$
בארץ

אין מיטות בבתי החולים: "העומס נהיה כרוני"

בצל השפעת, בתי החולים כורעים תחת העומס. ברמב"ם נאלצו 15 חולים להמתין במיון לאשפוז, כי אפילו במסדרונות כבר לא נשאר להם מקום. בברזילי לא היה זמן לחגוג כשכמה מיטות פונו סוף סוף: "מחכים בחשש ללילה, אין צפי לגבי החולים שיגיעו"

אחיה ראב"ד ושמוליק חדד ynet 21:3916.01.11

החורף ממשיך להכות, גל קור פוקד את ישראל, השפעת משתוללת, ובבתי החולים עדיין אינה מענה. ביום שבו התברר כי שתי נשים שנפטרו בימים האחרונים, בנות 73 ו-63, היו חולות בשפעת החזירים, המשיכו היום (א') הישראלים לצבוא על המוסדות הרפואיים - אבל רבים מהם נאלצים להמתין שעות על גבי

שעות עד שתימצא עבורם מיטה.

 

במחלקות הפנימיות בבית החולים רמב"ם בחיפה שרר גם הבוקר עומס רב, וחולים רבים אושפזו במסדרונות של המחלקות. בחדר המיון המתינו עוד כ-15 חולים שלא נמצא להם מקום בכלל - גם לא במסדרונות. "העומס במחלקות הפנימיות בבתי החולים בישראל הוא כבר כרוני", אמר סגן מנהל מחלקה פנימית ב' בבית החולים, ד"ר אייל בראון. "גם בקיץ שוכבים חולים במסדרונות, אלא שעכשיו, בשל מחלות החורף והשפעת, יש חולים שאפילו לא מגיעים למחלקה, וממתינים לאשפוז במיון".

 

בשעות הבוקר הובאו למחלקה חולים נוספים מחדר המיון, וגם הם אושפזו בצפיפות במסדרון, בתקווה שאחר הצהריים, כשישוחררו חלק מהחולים ה"וותיקים", יימצא גם להם מקום ראוי. זה המצב בכל חמש המחלקות הפנימיות ברמב"ם.

 

לדברי ד"ר בראון, העומס בשנים האחרונות נובע בין השאר מהגידול החד בתוחלת החיים בישראל, מגודל האוכלוסייה ומהחוסר במיטות. "בעשור האחרון גדלה תוחלת החיים בישראל בשלוש שנים, עוד לפני כן הגיעה עלייה מבורכת של מיליון וחצי עולים מחבר העמים, אבל בתקופה הזו לא נוספה במערכת הבריאות אפילו מיטה אחת", הסביר. "כל החולים במסדרון הם 'אקסטרה', אנחנו לא מקבלים עוד רופאים ועוד אחיות כדי לטפל בהם, ומובן שזה משפיע כשרופא צריך לראות מספר גדול יותר של חולים מבכל מדינה מתוקנת".

 

הפנימיות. סגן מנהל בית החולים, רון לובל, אמר כי כעת המספרים נמוכים מעט. "במחלקה הפנימית יש 38 מיטות אשפוז, ומספר המאושפזים אצלנו במחלוקת עומד על 55 עד 60. לקראת סוף היום שוחררו כמה חולים, ואנחנו שוב מביטים בחשש לקראת הלילה ומחר, כשאין לנו צפי לגבי מספר החולים".

 

רוב החולים לדבריו מגיעים בגלל סיבוכים של מחלות נשימה, חלקן כרוניות, ואחרים סובלים מסיבוכים של שפעת. זהו המצב גם במחלקות הילדים. "אנחנו מזהים חשש של חולים בעקבות האירועים האחרונים, שבהם נפטרו אנשים בגלל שפעת. יש יותר מודעות, ומטבע הדברים מגיעים גם יותר חולים". לדבריו יש לשפר את המצב באופן מיידי, באמצעות הוספת תקנים לבתי החולים. מיטות אשפוז אמורות להתווסף עם בניית מחלקת אשפוז חדשה בעתיד.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x