$
בארץ

ח"כ כץ לנציגת האוצר: אתם גוף פסול הגוזל כספי עמיתים

במהלך דיון סוער על הקמת מסלקה פנסיונית תקף יו"ר ועדת העבודה של הכנסת את האוצר; הדרך להקמתה של המסלקה, אם בכלל, עוד ארוכה

מיקי פלד 14:4507.12.10

במשרד האוצר כנראה לא חשבו שאישור הקמת המסלקה הפנסיונית יהיה כל-כך קשה. בדיון סוער מאוד שנערך היום (ג') בנושא בוועדת העבודה של הכנסת תקף יו"ר הוועדה, ח"כ חיים כץ מהליכוד, בצורה תקיפה מאוד את נציגת האוצר, הילה בן-חיים, ואמר כי "אני לא מאמין לכם. אתם גוף פסול שרק רוצה

לגזול את כספם של העמיתים". בן-חיים, סגנית הממונה על שוק ההון באוצר, נראתה המומה מהדברים. זהו הדיון השני שהוועדה עורכת בנושא, כחלק מהדיונים על סעיפים שונים בחוק ההסדרים. בסופו של הדיון הוחלט כי הוועדה תתכנס שוב בשבוע הבא לדון בנושא.

 

לאחר סקירתה של בן חיים, בה הציגה הערכות כי הקמת המסלקה תעלה 50 מיליון שקל ועלות פעולת העברה שישלם הלקוח לא תעלה על שקל אחד, פנה אליה ח"כ כץ ואמר "את יכולה להתחייב על העלויות? ואם יעלה יותר ללקוח, האם האוצר ישלים מכספו? להערכתי, למשרד האוצר אין ידע וניסיון מספיק בנושא. לאחר שבמסגרת התקנון האחיד נתתם מנדט לממונה על שוק ההון לגזול כספי פנסיה מעמיתים מתי וכמה שהוא רוצה, אני מתייחס לדברים שלכם בעירבון מוגבל. נטלתם לכם כוחות בלתי סבירים במסגרת חוקי ההסדרים לדורותיהם".

 

כץ התכוון בדבריו לביקורת שלו על תוצאות רפורמת בכר, אותה יזם האוצר. למרות ההערכות שהשמיעו לפני חמש שנים באוצר, דמי הניהול על אפיקי החסכון הפניוסני רק גדלו לאחר שהרפורמה הביאה להוצאת קופות הגמל מהבנקים ופתיחת השוק הפנסיוני לתחרות.

 

בן-חיים ועו"ד אסי מסינג מהלשכה המשפטית במשרד האוצר מחו על דבריו של ח"כ כץ: "אנחנו רואים אך ורק את טובת העמיתים לנגד עינינו. המטרה שלנו היא שגוף ממשלתי יפקח על המסלקה וישמור על האינטרס הציבורי. לדעתנו החקיקה שלמה ובשלה".

 

המסלקה הפנסיונית נועדה על-מנת לתת ליועץ הפנסיוני בבנק או סוכן הביטוח אפשרות לקבל מידע על מצבו הפנסיוני של הלקוח במהירות, ובשלב השני גם להעביר כספים בין הגופים. כיום, ישנו סירבול רב במהלך הייעוץ, במיוחד כאשר למבוטח יש מספר חסכונות במקומות שונים או מצב כלכלי מורכב. אחד החששות הוא כי בשל המעורבות של גופים פרטיים חזקים במסלקה, כמו הבנקים וחברות הביטוח, הפרטים בה יהיו חשופים, אך באוצר אומרים כי אופן הבנייה של המסלקה מגנה מפני אפשרות שכזו. המסלקה עצמה הינה בבעלות של הגופים הפרטיים, בפיקוח של הממונה על שוק ההון באוצר.

 

לקראת סוף הדיון הציע עו"ד יהונתן קלינגר מהפורום לביטול חוק ההסדרים כי המידע אותו צריך סוכן הביטוח או היועץ הפנסיוני יגיע מהלקוח, אשר יוריד אותו בעזרת תוכנה ממחשבו הפרטי וכך יהיה הוא בעל המידע.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x