סגור

חוק ההסדרים
האוצר מנסה להחליש את ביט: יחייב אפליקציות תשלומים לתקשר ביניהן

בטיוטת חוק ההסדרים שחשף "כלכליסט" מוצע שתוקם מערכת ממשק משותפת לכל בעלי האפליקציות - בניגוד למצב כיום שבו המשלם והמקבל חייבים להשתמש באותה אפליקציה; עוד מוצע לאסור על חברות הביטוח לעסוק בתחום התשלומים - אך הדבר לא אמור לעצור את עסקת כלל-מקס

משרד האוצר מתכוון לקדם צעדים נוספים בעולם התשלומים, כך עולה מטיוטת חוק ההסדרים שחשף אמש "כלכליסט". מטיוטת החוק עולה, שבכוונת האוצר לכפות על אפליקציות התשלומים לתקשר זו עם זו. המשמעות היא שלמשל משתמש באפליקציה ביט יוכל להעביר כסף גם למי שמשתמש למשל באפליקציה פייבוקס, זאת בניגוד למצב כיום שבו מי שנותן ומי שמקבל את התשלום חייבים להשתמש באותה אפליקציה בכדי שהתהליך יושלם. בטיוטת חוק ההסדרים מוצע כי תוקם מערכת ממשק משותפת לכל בעלי האפליקציות, שתרכז זאת.
הרקע למהלך הוא שבתשלומים בכרטיסי אשראי ובהוצאת כסף מכספומטים יש הכרה הדדית בין הגופים הפיננסיים. כך למשל לקוח מבנק מסוים יכול להוציא כסף מכספומט של בנק אחר. באפליקציות תשלומים של העברות כספים בין אנשים אין הכרה כזו. מקבל התשלום והמשלם צריכים להשתייך לאותו צד, קרי להשתמש באותה אפליקציה.
כתוצאה מכך נוצר אפקט רשת - מצב שבו יש אפליקציה דומיננטית אחת, ובמקרה בישראל זו אפליקציית ביט של בנק הפועלים, שלפי הערכות חולשת על נתח שוק של מעל ל-80% בתחום העברות הכספים בין אנשים. באוצר מוטרדים מכך, וחושבים שקיים חשש תחרותי לפגיעה עתידית בתנאי המשתמשים בפלטפורמה.
באוצר מאמינים שביצוע העברת תשלומים בין האפליקציות, יביא לשוק מבוזר יותר, שכן אז כמות המשתמשים באפליקציה לא תשפיע על הלקוח בקבלת ההחלטה באיזו אפליקציה להשתמש. עוד מוצע שאפליקציות תשלומים קטנות יוכלו לקבל פטור מחובה זו.

1 צפייה בגלריה
אפליקציה אפליקציות תשלום Bit Pay PayBox ביט פיי פייבוקס
אפליקציה אפליקציות תשלום Bit Pay PayBox ביט פיי פייבוקס
אפליקציות תשלום

הצעות נוספות הקשורות בעולם התשלומים הן כי חברות הביטוח לא יוכלו לעסוק בשירותי תשלום, קרי לא יוכלו להציע שירותים ופתרונות מתקדמים הקשורים לעולם התשלומים. יחד עם זאת, ככל הידוע, סעיף זה לא פוסל את העסקה למכירת חברת כרטיסי האשראי לכלל ביטוח, היות ומצוין כי חברת הביטוח תוכל לעסוק בפעילות שכזו אם היא תתבצע דרך חברת ההחזקות של הקבוצה, ולא דרך תאגיד הביטוח עצמו (כשם שכלל מתכננת לבצע את הרכישה של חברת כרטיסי האשראי מקס דרך כלל אחזקות ולא דרך כלל ביטוח).
בטיוטת חוק ההסדרים מנמקים את ההחלטה שלא לאפשר לחברות הביטוח לעסוק בתחום התשלומים, בכך שעלול להיווצר ארביטראז' רגולטורי, שכן לפי החוק נקבע כי רשות ניירות ערך תפקח על החברות העוסקות בשירותי תשלום, בעוד שחברות הביטוח מפוקחות על ידי רשות שוק ההון.

הקלה לחברות הפינטק

טיוטת חוק ההסדרים גם מנסה להקל על הפעילות של חברות הפינטק מול הבנקים. חברות פינטק רבות, בעיקר כאלה שפעילותן כוללת העברת תשלומים, נתקלות בקשיים בביצוע הפעולות מול הבנקים, מנימוקים של חשש להלבנת הון, מה שכמובן מקשה על פעילותן. באוצר מנסים לטפל בסוגיה, ומציעים כי בכל מקרה שבנק יחליט לסרב להעניק שירותים בנקאיים לחברת פינטק, יהיה עליו לנמק זאת לבנק ישראל. כך מצפים כנראה באוצר, שבנקים יחשבו פעמיים לפני סירוב שכזה, מה שיביא להקטנת בהיקף הסירובים. עוד מוצע, שבנק ישראל ורשות התחרות יגישו בתוך 100 ימים מסמך המלצות להסרת חסמים בפתיחת חשבונות בנק לחברות פינטק.