$
בארץ

פרופ' מלניק: הצמיחה ב- 2009 עלולה להסתכם ב-0.7% בלבד

תחזיתו של פרופ' מלניק היא הפסימית ביותר בין כל תחזיות הצמיחה שפורסמו לאחרונה ומשמעותה המעשית היא צמיחה שלילית של כ-1% בשנת 2009. להערכתו, האינפלציה תרד בשנה הבאה ל-1.7% והאבטלה תגדל ל-7%

אמנון אטד 16:0402.12.08

כתוצאה מהמשבר העולמי עלול שיעור הצמיחה במשק הישראלי להסתכם בשנה הבאה ב- 0.7% בלבד. כך העריך היום (ג') פרופ' רפי מלניק מהמרכז הבינתחומי הרצליה, לקראת כנס של מרכז קיסריה לשוק ההון וניהול סיכונים שיתקיים ביום חמישי הקרוב.

 

אם תחזית זו תתגשם, יהיה זה שיעור הצמיחה

הנמוך ביותר שנרשם במשק מאז המשבר הכלכלי בשנים 2001-2002, שבהן נרשמו בישראל שיעורי צמיחה שליליים. תחזיתו של פרופ' מלניק היא הפסימית ביותר בין כל תחזיות הצמיחה שפורסמו לאחרונה ומשמעותה המעשית היא צמיחה שלילית של כ-1% בשנת 2009.

 

גם בתחום ההשקעות פסימי מלניק יותר מאחרים. לדבריו, סך ההשקעות בנכסים קבועים יקטן בשנה הבאה ב-4%. זאת לעומת גידול צפוי של 1.5% בתחזית בנק ישראל לשנת 2009 ושל 5.3% באומדן הלמ"ס לשנת 2008.

 

עוד צופה מלניק כי האינפלציה תרד בשנה הבאה ל-1.7% וכי האבטלה תגדל ל- 7% מכוח העבודה האזרחי. להערכתו, בנק ישראל ימשיך להתמודד עם המשבר, לפי הצורך, באמצעות הפחתה נוספת של הריבית ובאמצעות מתן סיוע למערכת הפיננסית והבנקאית, אם יהיה בכך צורך.

 

על רקע המשבר המתמשך יצא היום מלניק נגד הקריאות להרחבת מסגרת התקציב ולמתן רשת ביטחון כוללת לחיסכון הפנסיוני. לדבריו, "השעון הכלכלי אינו מתואם עם השעון הפוליטי, ואסור שהשעון הפוליטי יגרום לכך שנעשה שגיאות כלכליות מסוג ההצעות הבלתי אחראיות שאנו שומעים עליהן בימים אלה".

 

"משרד האוצר ובנק ישראל פעלו עד כה בצורה נכונה", אומר מלניק, "וחשוב להמשיך לנהוג בצורה אחראית. המשבר אליו נקלענו הוא מתוצרת חוץ, ואין לו סיבות פנימיות שקשורות למשק הישראלי. היכולת להתמודד עם תוצאות הזעזוע העולמי באמצעים פיסקאליים או מוניטריים מוגבלת. לכן יש חשיבות רבה לנקיטת מדיניות מקומית אחראית, שתמנע מהמשק הישראלי להיקלע למשברים חמורים יותר".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x