$
בארץ

אושר: יזמים שיתקינו מתקנים סולאריים גדולים יקבלו 98 אגורות לקוט"ש

מדובר בתשלום כפול מהתעריף אותו משלם אזרח פרטי לחברת החשמל. התעריף ייכנס לתוקף בתחילת ספטמבר והוא יופחת ב-10% מדי שנה החל מסוף 2013

ליאור גוטמן 15:4430.08.11

מליאת רשות החשמל אישרה אתמול (ב') את התעריף לייצור חשמל ממתקנים סולאריים (פוטו-וולטאים) גדולים. מדובר במתקנים שהספקם 12 מגה וואט ומעלה והם מוצבים על הקרקע ומתפרשים על פני שטח רב.

 

על פי רשות החשמל, יזמים שיתקינו מתקנים סולאריים גדולים יזכו לתקבול קבוע בגובה 98 אגורות לקילוואט/שעה (קוט"ש), כפול מהתעריף אותו משלם אזרח פרטי לחברת החשמל. ההחלטה הנוכחית מבטלת את ההסדרה מינואר האחרון לפיה מתקנים שמייצרים מתחת ל-60 מגה וואט יזכו לתעריף של 1.08 שקל לקוט"ש ומתקנים שמייצרים מעל ל-60 מגה וואט יזכו לתעריף של 99 אגורות לקוט"ש.

 

התעריף ייכנס לתוקף בתחילת ספטמבר והוא יופחת בשיעור של 10% מדי שנה החל מסוף 2013. הסיבה להפחתה היא ההתקדמות הטכנולוגית שנרשמת בענף הסולרי, שם נרשמת ירידה עקבית במחירי המתקנים. במקביל, רשות החשמל תעדכן את התעריף אחת לשנה ביחס לשער הדולר (35% מבסיס התעריף), שער היורו (20%) ומדד המחירים לצרכן (45%). בנוסף, יעודכן התעריף לפי פקטור הנגזר משיעור השינוי בממוצע הריבית.

 

"הסדרה זו משלימה שורה של הסדרות יצרניות וצרכניות המאפשרות שילוב של כ-1,020 מגוואט של מתקנים סולאריים לרשת החשמל, והיא תעמיד את מדינת ישראל בקדמת המדינות המפותחות בהיקף ייצור חשמל ממקורות מתחדשים בכלל ומאנרגיה סולארית בפרט. הדרך להקמת המתקנים עדיין ארוכה אך הנני בטוח כי משרדי הממשלה השונים יתמכו גם הם בצעד זה על מנת לאפשר את השגת יעדי הממשלה ובכך לתרום את חלקם בקידום התחום", אמר יו"ר רשות החשמל אמנון שפירה.

 

עד היום אישרה רשות החשמל הסדרות למתקנים קטנים (עד 50 קילוואט) במכסה של 200 מגה וואט, למתקנים בינוניים (עד 12 מגה וואט) במכסה של 360 מגה וואט ולמתקנים גדולים סולאריים (שמש) ותרמו סולאריים (קיטור) בהיקף של 460 מגה וואט. יצוין שהיקף הייצור בפועל מסך אלה נאמד בכ-100 מגה וואט בלבד.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x