$
בארץ

השביתה הכללית במשק נמשכה הבוקר 4 שעות

בית הדין הארצי לעבודה חייב את הצדדים במו"מ אינטנסיבי עד יום חמישי ולדווח לו על ההתקדמות. רק לאחר מכן הוא יקבל החלטה סופית האם להתיר את המשך השביתה

מיקי פלד, תומר אביטל ו-ynet 16:0207.11.11

השביתה הכללית במשק נמשכה הבוקר 4 שעות, לאחר שבית הדין הארצי לעבודה אישר את קיומה אך הגביל אותה רק בין 6 ל-10 בבוקר. ב-3 בלילה הסתיים הדיון בעתירה שהגישה לשכת הארגונים הכלכליים, ורק ב-6:30 בבוקר פורסמה ההחלטה של נשיאת בית הדין הארצי, נילי ארד, להתיר את השביתה רק ל-4 שעות.

 

החלטת בית הדין קובעת כי ההסתדרות והאוצר ינהלו משא-ומתן עד יום חמישי וידווחו לבית הדין על ההתקדמות. רק לאחר מכן, יקבל בית הדין החלטה סופית האם להתיר את המשך השביתה.

 

נתב"ג הבוקר נתב"ג הבוקר צילום: יובל חן

 

עם זאת, למרות שהשביתה היא רק עד השעה 10, חלק גדול מהמערכים ייכנס לעבודה סדירה מאוחר יותר, שכן ייקח זמן לעובדים להחזיר את השירות, כמו רכבת ישראל ונמלי הים.

 

גורמים בהסתדרות מביעים חוסר נחת מהחלטת בית הדין, ואמרו כי הם לא ויתרו על אפשרות השביתה ויחכו לראות מה תחליט נשיאת בין הדין הארצי לעבודה, נילי ארד, בסוף השבוע. בהסתדרות אומרים, כי "אם האוצר לא יזוז מעמדתו ששוללת קליטה משמעותית של עובדי קבלן, אנחנו נחדש את ניסיונות השביתה". 

 

באוצר, לעומת זאת, מזכירים כי לדעתם גם השביתה בת 4 השעות היא מיותרת.

 

יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, אמר לאחר החלטת בית הדין הארצי לעבודה, כי "המאבק למען עובדי הקבלן רק בראשיתו. אנחנו נחושים להמשיך כדי לצמצם את התופעה ומקווים שהממשלה והמעסיקים הפרטיים ינצלו את הימים שבית הדין שנתן בית הדין לניהול משא-ומתן אמיתי והגעה להסכמות".

 

לצפייה ברשימה המלאה של המוסדות המושבתים הבוקר לחצו כאן

 

במהלך דיון מקדים שנערך בלשכתה של הנשיאה, אמר יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, כי "אין כמעט סיכוי שנגיע להסכמה ללא שביתה. אני לא אוהד של שביתה, לא הייתי עושה מהלך של שביתה אם הייתי מאמין שיש סיכוי במשא-ומתן". במהלך הדיון חזר האוצר על עמדתו לפיה אין לקלוט עובדי קבלן להעסקה ישירה.

 

בראיון לערוץ 1 אמר יו"ר ההסתדרות עופר עיני: "באגף התקציבים ממשיכים באותה מנטרה כבר 4 שבועות. אנחנו כבר חודש שומעים אותו דבר. מבחינת האוצר כולם צריכים להיות במיקור חוץ. המו"מ הולך אחורה ולא קדימה. אני מקווה שביה"ד יאפשר את השביתה. שהאוצר יחשוב דרך הלב ולא רק דרך החור של הגרוש. העובדים סובלים. זה בני אדם. אני מקווה שבית הדין ייתן לאנשים תקווה. כולם אומרים שזה צודק. כולם אומרים שצריך לתקן את זה. זה כבר הגיע למאות אלפי עובדים. אני מקווה שהעסק הזה פעם אחת ייגמר ולתמיד. רצינו צדק חברתי - זה צדק חברתי".

 

בדיון המקדמי הציעה נשיאת בית הדין נילי ארד מתווה של מו"מ שימשך כמה שבועות, אבל בהסתדרות הוחלט שלא להמשיך לנהל מו"מ ללא שינוי בעמדת שר האוצר לפיה לא תהיה העסקה ישירה של עובדי קבלן ולא יצומצם מספרם. בתום הדיון ציין עיני כי "אין בשורה לעם ישראל, האוצר נשאר בעמדתו".

 

ארד הציעה לצדדים לקיים משא ומתן של כמה שבועות בחסות בית הדין, כשבליבת המשא ומתן יעמדו שני "סוגי" עובדים - עובדי הניקיון ועובדי "שכם אל שכם". מדובר בעובדים המועסקים דרך חברת קבלן, כשלצדם עובדים באותו תפקיד עובדים אחרים בהעסקה ישירה. מהאוצר נמסר כי נציגי המשרד קיבלו את ההחלטה ואילו עופר עיני דחה אותה.

 

עיני: לא ניתן "למסמס את העסק"

 

יו"ר ההסתדרות הסביר את ההחלטה לדחות את הפשרה: "לא נאפשר את הניסיון למסמס את העסק. האוצר אפילו נסוג בהצעותיו". 

 

לדברי עיני, "שר האוצר אמר בלשכת השופטת את אותם הדברים שאמר בשבועות האחרונים. אנחנו הבטחנו ואמרנו שבעניין עובדי הקבלן, שאותו אנחנו רואים כדבר אולי הכי חשוב בעשיית הצדק החברתי, אנחנו הולכים עד הסוף". יו"ר ההסתדרות הזכיר כי השביתה עדיין תלויה בהחלטת השופטת ארד: "הדבר היחידי שיכול לעצור את השביתה זה החלטה של בית הדין, כי אמרתי מראש - אנחנו שומרי חוק ונכבד כל החלטה של בית הדין".

 

במסגרת השביתה יושבת נמל התעופה בן-גוריון מ-8 בבוקר, וגם רכבת ישראל לא תפעל. בחברות האוטובוסים "אגד" ו"דן" צפויים שיבושים כיוון שחלק מהעובדים ישבתו, וגם הבנקים, בתי החולים הממשלתיים, רשויות מקומיות רבות והאוניברסיטאות יושבתו. במשרדי הממשלה לא תהיה עבודה כלל, ובכלל זאת משרד הפנים ומשרד החוץ.

 

 

הפגנה הערב מול בית הדין לעבודה הפגנה הערב מול בית הדין לעבודה צילום: מיקי אלון

 

ארגון עובדי החוזים במגזר הציבורי לא ישבות

 

בין אלו שלא אמורים לשבות היום נמצאים עובדי המגזר הציבורי המועסקים בחוזים אישיים, שכן הם אינם חברי הסתדרות ואינם מיוצגים על ידה. דרישת ההסתדרות להסדיר את העסקתם של עובדי החוזים האישיים ולהפוך אותם לעובדים תחת חוזה קיבוצי, בו משתכרים פחות, מרגיזה את חלקם.

 

אחדות, ארגון עובדי החוזים במגזר הציבורי, הודיע כי למרות שהארגון תומך במאבק למען עובדי הקבלן, "אנו מוחים על כך שההסתדרות מעוניינת לכלול בהיחבא בהסכם הקיבוצי המתגבש סעיפים שיפגעו במעמדם של עובדי החוזים. בכוונתו לוודא כי מאבקם של עובדי החוזים לא יסתיים בקול ענות חלושה כמאבקם של העובדים הסוציאלים ושל הרופאים המתמחים. אנו קוראים לממונה על השכר באוצר לקלוט באופן מיידי בחוזים אישיים את מאות האקדמאיים עובדי הקבלן המועסקים במשרדי הממשלה. העסקת עובדים אלו במסגרת חוזים אישיים תשפר מידית את מצבם ותסייע בשינוי פני שירות המדינה. אנו מצירים על כך שההסתדרות שהפקירה לאורך שנים את נושא העסקת האקדמאים עובדי הקבלן במסגרת שירות המדינה עושה שימוש בעובדי הקבלן לצרכיה".

 

בהכנת הידיעה השתתפה טל ליטמן

בטל שלח
    לכל התגובות
    x