$
מוסף 2.9.10

מה יגרום לנו לסיים את החופשה מאושרים יותר?

לצאת לחופשה בת חודש או לשלוש־ארבע חופשות בנות כמה ימים? לשדרג את מספר הכוכבים במלון או לקחת שיעור צלילה? ללמוד מראש על היעד או לטייל בספונטניות?

1. לצאת לחופשה בת חודש או לשלוש־ארבע חופשות בנות כמה ימים?

תשובה: חופשות קצרות. ניסוי של זוכה פרס נובל בכלכלה דניאל כהנמן מראה שמרב העונג בסרטים, בבילויים ובכל סוג של חוויה מופק משני רגעים - השיא והסוף. יותר חופשות - יותר רגעים מכריעים.

 

2. לשדרג את מספר הכוכבים

במלון או לקחת שיעור צלילה?

תשובה: שיעור צלילה, או פעילות הרפתקנית אחרת. ניתוח פסיכולוגי של מטפסי הרים גילה שזיכרונות של נוחות מתפוגגים, אבל הישגים מאירועים רוויי אדרנלין מלווים את האדם במשך תקופה ארוכה.

 

3. ללמוד מראש על היעד או לטייל בספונטניות?

תשובה: ללמוד מראש. מחקרים בפסיכולוגיה וכלכלה התנהגותית גילו שציפייה לאירוע והתכוננות אליו כשלעצמם מסבים עונג, וכי ידע נוסף מאפשר ליהנות יותר מהחוויה ולזכור אותה יותר אחר כך.

 

4. באיזה יום לבקר באתרים החשובים? האם זה בכלל משנה?

תשובה: משנה מאוד. בטיולים ארוכים כדאי לבקר בכל אתרי החובה כבר בהתחלה. נתונים שנאספו באוניברסיטת סן דייגו גילו שתיירים ששוהים בעיר יותר משבועיים תרים אותה פחות ממי שהגיעו אליה לכמה ימים. הסיבה: זמינות האתרים גורמת לדחיינות.

 

5. להשקיע בשופינג או בעוד חוויה?

תשובה: בחוויה. מחקר של אוניברסיטת קורנל עקב אחרי הדירוגים שאנשים נתנו לרכוש שקנו ולחוויות שעבורן שילמו. לאורך זמן, הדירוג שניתן לרכוש הלך ופחת וזה שניתן לזיכרון החוויה הלך ועלה.

 

6. לקחת את הילדים?

תשובה: כן - אבל רק אם העיקר הוא הבילוי איתם, ולא פרטי תוכנית הטיול. האנשים שאיתם אדם מבלה חשובים מהדברים שהוא עושה, ואם יהיו רגעים מיוחדים עם המשפחה, הם אלה שייזכרו מהטיול, וימחו את רשמי הטרטורים שבדרך.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x