$
משפט

ביהמ"ש: חברת החשמל לא תשלם ארנונה עבור קווי מתח שעוברים בתחומי הרשויות המקומיות

בית המשפט העליון דחה את תביעתן של מספר רשויות שביקשו לחייב את החברה בתשלום ארנונה בהיקף של כ–200 מיליון שקל

דותן לוי 17:4304.12.11
בית המשפט העליון דחה ביום חמישי האחרון את תביעתן של כמה רשויות מקומיות לחייב את חברת החשמל בארנונה בגין קווי חשמל העוברים בתחומן בסכומים מצטברים של כ-200 מיליוני שקל.

 

מדובר בתביעה של העיריות יבנה, גבעת שמואל וראש העין, אשר ביקשו לחייב את חברת החשמל בארנונה בגין
שטחים שמתחת לקווי החשמל, בטענה שחברשהחברה מחזיקה ועושה שימוש בשטחים אלה. חברת החשמל טענה מנגד כי השטחים שבהם עוברים קווי החשמל הם שטחים פתוחים, שבהם נעשה שימוש חופשי על ידי הציבור וכי הניסיון לחייבה בארנונה בגין שטחים אלה הוא ניסיון בלתי חוקי ומשולל בסיס להגדיל ב"שיטת מצליח" את גביית הארנונה מחברת החשמל, ולהפוך אותה למקור מימון עיקרי של תקציבן השנתי של אותן רשויות מקומיות.

 

בשנות השמונים נעשה ניסיון ראשון של רשויות לחייב את חברת החשמל וחברות תשתיות נוספות בגין השימוש בקרקע עבור המתקנים שלהם, אך פסיקה של בית המשפט העליון הורתה כי אם פרוזדור התשתיות אינו עולה על 32 מ"ר, לא ניתן לחייב את החברה בתשלומים. במשך עשור לא התבצעה גבייה מהרשויות עד לשנת 2000, אז נשלחו מספר בקשות חיוב לחברת החשמל שהסתמכו על קווי מתח עליון בעלי רוחב פרוזדור גדול מקביעת המחוקק. גם לאחר שבית המשפט תיקן את לשון החוק, וקבע כי פרוזדור החשמל יכול להיות רחב ב-6 מטר מכל צד, המשיכו הרשויות לנסות ולגבות את התשלומים.

 

בית המשפט העליון קיבל כאמור את עמדת החברה שלפיה אין לראות בקרקע שבה עוברים קווי החשמל כקרקע התפוסה על ידי חברת החשמל, וקבע כי מלבד גבייה שתוכל עיריית ראש העין לבצע עבור שנת 2002, לא ניתן לחייב אותה בארנונה בגין קווי החשמל. בפסק הדין כתבו השופטים, "אין ספק כי ניסוח מפורש וברור של דבר החקיקה היה מייתר שנות התדיינות עשירות".

 

את חברת החשמל ייצגו בהליך עוה"ד יהושע חורש, אורית יולס ואופיר פוזנר ממשרד ש. הורוביץ ושות'.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x