$
הוועידה המרכזית 2011

השר שמחון על המשבר עם טורקיה: "ישראל צריכה להפנים שהיא חלק מהמזה"ת"

שר התמ"ת בוועידה הכלכלית המרכזית של "כלכליסט": "אני לא צופה שוועדת טרכטנברג תפתור את כל הבעיות במדינת ישראל"

טל ליטמן 10:3407.09.11

"המשבר עם טורקיה הוא משבר אמיתי ומשרד התמ"ת עושה הכול כדי למנוע החרפתו. ישראל צריכה להפנים שהיא חלק מהמזה"ת" - כך אמר הבוקר (ד') שר התמ"ת שלום שמחון בוועידה הכלכלית המרכזית של "כלכליסט", הנערכת במלון דיוויד אינטרקונטיננטל בתל אביב.

 

שמחון הוסיף: "יחסי המסחר

עם טורקיה גדלו באופן דרמטי בשנתיים האחרונות, חרף המתיחות הפוליטית. אנחנו עושים עם טורקיה יחסי מסחר וגם דברים שהשתיקה יפה להם. מבחינת מיקומנו על המפה טורקיה היא שותף מועדף, וכולם יודעים זאת. פקידי התמ"ת עושים ככל שביכולתם כדי למנוע את החרפת המשבר ולהגן על יחסי המסחר. אסור לתת למנגינה הזאת להפסיק, היא חייבת להמשיך להתנגן במלוא הכוח".

 

שמחון הוסיף: "אני מאוד מקווה שנפנים שאסיה תהיה השוק הצומח. מדינת ישראל וטורקיה מחויבות לשתף פעולה באופן משמעותי. מדינת ישראל נמצאת באסיה והיא גם צריכה להרגיש כך .טורקיה צריכה להיות שותפת אמיתית. ההנחיה לאנשי התמ"ת להתנהג באופן רגיל עם אנשי העסקים בטורקיה. אני משוכנע לחלוטין שנמצא פתרונות לשיקום היחסים".

 

השאיפה: חינוך חינם מגיל 0 עד גיל 18

 

בהתייחסו למחאה החברתית אמר שר התמ"ת שמחון: "בכל הנוגע ליוקר המחיה, ועדת המזון בראשות מנכ"ל משרד התמ"ת עובדת על הכנת תשתית רגולטורית שלא נראתה כמותה שתטפל בריכוזיות בשוק המזון, ותטפל ברשתות השיווק וביצרניות, תוך הגנה על התעשייה המקומית".

 

שמחון הוסיף כי "משרד התמ"ת עובד על רפורמה באגף מעונות היום שתסייע לאמהות לצאת לעבודה. השאיפה בסופו של יום צריכה להיות חינוך חינם מגיל 0 עד גיל 18.

 

בנוגע לתעסוקת מיעוטים וחרדים אמר השר: "כאן נעוץ הפתרון, עלינו להתייחס לתעסוקת מיעוטים וחרדים כפתרון לבעיה, שיסייע לחלוקה הוגנת של השוויון בנטל, ויוביל לצמיחה".

 

בהתייחס לוועדת טרכטנברג אמר שמחון: "אני לא צופה שוועדת טרכטנברג תפתור את כל הבעיות במדינת ישראל, במקרה הטוב היא תניח תשתית שתסייע לבנות תוכנית חבילה. ברור לגמרי כי הפתרון לא יכול להיות חד צדדי ולהגיע רק מצד הממשלה, ההסתדרות, והתעשייה".

 

במהלך, נאומו הפריעו משתתפים לנאומו של שמחון. שמחון התייחס ואמר שלא צריך לנצל כל הזדמנות בה מופיעים אנשי ציבור להתלהמות.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x