$
בארץ

ועדת הכספים אישרה הטלת מס בצורת החל ב-15 ביולי

המס שנקבע הוא 20 שקל עבור כל קו"ב של חריגה מההקצבה. יו"ר הוועדה, משה גפני אמר כי הפער בין היטל הבצורת בחוק ההסדרים לבין הפשרה שהושגה עומד על חצי מיליארד שקל

גלית שפיר ונעמה סיקולר 16:3908.07.09

מס הבצורת יחול החל ב-15 ביולי - כך אושר לפני מספר דקות (ד') בוועדת הכספים. המס שנקבע הינו 20 שקלים עבור כל קוב של חריגה מההקצבה.

 

יו"ר ועדת הכספים, משה גפני, חשף בוועדה, כי הפער בין היטל הבצורת בחוק ההסדרים לבין הפשרה שהושגה בסופו של דבר, עומד על חצי מיליארד

שקל. הכנסות המדינה ממס הבצורת המקורי היו אמורות לעמוד על 1.2 מיליארד שקל ובעקבות הפשרה הן יעמדו על 700 מיליון שקל בלבד.

 

"חוק ההסדרים שמוציאה ועדת הכספים מתחת ידה הוא פוגעני פחות מזה שעמו התחלנו. עשינו שורה של שינויים אבל הדבר היחיד שאני יודע בוודאות, זה שהחוק הזה יעשה רע לאזרחים. אנשים ישלמו הרבה כסף, אבל אני מקווה שמיזערנו את הנזקים", אמר גפני.

 

מנהל רשות המים, פרופ' אורי שני, אמר בדיונים, כי "היטל הצריכה העודפת הוא מכשיר קריטי לטיפול במשבר המים והצלחתו תמנע שימוש בכלי אכיפה אגרסיביים יותר. ההיטל מהווה כלי אפקטיבי לצמצם צריכת מים בקרב ציבור הצרכנים, המפריזים בשימוש במים ללא הצדקה".

 

החל ב-15 בחודש, תעמוד ההקצבה למשפחה של 4 נפשות על 15 קוב מים בחודש. עבור הנפש החמישית ומעלה תהיה הקצבה של 4.2 קוב לכל נפש.

 

ב-1 בנובמבר תעמוד ההקצבה לגרעין משפחתי של 4 נפשות על 18 קוב לנפש, ועבור כל נפש חמישית תהיה הקצבה של 5 קוב נוספים.

 

מינואר 2010, משפחה גרעינית של 2 נפשות תהיה זכאית להקצבה של 12 קוב. עבור 3 נפשות ההקצבה תהיה 15 קוב ועבור כל נפש רביעית ומעלה תהיה הקצבה של 5 קוב.

 

על פי נתוני רשות המים, היטל הבצורת יחסוך 60 מיליון קוב בשנה.

 

שר התשתיות, עוזי לנדאו, אמר "לכלכליסט" לאחר אישור ההיטל החדש: "אני שמח שחברי הכנסת גילו אחריות לאומית, הבינו את עומק המשבר ועשו צעד משמעותי לשמירה על המשאב שכולנו צריכים לחלוק בו באופן שויוני ולנהוג בו בזהירות. אין אנו רואים לנגד עיננו אלא את נושא החיסכון במים".

 

בשבוע הבא, מס הבצורת יועלה לאישור מליאת הכנסת לקריאה שנייה ושלישת, במסגרת אישור התקציב וחוק ההסדרים.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x