$
חדשות התקשורת

המשנה למנכ"ל מבקר המדינה: "משרד התקשורת מעכב את פרויקט הסיבים האופטיים"

מנכ"ל משרד התקשורת אמר בוועדה לביקורת המדינה כי "ניכרת התקדמות משמעותית בהאצת פריסת התשתיות על ידי ספקיות השירות, התחלת פעילות שוק סיטונאי ברשת HOT, חידוש עבודת צוות במתכונת לבחינת עדכון חובת ההפרדה המבנית בקבוצות בזק והוט ועוד"

יואב סטולר 18:2324.10.18

סוגיית הסיבים האופטיים נמצאת במרכז השיח של כל הנוגעים לשוק התקשורת הישראלי, בעוד שכיום מרבית משקי הבית נותרו מאחור. הפערים במהירויות הגלישה שיכולים להגיע למאות רבות של אחוזים מותירים אותו לצד נושאים כמו הדור החמישי בסלולר בראש סדר היום.

 

כך היה גם בוועדה לביקורת המדינה בכנסת, שדנה בדו"ח המבקר מ-2017 הנוגע לפעולות משרד התקשורת לקידום האינטרסים של הבזק ובעליה. בדיון שנערך השבוע בוועדה, כשברקע ציינו בבזק סיום עידן נוסף עם נטילת היתר השליטה מאלוביץ', כפי שפורסם ב"כלכליסט", דיברו גם כן בסוגיה הבוערת כשזו נקשרה בשנים האחרונות בגורלה של ההפרדה המבנית בבזק.

 

 

 

כבר היום מחזיקה בזק בפריסה נייחת של סיבים אופטיים ליותר מכ-67% ממשקי הבית בארץ, אלא שאלו לא הופעלו בהיעדר הסכמות והשלמת החלטות מהותיות מצדה של המדינה ומשרד התקשורת. החלטות אלו מצידה של בזק נועדו להבטיח את השקעתם בהמשך הפריסה, יכולות להעריך את עתיד השוק הישראלי לשנים הקרובות, המחירים שזו תוכל לגבות מלקוחותיה ומחברות השוק הסיטונאי ועוד.

 

לדברי המשנה למנכ"ל מבקר המדינה, יובל חיו, שנכח בדיון, עיקרי הדו"ח מצביעים על כך שמצד משרד התקשורת חלו עיכובים משמעותיים בעידוד ההשקעה בתשתיות הנייחות וכן היו ליקוים בבחינת קידום ביטול ההפרדה המבנית בקבוצת בזק.

 

ביטול ההפרדה המבנית נחשב לחסם העסקי המרכזי בפניה של חברת התקשורת הגדולה בישראל, וכזה שמחייב אותה לקיים תקנים ומערכות שלמות בכפילות ובמקביל בחברות הבת של הקבוצה. כמו כן, גם עבור הלקוחות מנועה בזק מלהציע עסקאות כמו הטריפל שמציעות המתחרות ושהפכו למוזהות כל כך עם שוק התקשורת המקומי.

 

לשם כך ועד להשגת ביטול ההפרדה המבנית, הגישה בזק בקשה לשינוי המבנה שלה ואיחוד החברות הבנות. על פי הבקשה, תמשיך בזק לפעול במתכונת הפעילות הנוכחית כחברה ציבורית, ובמקביל תקים שותפות בת בבעלותה שתחזיק בחברות הבנות - די.בי.אס, פלאפון ובזק בינלאומי.

 

כמו כן, איחוד שכזה נועד בין היתר לאפשר לבזק גם קיזוז הפסדים מהרווחים של כלל הקבוצה ובעיקר במקרה של יס. עם זאת, צביקה בראל, ראש תחום מיזוגים ופיצולים ברשות המסים, אמר בוועדה: "הבהרנו לבזק מפורשות שאסור לה לקזז את הפסדי yes ללא ביטול מלא ומוחלט של ההפרדה המבנית בבזק ואין די בהפרדה תאגידית".

  

מנכ"ל משרד התקשורת, נתי כהן, שהחל בתפקיד חודשים אחרי פרסום הדו"ח החריף והתקופה שסקר, אמר: "נכנסתי לתוך התפקיד מתוך מטרה לקדם את תחום התשתיות לתקשורת שיהיה במקום ראשון בעולם. אחד הדברים הראשונים שעשיתי היה לקרוא את הדו"ח המדובר כאן והמשרד כבר עסוק במימוש הלקחים על ידי צוות תיקון ליקויים ואנו גם מנהלים מעקב אחר התקדמות המשימות כל שבועיים".

 

המנכ"ל ציין כי "ניכרת התקדמות משמעותית בהאצת פריסת התשתיות על ידי ספקיות השירות, התחלת פעילות שוק סיטונאי ברשת HOT, חידוש עבודת צוות במתכונת לבחינת עדכון חובת ההפרדה המבנית בקבוצות בזק והוט ועוד".

 

כהן הוסיף כי "ההפרדה המבנית בבזק טובה לתחרות; מה שעומד לנגד עינינו הוא ביטולה של ההפרדה רק כששוק התקשורת יפתח לתחרות משמעותית. כל הדברים נעשים עתה בידיים נקיות יחד עם האוצר והדרג המקצועי הוא זה שמוביל את קבלת ההחלטות במשרד".

 

תמיכתו בההפרדה המבנית בקבוצה מהגדולות במשק הישראלי ושמחזיקה בהשפעה אדירה על אזרחי המדינה, עלולה להיות שווה סכומי עתק. עם זאת, גם היום, כפי שכבר עשו שנים, מנסים במשרד התקשורת להניע את בזק להשקעה העצומה של שוק הסיבים כשבכל עת זירת הפייבר הישראלית יודעת תזוזות ושינויים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x