$
סביבה

ועדת החקירה למשק המים: הפופוליזם מנצח

ועדת החקירה לניהול משק המים מבקרת בחריפות את התנהלות רשות המים, שנכנעה ללחצים בעניין היטל הבצורת והשקאת גינות. ראש הוועדה, פרופ' דן ביין, ל"כלכליסט": "חייבים לעשות סדר בבלגן"

רויטל חובל 07:0516.12.09

ועדת החקירה לניהול משק המים בראשות פרופ' דן ביין, פרופ' יואב כסלו ופרופ' יורם אבנימלך, מזהירה בדו"ח שפירסמה אתמול: משבר המים רחוק מלהסתיים, וכמויות רבות של גשם, גם אם יגיעו, לא יצילו את המצב. רק דבר אחד ישפר את המצב: תכנון ארוך טווח ויישום ההחלטות ללא זגזוגים. לדעת חברי הוועדה, המשבר "הוא בעיקרו תוצאת מעשים ומחדלים".

 

הוועדה מכירה בהתפלה כפתרון, אך מבקרת את העיכוב המתמשך בתהליך: בעוד שהממשלה החליטה על התפלת 400 מיליון מ"ק מדי שנה החל מ־2005, מותפלים כיום בפועל 149 מיליון מ"ק בשנה בלבד. עם זאת התפלה איננה פתרון יחיד, ובמקביל להשלמת מערך ההתפלה עד 2013, יש צורך לכסות גירעון של כ־2 מיליארד מ"ק במאגרי המים.

 

אותה התנהלות קלוקלת

 

בהתנהלות שהובילה להחלטות האחרונות הקשורות למשק המים זיהו חברי הוועדה דוגמה "לאותם ליקויים שתרמו לדעתנו למשבר הנוכחי", שאם לא יתוקנו "קיים חשש שלא רק שפתרון המשבר הנוכחי יידחה לזמן רב, אלא שמשברים דומים יחזרו גם בעתיד".

 

יחסי הדרג הפוליטי והמקצועי בתחום, נכתב בדו"ח הביניים, הובילו ל"קבלת החלטות ושינוי אותן החלטות תוך זמן קצר, תחת לחץ של גורמים אינטרסנטיים וכניעה להלכי רוח פופוליסטיים. על רשות המים ומועצת המים לנהל את משק המים בהתחשב במשבר הקיים, גם אם הדבר דורש צעדים לא פופולריים המחייבים לעמוד מול ויכוחים סוערים בחזית הציבורית".

 

היטל הבצורת לגיטימי

 

בשיחה עם "כלכליסט" אמר ראש ועדת החקירה, פרופ' דן ביין, כי "היטל הבצורת הוא אמצעי לגיטימי לעידוד החיסכון. אם הוחלט לבטל אותו צריך לדאוג לאמצעים אחרים שבעזרתם ניתן יהיה להביא לחיסכון. מישהו צריך לשאת בעלויות, ואם הצרכנים לא נושאים בזה אז צריך לגייס את הכסף מהאוצר". כחלופה להיטל הבצורת מציע ביין להקציב כמויות מים לכל משפחה, אבל לא שולל אפשרות שהיטל הבצורת יחזור בקיץ.

 

פרסום הדו"ח נעשה לקראת ייקור תעריפי המים ב־1 בינואר, כמסר של תמיכה בצעד. "הייתי מצפה מרשות המים לגבש תוכנית ברורה שכוללת ביצוע ברור לדרכים לטפל במשבר", מוסיף ביין. "היא חייבת לעשות סדר בבלגן שנגרם לציבור, הוא פשוט מבולבל".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x