$
חדשות התקשורת

רשות התחרות: yes תוכל למכור חבילות טריפל בהנחה

הממונה על רשות התחרות, מיכל הלפרין, החליטה לאפשר לחברות הבנות בקבוצת בזק, בהובלת yes, למכור חבילות משולבות, תוך גילום הנחה לעומת מכירת השירותים בנפרד; המהלך צפוי לחזק את כוחה של בזק, שכן תוכל להתחרות בשוק במחירים נמוכים יותר

אביאור אבו 17:4312.04.21

הממונה על רשות התחרות, מיכל הלפרין, פרסמה היום (ב') תיקון בתנאי מיזוג בזק-yes, לאחר שימוע שפרסמה בנובמבר, כך ש-yes תוכל למכור חבילות טריפל (אינטרנט, טלפון, טלוויזיה) במחיר המגלם הנחה. המהלך צפוי לחזק את כוחה של קבוצת בזק, שכן היא תוכל להתחרות בשוק במחירים נמוכים יותר. על פי החברה, הצרכנים יזכו להיצע רחב יותר של חבילות מוזלות.

 

 

 

"מדובר במהלך צרכני משמעותי המתקן עוול היסטורי" מסרה החברה בהודעתה, "במסגרתו יוכלו החברות הבנות בבזק (yes, פלאפון ובזק בינלאומי) להציע סלי שירותים הכוללים את שירותי הטלוויזיה, האינטרנט והסלולר במחירים מוזלים בעת רכישת חבילה משותפת". לאור מגבלות ההפרדה המבנית בקבוצה, בזק עצמה, המציעה שירותי אינטרנט וטלפון, נדרשת לאישור משרד התקשורת על מנת לקבל את אותה ההקלה.

 

המיזוג בין החברות אושר במרץ 2014, אך לאור החששות התחרותיים שהתעוררו כתוצאה מהמיזוג, הוא אושר בשעתו בכפוף לתנאים. כחלק מהתנאים, נאסר על yes למכור שירות טלוויזיה בתוך סל שירותי תקשורת, במחיר שונה ממכירת שירות הטלוויזיה בנפרד. תנאי זה הוטל מחשש שבזק תציע מחיר שובר שוק ותגביר את חסמי הכניסה של מתחרים נוספים לתחום הטלוויזיה.

 

רן גוראון מנכ"ל פלאפון yes ובזק בינלאומי רן גוראון מנכ"ל פלאפון yes ובזק בינלאומי צילום: אוראל כהן

 

הרשות מציינת כי כשהוטלו התנאים היו שני שחקנים בלבד בשוק הטלוויזיה, HOT ו-yes. מאז נכנסו לתחום מתחרים חדשים – סלקום ופרטנר, אשר צברו יותר מחצי מיליון מנויים. שנית, רשתות האינטרנט עברו תמורות ושדרוגים המאפשרים אספקת תכנים באיכות גבוהה על גבי רשת האינטרנט (OTT) כמו השירותים של סלקום ופרטנר ושירותים של פלטפורמות בינלאומיות כמו נטפליקס, אמזון ואפל.

 

"לאפשר לשווקים להסדיר את עצמם"

 

תנאי נוסף שהוטל על yes במסגרת תנאי המיזוג, הוא איסור על הסדרי בלעדיות בכל הנוגע לרכש תוכן זר לטלוויזיה. תנאי זה נועד לאפשר לשחקנים אשר ירצו להיכנס לתחום הטלוויזיה לרכוש תכנים בלי הגבלה. בדיקת הרשות העלתה כי היצע התוכן הזר הוא רחב וניתן לרכשו ממספר גורמים שונים. לעומת זאת, בכל הקשור לתכני ספורט ולתכנים מקומיים שאינם נכנסים להגדרת הפקות מקור התנאי יישאר בתוקפו.

 

התיקון של הרשות מגיע על רקע בחינת בזק למיזוג בזק בינלאומי אל תוך yes, על רקע הלכידות העסקית והשירותית בין שתי החברות ולאור בחינת משרד התקשורת לבטל את ההפרדה בין ספק לתשתית אינטרנט.

 

הממונה ציינה כי ביטול חלק מתנאי המיזוג עולה בקנה אחד עם מדיניותה, לפיה במקרים שבהם השוק הופך להיות תחרותי יותר ניתן להקל את מידת הפיקוח הרגולטורי וההתערבות הרגולטורית ולאפשר לשווקים להסדיר את עצמם.

 

רן גוראון, מנכ"ל yes, פלאפון ובזק בינלאומי: "החלטת הרשות מהווה בשורה אמיתית, שתאפשר לנו להציע בקרוב ותחת קורת גג אחת את הטלוויזיה הטובה בישראל עם האינטרנט המהיר ביותר עם שירות אחד בהצעת מחיר משתלמת".

 

x