
    x