$
רכב

תערוכת ז'נבה - כאילו אין משבר בתעשיית הרכב

תערוכת הרכב הבינלאומית סלון אינטרנשיונל ד'אוטו, שתיפתח ביום חמישי הקרוב בז'נבה, נמנית עם תערוכות הרכב החשובות בעולם. "כלכליסט" סוקר את הדגמים החשובים שיוצגו בתערוכה, מהרולס רויס העממית ועד לשברולט החסכונית

תומר הדר וליאור גוטמן 13:1802.03.09

תערוכת הרכב הבינלאומית של ז'נבה נחשבת למקבילה המוטורית של טורניר הטניס של ווימבלדון: למרות שלא מדובר בתערוכת הרכב הנוצצת או הגדולה מכולן, המסורת והקוסמופוליטיות הופכות אותה לאירוע שחשיבות ההשתתפות בו אינה מוטלת בספק.

 

בדומה לשנים עברו, גם השנה יתמלאו 78 אלף המטרים הרבועים של מרכז הכנסים פלקספו במאות נציגים מתעשיית הרכב, יצרני מכוניות ואביזרים כאחד. זוהי הפעם ה-79 בה מתקיימת התערוכה, כאשר השנה היא תיערך בצל משבר תעשיית הרכב העולמית: אפילו רולס רויס, אחד ממותגי הדם הכחול האחרונים של תעשיית הרכב, תציג "מכונית עממית" שמבוססת על שלדה של ב.מ.וו. לאלו שמתכננים להיות בין ה-5 ל-15 במרץ בז'נבה, נספר שעלות הכניסה לאירוע תגזול מכם 14 פרנק שוויצרים (כ-50 שקלים).

 

שברולט ספארק: הניצוץ של החיסכון

 

העולם מתחמם. קשה שלא לחוש כיצד החורף נהפך לקיץ, והקיץ נעשה בלתי נסבל. יצרני הרכב, שהבינו זאת, החלו להציג בשנים האחרונות שלל דגמים זעירים שמצוידים במנועים קטנים המצטיינים בפליטת מזהמים נמוכה. כך יובאה לאחרונה לישראל יונדאי I10. בשנה הקרובה יצטרפו אליה גם סוזוקי אלטו וספלאש.

 

שברולט ספארק שברולט ספארק

 

שברולט עתידה להציג בתערוכת ז'נבה את ספארק (ניצוץ), מכונית מיני שתשווק בין השאר גם באירופה. ספארק תצויד בצמד מנועי בנזין, בנפחים 1.0 ו־1.2 ליטרים. היצרן אף אינו שולל הצגה של מנועי דיזל בעתיד.

 

אאודי A4 אולרואוד: עכשיו גם בשטח

 

רכב השטח מת, יחי הקרוס אובר. אאודי עתידה להציג בז'נבה שני דגמים עיקריים: TTRS הספורטיבית, ו־A4 אולרואוד. בדומה ל־A6 אולרואוד, שהיא בעצם גרסה מוגבהת של A6 הרגילה, גם A4 אולרואוד היא A4 סטיישן מוגבהת שמצוידת במערכת הנעה כפולה ומיגון לגחון הרכב.

 

אאודי A4 אולראוד אאודי A4 אולראוד

 

היצע מנועיה של A4 הקרבית כולל מנוע בנזין בנפח 2.0 ליטרים, שמפיק 211 כוחות סוס באמצעות מגדש טורבו, ומנועי טורבו דיזל בנפחים של 2.0 ו־3.0 ליטרים, שמפיקים 170 ו־240 כוחות סוס, בהתאמה. כנהוג בקבוצת פולקסווגן אאודי יוצעו המכוניות עם תיבות הילוכים ידניות ותיבות הילוכים רובוטיות כפולות מצמדים. צ'מפיון מוטורס, יבואנית אאודי, אף תייבא את אולרואוד בשנה הבאה בהזמנה מיוחדת.

 

פיאט 500C: נותנת לשמש להיכנס

 

מה שטוב למיני טוב גם לפיאט 500. במסגרת התוכנית להפוך את ה־500 למשפחת דגמים שתכלול גם גרסת סטיישן ואולי גם גרסת שטח, תציג פיאט בתערוכת ז'נבה גרסה פתוחה של 500 החדשה, שתיקרא 500C. בניגוד למיני המתחרה, פיאט 500 לא תוותר לחלוטין על גג המתכת של הגרסה הסגורה ותסתפק בשתי קורות שיגנו על ראשיהם של הנוסעים.

 

פיאט 500C פיאט 500C

 

גג הבד הגמיש יימתח בין הקורות. פיאט 500 הפתוחה תצויד במנועיה של 500 הרגילה. מדובר במנועי בנזין בנפחים 1.2 ו־1.4 ליטרים ובמנוע טורבו דיזל. נוסף על כך, תצויד 500C במנגנון שמדומם את מנוע המכונית כל אימת שהיא עוצרת עצירה מלאה, כדי למנוע פליטה מיותרת של זיהום אוויר. טרם הוחלט אם 500C תיובא לישראל.

 

טויוטה וורסו: קורולה מגביהה את הגג

 

וורסו של טויוטה אינו נחשב לדגם חשוב במיוחד במפה העולמית של יצרניות הרכב, אך עבור שוק הרכב הישראלי, שנשלט בידי חברות הליסינג וקבוצות שווי השימוש, מדובר בדגם בעל חשיבות רבה.

 

טויוטה וורסו טויוטה וורסו

 

וורסו הוא מיניוואן שמבוסס על פלטפורמה של טויוטה קורולה, ומסוגל להסיע שבעה נוסעים. עד לאחרונה לא היה ליוניון מוטורס, יבואנית טויוטה, מיניוואן ראוי שיתחרה במכונית דוגמת מאזדה 5. וורסו עתיד להגיע לישראל השנה עם מנוע בנזין בנפח 1.8 ליטרים, שישודך לתיבת הילוכים אוטומטית רציפה.

 

רולס רויס EX200: יורדת אל העם

 

בתערוכת ז'נבה יוצגו כמה מכוניות קונספט מעניינות, החל בקיה 3 המשפחתית וכלה במכונית קופה מבית אינפיניטי. אך אחד הדגמים הבולטים ביותר הוא הרולס רויס לעניים, EX200. זו מבוססת על פלטפורמה של ב.מ.וו סדרה 7, אך תישא את כל סממני העיצוב המוכרים של רולס רויס, כגון הגריל האנכי הענק.

 

רולס רויס EX200 רולס רויס EX200

 

רולס רויס, שנמצאת כיום בבעלות קונצרן ב.מ.וו, טרם הודיעה אילו מנועים יותקנו ב־EX200, אך ככל הנראה מנועים אלה יבוססו על מנועיה של ב.מ.וו סדרה 7. לעת עתה קמור, יבואנית ב.מ.וו, שוללת כל אפשרות ש־EX200 תיובא לישראל בעתיד.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x