שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
רכב

תופעה: אתרים מוכרים מכוניות חדשות במאות שקלים ומרוויחים

בעלי אתרי המכרזים באינטרנט מרוויחים מדמי ההשתתפות של אלפי גולשים בכל מכרז - כל הצעת מחיר על המכונית מחויבת בתשלום בסכום של עשרות שקלים

תומר הדר 07:1106.11.08

כמה עולה מאזדה 3 חדשה? תלוי את מי שואלים. אם הנשאל הוא איש המכירות בסוכנות אזי המחיר מתחיל ב־111 אלף שקל. אך אם עושים שופינג באתרי המכירות הפומביות באינטרנט אפשר עם קצת מזל לרכוש מאזדה 3 במחיר נמוך מזה של נגן אייפוד.

 

מבדיקת "כלכליסט" עולה שבאתרי מכירות פומביות

מוצע בשיטת "המכרז ההפוך" מספר לא מבוטל של מכוניות מדגמים פופולריים. לדוגמה, באתר המכירות הפומביות free1.co.il מוצעת למכירה מאזדה 3 חדשה בשיטת המכרז ומחיר ההצעה המרבי למכונית הוא 900 שקל. באתר המכירות הפומביות melo.co.il מוצעת למכירה מאזדה MX 5 חדשה במחיר מרבי של 299 שקל.

 

כיצד פועלת השיטה? באתר המכרזים מוצגת הצעת מחיר מרבית לרכב. מדובר בהצעה נמוכה במיוחד, בגובה של מאות שקלים. כל גולש רשאי להציע הצעת מחיר עבור המכונית, והמטרה היא להציע את הצעת המחיר הגבוהה ביותר במסגרת המחיר המומלץ, כלומר אם גולש אחר מציע הצעה זהה, הצעת המחיר מבוטלת. מדובר במשחק מוחות: המכרז מוגבל בזמן, והגולש שהצעתו תהיה הגבוהה ביותר ולא תוצע על ידי גולש אחר, יזכה במכונית. כל הצעת מחיר על המכונית מחויבת בתשלום בסכום של עשרות שקלים, ומכאן מגיע נתח הרווח של האתר, שמקבל מאות הצעות מחיר לכל רכב.

 

מבדיקת "כלכליסט" עולה שבאתר free1.co.il הוצעו כ־4,200 הצעות מחיר עבור טויוטה קורולה חדשה, כל אחת שלשלה לכיסם של בעלי האתר עשרות שקלים, ובסך הכל סכום גבוה מערכה של המכונית, שמשאיר עודף נאה בכיסם של בעלי האתר. הזוכה במכרז, מהרצליה, קיבל את הקורולה השווה 124 אלף שקל ב־892.7 שקל. עבור מאזדה 2 חדשה השווה כ־102 אלף שקל הוצעו כ־3,100 הצעות מחיר. המאזדה נמכרה לתושב נצרת ב־893 שקל.

 

יבואני הרכב מצדם אינם מרוצים מן העובדה שמוצריהם נמכרים לקהל הרחב במחיר זעום, אך אינם מסוגלים לפעול בנדון: "הלקוח משלם כסף טוב עבור המוצר ולי אסור מבחינה חוקית למנוע ממנו לקנות את המכונית", מסביר יבואן רכב שדגמיו נמכרים בשיטת המכרז. לדבריו, "אין ספק שהעובדה שהמכונית שלי נמכרת לצד מקררים וטלוויזיות אינה מוסיפה לערך המותג".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x