$
בארץ

ראיון "כלכליסט" - שר התשתיות נגד יו"ר רשות החשמל: "שפירה הוליך אותי שולל. אי אפשר לעבוד איתו"

יום לאחר שעוזי לנדאו קרא לפיטורי יו"ר רשות החשמל, הוא ממשיך לתקוף: "נחליף אותו לפי לוח הזמנים הקצר ביותר שהחוק מאפשר. מעכשיו גם ראש הממשלה נתניהו יהיה מעורב בסיפור"

ליאור גוטמן 07:0526.01.10

"האדון אמנון שפירה הוליך אותי שולל ואמר לי את ההפך מהאמת. עם אדם כזה אני לא יכול לעבוד". במילים קשות אלו התבטא אתמול (ג') שר התשתיות הלאומיות עוזי לנדאו, בהמשך לדרישתו משפירה, יו"ר רשות החשמל, להתפטר.

 

הדרישה שהשמיע לנדאו בימים האחרונים באה בעקבות התבטאויות

בתקשורת של שפירה נגד השר לנדאו. "השתבש אצלו הגבול בין רגולטור לבין קובע מדיניות", מסביר לנדאו בשיחה עם "כלכליסט", וטוען שהתנהלותו של שפירה היא פסולה בשלושה תחומים עיקריים: "יש קודם כל כשל בתחום ההתנהלות הציבורית. מדובר בפקיד שחשבנו שיוכל להוביל את המשרה. תפקידו לבצע מדיניות ממשלה, לא למתוח עליה ביקורת, בוודאי לא בדיונים פומביים.

 

"אדם יכול להיות בעד או נגד תוכנית כלשהי, אבל הוא לא יכול לחוות את דעתו בראיונות לתקשורת באופן שעשה שפירה לאחרונה", אומר לנדאו. "אני אפילו לא נכנס לשאלה אם הוא צודק או לא בטענות שלו. הדיון פשוט לא בסמכותו. אם המדינה הכריזה שמכרז מסוים ראוי - אז הוא ראוי. במקרה של המכרז התרמו־סולארי באשלים שפירה משבש מדיניות, ואז מעז לתאר את הכניסה לתחום כ'הרפתקה'. מי הוא שיגיד דבר כזה?"

 

"שפירה נסוג מהתחייבויותיו"

 

אם עוד אפשר לקבל מעידה בתחום ניהול המערכת, בעניין היושרה מסרב לנדאו לקבל משפירה כל תירוץ: "התפרסמו ידיעות כאילו יש כוונה להוריד את תעריפי החשמל. דבר כזה הוא נסיגה מהתחייבות מולי בעניין זה. אנחנו מדברים יותר מחודש על החששות של חברת החשמל שהרשות תוזיל את התעריפים באופן חד. בכל הפעמים ששוחחנו בינינו, שפירה אמר לי שהוא לא מתכוון להוריד את התעריפים ואף טען שהם נמוכים מדי. בפועל, התברר שהוא הוליך אותי שולל ואמר לי את ההפך מהאמת. זה שבר את הכלים מבחינתי. עם איש כזה אני לא יכול לעבוד".

 

לדבריו, משרד התשתיות הסכים להחזיר את הכסף לציבור באמצעות סבסוד רכישת מוצרי חשמל חסכוניים באנרגיה, במקום המכשירים הישנים שזוללים כיום חשמל. מהלך כזה יביא להתייעלות אנרגטית המאפשרת לצרכן גם לקבל מכשיר חדש וגם לשלם פחות בחשבון החשמל שלו. רשות החשמל, לעומת זאת, מעדיפה להשאיר מכשירים ישנים בידי הציבור ולהוזיל להם את התעריף נקודתית. "זו חשיבה קצרת רואי", תוקף לנדאו, ועובר למתקפה אישית נגד היו"ר: "התייעצתי עם הצוות המקצועי והגענו למסקנה ששפירה פשוט לא מתפקד. הוא מתבטא בחוסר כבוד כלפי השר להגנת הסביבה גלעד ארדן, כלפי משרד האוצר, כלפי משרדים אחרים.

 

מירוץ נגד הזמן בחיפוש יו"ר

 

"מותר למתוח ביקורת אבל לא באופן ששפירה עשה זאת. יש לי מחלוקות עם יו"ר רשות המים אבל אנחנו מדברים בינינו. כאן הסיפור שונה".

 

לדבריו, השלב הבא יהיה נקיטת כל צעד אפשרי כדי להביא לסיום כהונתו של היו"ר. "נחפש מועמדים חדשים ונפעל בלוח הזמנים הקצר ביותר שהחוק מאפשר. שרי התמ"ת והאוצר ידעו על חוסר שביעות הרצון מתפקודו של שפירה. מעכשיו גם ראש הממשלה מעורב. ככה המדינה לא יכולה לתפקד".

 

מרשות החשמל נמסר בתגובה: "הרשות תומכת בהתייעלות אנרגטית, וכבר לפני שנתיים הציעה להקים קרן למטרה זו. הרשות מחויבת לקבוע בסיס לתעריף החשמל, הנגזר מהעלויות בפועל של חברת החשמל. כל ניסיון לטעון כאילו הפחתת התעריף לצרכנים צריכה להיגנז מהווה קנס על הציבור".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x