סגור
גל בר דעה מנכ"ל בנק וואן זירו בנק דיגיטלי
גל בר דעה, מנכ"ל בנק וואן זירו (צילום: אביגיל עוזי)

הפסד לוואן זירו: לא יורשה להציע ייעוץ פנסיוני דיגיטלי

בית המשפט דחה את העתירה של הבנק הדיגיטלי נגד רשות שוק ההון והאוצר, שאסרו על וואן זירו להציע שירותי ייעוץ פנסיוני בטענה כי החוק הקיים לא מאפשר לבנקים לספק שירות זה באופן דיגיטלי. השופט קבע כי לא ניתן לאלץ את רשות שוק ההון לשנות את ההחלטה ללא חקיקה מסודרת בכנסת

בנק וואן זירו הפסיד בעתירה לבית המשפט נגד רשות שוק ההון ומשרד האוצר ולא יורשה להציע ייעוץ פנסיוני ללקוחות. בית המשפט המחוזי לעניינים מנהליים בתל אביב דחה אתמול (ד') את העתירה של הבנק הדיגיטלי ואת הפרשנות שלו לחוק הפיקוח על שירותים פיננסיים כי ניתן לבנקים דיגיטליים להעניק שירות ייעוץ פנסיוני גם כאשר לקוח הבנק נמצא מחוץ לסניף.
השופט קובי ורדי דחה את העתירה בטענה כי יש להמתין לחקיקה מסודרת בכנסת ולא לאלץ את רשות שוק ההון לבחור בפרשנות מרחיבה למען וואן זירו על מנת לאפשר לה לפעול בתחום.
החוק הקיים מתיר לבנקים לספק שירותי ייעוץ פנסיוני רק בין כותליהם ובנוכחות פיזית של הלקוחות. החוק נחקק ב-2005 כחלק מרפורמת בכר. מטרת המגבלה הייתה למנוע את השתלטות הבנקים על שוק הייעוץ הפנסיוני, ובכך לשמור עליו תחרותי. בוואן זירו טוענים שהחוק נחקק בשעה שבנקאות דיגיטלית בישראל כלל לא עלתה כאפשרות, ושבסמכותה של רשות שוק ההון לפרש את החוק ככזה המאפשר לבנק דיגיטלי להעניק שירותי ייעוץ פנסיוני מרחוק. להשקפת הבנק, החוק גורס כי על היועץ לשהות בבנק בשעת הייעוץ, אולם הלקוח יכול לקבל את הייעוץ מכל מקום ואין צורך להטריח אותו לסניף.
הבעיה עם ההשקפה של הנהלת וואן זירו והמנכ"ל גל בר דעה היא שזו תאפשר לכל הבנקים להחיל ייעוץ פנסיוני מרחוק דרך אמצעי תקשורת שונים (מזום ועד טלפון). החשש הוא כי מתן אפשרות להעניק ייעוץ פנסיוני מרחוק יביא את הבנקים הגדולים – לאומי ובנק הפועלים - להשתלט על השוק ולהגדיל את כוחם על חשבון יועצי פנסיה אובייקטיביים. על מנת לאפשר לוואן זירו, בנק ללא סניפים, לעסוק בייעוץ פנסיוני ללא מתן היתר לבנקים נוספים, הגיש ח"כ ינון אזולאי (ש"ס) ביולי הצעת חוק שתאפשר לבנק דיגיטליים בלבד לעסוק בייעוץ מרחוק.
מוואן זירו נמסר בתגובה: "השופט ציין בהחלטתו שרשות שוק ההון תומכת ומקדמת חקיקה לאסדרת ייעוץ פנסיוני דיגיטלי ומאמינים שתאושר בקרוב לטובת ציבור הלקוחות".