$
חדשות התקשורת

בכיר במשרד התקשורת: "לא יהיה מונופול ל-HOT ובזק בפריסת הסיבים האופטיים"

משרד התקשורת מתכנן פריסה מקבילה של 3 סיבים שונים אל בנייני המגורים הגבוהים ושואף ל-2 מקבילים בבנייה הנמוכה כדי להבטיח את תחרות

יואב סטולר 12:3217.10.18
גורם בכיר מאוד במשרד התקשורת מכחיש היום (ד') בתוקף את האפשרות לחלוקת פריסת הסיבים האופטיים בישראל. בשיחה עם "כלכליסט" הדגיש הבכיר כי לא תהיה חלוקה בבלעדיות של אזורי התשתית בישראל בין HOT לבזק בסוגיית הסיבים, כשהוא מכנה את האפשרות הזו כ"ניסיון השפעה של גורמים בעלי אינטרסים שמעלים אפשרות שהיא 'שקר וכזב'".

 

 

 

על פי בכיר במשרד, רעיון חלוקת הפריסה ומתן מונופול לחברות התשתית הגדולות באזורים השונים נוגד בבסיסו את שאיפתם לתחרות.

 

משרד התקשורת מתכנן פריסה מקבילה של 3 סיבים שונים אל בנייני המגורים הגבוהים בישראל ובשאיפה ל-2 מקבילים בבנייה הנמוכה. בכך, רוצים במשרד התקשורת להבטיח את תחרות ומחירים שפויים עבור תשתית האינטרנט המהיר – אותה רואים כמוצר בסיסי וחיוני להתקדמות הכלכלה והאוכלוסייה.

 

 

 צילום: shutterstock

 

עם זאת, מעוזי הפריפריה, המוערכים במשרד בכ-10% בלבד ממשקי הבית בישראל, הם הנקודות היחידות שמיועדות בעקבות עלות הפריסה הגבוהה והיקף התושבים המצומצם ליהנות מחיבור בודד אל רשת הסיבים. במשרד מבינים את יכולות ההחזרה הנמוכות של יישובים קטנים ומרוחקים כמו ברמת הגולן, הערבה ויהודה ושומרון לעומת העלויות העצומות שידרשו, ובמקרים אלו תתבצע ככל הנראה פריסת סיבים אחת בלבד. אולם גם בתשתית זו תהיה שאיפה למימוש עקרונות השוק הסיטונאי שיאפשרו תחרות בעניין הספק.

 

כבר היום בזק מחזיקה בפריסת סיבים ליותר מכ-60% ממשקי הבית בישראל בעוד HOT לא החלה בפריסת תשתית הפייבר המהירה. הפער הזה מהווה חסם ממשי לאפשרות של חלוקת הארץ, על פי הגורם הבכיר בעוד שאין בכוונת המשרד להיכנע ללחצים מסחריים ולוותר על תחרות גם בתשתית המהירה.

 

סוגייה מהותית נוספת היא התשתית שנפרסה כבר היום מצידו של פרויקט הסיבים IBC בשיתוף חברת חשמל, שעתיד להירכש בחלקו על ידי סלקום, והפריסה העצמאית של סלקום וגם זו של פרטנר. הן פרטנר והן IBC מגיעות כיום כל אחת לכ-175 אלף משקי בית כשביכולתן לספק מהירות של עד גיגה בייט לשנייה. אלו רואות בפריסה אופק מרכזי להרחבת פעילותן ובמקרה של חלוקה בלעדית בין שני שחקנים בלבד, קשה לראות מה יעלה בגורלן.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x