שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

הכנסת אישרה את תקציב המדינה ל-2010-2009

התקציב אושר ברוב של 58 חברי כנסת, ו-36 התנגדו לו; תקציב המדינה ל-2009 יעמוד על 316.5 מיליארד שקל ועל 325 מיליארד שקל בשנת 2010

נעמה סיקולר 20:5215.07.09

הכנסת אישרה הערב (ד')את תקציב המדינה הדו שנתי. ההצבעה התבצע בנפרד לכל אחת משנות התקציב 2009 ו-2010. התקציב אושר ברוב של 58 חברי כנסת, והתנגדו לו 36.

 

תקציב המדינה ל-2009 יעמוד על 316.5 מיליארד שקל ועל 325 מיליארד שקל בשנת 2010.

 

לפני ההצבעה בקריאה שלישית ביקשה סיעת קדימה לראות

בהצבעה על התקציב כהצבעת אי אמון בממשלה. רה"מ בנימין נתניהו החליט להמשיך בהצבעה ולא לדחות אותה למועד מאוחר יותר. מאחר שהאופוזיציה נחלה הפסד בהצבעה על התקציב, בקשת האי אמון שלה נדחתה. 

 

ממפלגת קדימה נמסר בתגובה לאישור התקציב: "התקציב עבר, אבל חרפת הגזירות של נתניהו תישאר. החל מהערב, כל אזרח ישראלי שפותח את הברז, מדליק סיגריה ומתדלק את הרכב - מממן את ההסכמים הקואליציוניים של נתניהו עם שותפיו הפוליטיים ומשמן את כיסאות הממשלה המנופחת בתולדות ישראל. מעולם לא הייתה כאן ממשלה מנותקת כ"כ, אשר הקריבה את כספי הציבור על מזבח חולשתה המוסרית והפוליטית".

 

"יום חג לכולנו"

 

בטרם החלו ההצבעות אמר שר האוצר, יובל שטייניץ, כי "מדובר בתקציב הדו שנתי הראשון בהיסטוריה של מדינת ישראל ושל העולם מערבי כולו וזה יום חג לכולנו".

 

שטייניץ הוסיף ואמר: "שמעתי את אווירת הנכאים של חברי האופוזיציה ואת מבקרי התקציב ואני מתכוון לענות להם, אבל זה יום חג כי ישראל הוכיחה היום שיש בה אומץ ורעננות מחשבתית ומנהיגות כלכלית. לפני שלושה וחצי חודשים סיכמנו את עבודת צוות 100 הימים וההמלצה הראשונה היתה תקציב דו שנתי. שכנענו את הממשלה, ראיתי צורך לשכנע את בנק ישראל שתחילה הסתייג קצת ולאחר מספר שיחות תמך במהלך, גם את וועדת הכספים שיכנענו וגם את רוב אנשי המשק".  

 

"כאשר קיבלתי את משרד האוצר והממשלה הזו נכנסה לתפקידה לפני 105 ימים בדיוק קיבלנו מצב קשה, ירידה של 70 מיליארד שקל בתחזית הכנסות המדינה. עם צמיחה שלילית עם גידול באבטלה וקיבלנו מדינה ללא תקציב וללא תוכנית כלכלית מקיפה" אמר שטייניץ תוך שהוא זוכה לקריאות ביניים תוקפניות. "זה נכון שגם העלינו מסים - למשל העלאת המע"מ הכללית והמס על המים שנדרשו בגלל המצב שבו אנחנו נמצאים. אבל זה התקציב החברתי ביותר בעשור האחרון. זו תוכנית כלכלית מעולה שתבלום את האבטלה ותזניק את המשק קדימה. זה תקציב טוב למדינת ישראל".

 

"אנחנו בקדימה למדנו לקח ושילמנו מחיר לא פשוט" אמר רוני בר-און שר האוצר לשעבר. "אבל לממשלה עם שר על לענייני כלכלה יש רק מנטרה אחת - ממשלה בכל מחיר. על דבר אחד מגיעה לכם ברכה עשיתם סדר בתקציב ואימצתם חלק מהתקציב שלנו לשנת 2009. אבל התנהלתם כמו בעלי חנות מכולת ובסטה שכל אחד יכול לדרוש מכם דמי חסות. כל ביריון שכונתי או פוליטי יכול לסחוט אתכם. 'עסקת חבלה' במשק קיבלתם, לא עסקת חבילה. עוד פעם החלשים משלמים ואתם בתמורה נותנים הכל. את החלום הפרוע של התאוותנות הכי גדולה שהיתה אי פעם בהסתדרות הביאו אליכם ואתם אישרתם".

 

"היועץ המיוחד של ראש הממשלה הגדיר בהודעת טקסט שאני ראיתי במו עיני, את מה שראש הממשלה עשה בוויתורים שלו לכולם ואני לא ארחיב בעניין זה. מדובר בתקציב אפור, שאין בו בשורה, הוא עלוב כולו. זה תקציב של יאוש הוא מתפתל ומאלתר", הוסיף בר-און.   

 

 

"מי זוכר את הבטחות לסטודנטים? לחיילים? מי זוכר את ההבטחות לשמור על הגירעון" אמרה יו"ר האופוזיציה ציפי לבני. "התקציב הזה יעבור כי יש לו רוב אבל החרפה שלו תישאר" אמרה ליבני, "הדבר היחידי שמטריד את הממשלה הזו הוא יציבותה הפוליטית, ולא שום דבר אחר. הוא בונה על הזיכרון הקצר של הציבור אבל אנחנו נהיה כאן כדי להזכיר".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x