$
בארץ

בדרך אל העושר: התוצר לנפש בישראל יחצה השנה את רף ה-30 אלף דולר

סך כל התוצר, שהוא השווי הכלכלי של כל הסחורות והשירותים המיוצרים בארץ, יגיע ל-230 מיליארד דולר, כך מפרסם היום סבר פלוצקר ב"ידיעות אחרונות"

סבר פלוצקר 09:2502.04.10

ישראל מתקרבת לעוד משוכה חשובה בדרכה לכלכלה מפותחת מאוד: התוצר לנפש בישראל יחצה השנה - כנראה בתחילת הקיץ - את קו ה-30 אלף דולר. סך כל התוצר, שהוא השווי הכלכלי של כל הסחורות והשירותים המיוצרים בארץ, יגיע ל-230 מיליארד דולר.

 

את קו הגבול של 20 אלף דולר תוצר לנפש

חצתה ישראל סופית רק במחצית הראשונה של שנות האלפיים. החצייה היתה איטית ומהוססת; המיתון העמוק בשנות האינתפיאדה השנייה בלם את הצמיחה והסיג את המשק לאחור.

 

המעבר לתוצר לנפש של 30 אלף דולר משקף בחלקו הקטן את הגידול בהכנסה הלאומית הריאלית בשקלים, ובחלקו הגדול את התחזקות השקל מול הדולר. בעשור שחלף עלה התוצר לנפש בשקלים, במחירים קבועים, ב-12%. התוצר לנפש בדולרים עלה ב-50%.

 

אפשר להתייחס לתוצר של 30 אלף דולר כעוד נתון סטטיסטי ואפשר להתייחס אליו כאל נקודת זינוק אל העשור הקרוב. מצבו של המשק הישראלי כיום יוצא דופן לטובה.כלכלות בעולם, שהתוצר שלהן לנפש דומה לישראל - ספרד, יוון, פורטוגל ובריטניה - נחבטו קשות במשבר הפיננסי. את השנים הבאות הן יקדישו לליקוק הפצעים ולניסיון להיחלץ מבור הגירעונות והחובות. בשעה שברוב המדינות המפותחות והמתועשות נפרצו בגסות המסגרות של התקציבים הממשלתיים, ישראל מחוזקת ובבריאות טובה.

 

הטור המלא מתפרסם היום ב"ידיעות אחרונות" 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x