$
הוועידה המרכזית 2011

עופר עיני: "המנדט שניתן לטרכטנברג בעייתי"

יו"ר ההסתדרות בוועידה הכלכלית המרכזית של "כלכליסט": "אם כל הרפורמה שהוועדה תציע תסתכם בכמה מיליארדי שקלים - ניתן לומר שלא לילד הזה פיללנו"

מיקי פלד 11:1307.09.11

"יקחו עוד 2-3 מיליארד שקל ויעבירו מסעיף לסעיף, וזה כל הסיפור של טרכטנברג. הלוואי ואתבדה, אבל אם כל הרפורמה שהוועדה תציע תסתכם בכמה מיליארדי שקלים - ניתן לומר שלא לילד הזה פיללנו", כך אמר יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, בכנס "כלכליסט". לדברי עיני, משיחות שלו עם גורמים המעורים

בנעשה בוועדה, אחת הכוונות היא להגדיל מס חברות ולבטל מספר מכסים. "אין לי שום בעיה עם המלצה שכזו, אבל תעשו את זה כך שלא הכל במדינה הזו יהיה יבוא. אם יש רק יבוא אין מפעלים ואז גם אין פרנסה לעובדים".

 

עיני תלה את אחת משורשי הבעיות הכלכליות-חברתיות בישראל במדיניות ההפרטה של הממשלות בשנים האחרונות. "הכל צריך להיות בבעלות פרטית, אבל המדינה צריכה להיות ערבה לאזרחיה ויש שירותים שאי אפשר להפריט. ראש הממשלה לא צריך את טרכטנברג כדי להגיד שהוא בעד דיור ציבורי בבעלות הממשלה. מוכרים לנו תחרות, אבל אנחנו משלמים את המחיר. בזק, לדוגמה, חברה שהעובדים בה מאורגנים והחלה כממשלתית. העובדים מהדור הישן משתכרים לא רע, אבל אלו החדשים משתכרים הרבה פחות, לא הרבה מעל המינימום. בעלי בזק אומרים שאי אפשר להתחרות עם השוק החופשי, שם משתכרים שכר מינימום. שוק חופשי והפרטה וכולם משתכרים 4,000 שקל", אמר עיני.

 

לאחר שנאומו של עיני נקטע בשל קריאות מהקהל על כך שההסתדרות עצמה מפריעה לכלכלה כאשר היא נותנת יד לשביתות כגון אלו בנמלי הים, אמר עיני כי "שטיפת המוח של פרשנים שיש להם אינטרס ומקבלים נתונים מהאוצר עובדת, אבל לא עלינו. עם כל שטיפת מוח כזו אנחנו מתחזקים ואם כל ציבור העובדים בישראל היה מאורגן, עם זכויות, זה היה כבר פתרון. העובדים המאורגנים הם מעמד הביניים ואל תתנו לאף אחד להסיט את זה למקום אחר". עיני הוסיף, כי "יש בימים האחרונים התקפה של כל מיני גורמים אינטרסנטיים שאם אתה מרוויח 10,000 שקל ברוטו בחודש אז צריך להגיד סליחה, ו-20 אלף ברוטו פעמיים סליחה. אני אומר שאנחנו לא מתנצלים".

 

לגבי ראש הממשלה, אמר עיני, כי "אם ראש הממשלה יאמץ רק חלק ממה שהמחאה דורשת הוא צריך להתגייר, להיות משהו אחר, יש לו תפיסת עולם אחרת. אבל, האמינו לי, שאם הוא היה רוצה לפתור את הבעיה באמת, הוא מכיר את הפתרונות. רה"מ צריך לתת כמה אופציות, כגון להחליף מסים, לוותר על מסים או להסיט בין התקציבים אבל החשוב ביותר – להגדיר את התקציב ולהגדיר אתו בלא פחות מ-20 מיליארד שקל בשנה". לשם כך, רמז עיני, צריך להתעלם מהטענות על הנזק שייגרם אם תיפרץ מסגרת התקציב. "במו"מ הקואליציוני הפחידו אותי עם הגדלת התקציב אבל הגדילו, גם אם מעט, פעם ופעמיים, ולא קרה שום אסון. המנדט שניתן לטרכטנברג,שהוא מקצוען, הוא בעייתי. אומרים לו פתור את הבעיה אבל אל תזיז את התקציב".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x