$
בארץ

מעצ תייצר חשמל מטורבינות רוח ומתקנים סולאריים

החברה הלאומית לדרכים הכריזה על תוכנית להפקת חשמל מאנרגיות מתחדשות תוך הצבת טורבינות רוח על 50 אלף עמודי תאורה שברשותה. נוסף על כך, מתכננת החברה להקים מערכות סולאריות בצמתים ובמחלפים ולמכור את החשמל לחברת החשמל

ליאור גוטמן 08:3427.04.10

החברה הלאומית לדרכים (מעצ לשעבר) נכנסת לתחום ייצור האנרגיה: בכנס תשתיות שערכה החברה אתמול בקריית שדה התעופה חשפה החברה שבכוונתה להציב אלפי טורבינות קטנות לייצור חשמל על עמודי התאורה שברשותה.

בחברה הלאומית לדרכים מסבירים שמדובר ביוזמה של המנכ"ל אלכס ויז'ניצר שהחליט לאחרונה

ליישם החלטת ממשלה מתחילת 2009 לייצור חשמל מאנרגיות מתחדשות עבור מתקנים שהספקם עד 50 קילו־ואט.

 

יצוין שבשלב זה לא מתכוונת החברה להשתמש בחשמל שייוצר לצריכה עצמית אלא למכור את סף הייצור לחברת החשמל תוך ניצול התעריף הקיים, 1.65 שקלים לקילו־ואט שעה, כמקור רווח. בחברה מתכוונים להתמקד במערכות קטנות שהספק הייצור שלהן נע סביב 10 קילו־ואט שעה, כאשר עלות ההתקנה תיפול על כתפי החברה המתקינה בעבור חלוקת רווחי החשמל שייוצר.

 

ברשות החברה כ־50 אלף עמודי תאורה שמפוזרים מדן ועד אילת על פני שטח של כ־6,000 קילומטרים שעליהם אחראית החברה. בימים אלו פועלת החברה מול משרד הפנים לאשר הצבת טורבינות זעירות על פני עמודי התאורה בהליך מזורז, פעולה שדורשת אישורי בנייה מתאימים.

 

עם השלמת הסטטוטוריקה הנדרשת תצא החברה למכרז לרכישת הטורבינות, כאשר עיקר המאמץ להפקת חשמל יופנה לעמודי התאורה שממוקמים בערבה, ברמת הגולן ובפרוזדור ירושלים, שם זרימת האוויר נחשבת ליעילה ומתאימה לייצור חשמל.

 

עם זאת, אם יירשם ייצור חשמל בהיקף גבוה, לא מן הנמנע שהחברה תצייד את כל עמודי התאורה בטורבינות מסוג זה, ואולי אפילו תפנה חלק מייצור החשמל עבור נורת העמוד עצמה. השלב הבא של התוכנית הוא לייצר חשמל ממערכות סולאריות שיותקנו על שטחי החברה הלאומית לדרכים בצמתים או מחלפים שברשותה. גם פעולה זו דורשת אישורי בנייה מתאימים.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x