שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
מוזיקה

דואה ליפה היא מלכת הסגר

בהחלטה מבריקה הוציאה עכשיוליפה, כוכבת הפופ הכי סוחפת בעולם כרגע, שיר מושלם לבידוד. זאת, בזמן שמוזיקאים רבים, דוגמת סאם סמית, דוחים את שחרור אלבומיהם למועדים בלתי ידועים

ניצן פינקו 07:5622.04.20

בתקופה שבה כולנו משתגעים בין ארבעה קירות בסגר ובבידוד, דוּאָה לִיפַּה מביאה את ההמנון המושלם להישארות בבית. בשיר החדש של כוכבת הפופ הבריטית היא עוסקת במה שכולנו מתמודדים אתו בשבועות האחרונים. הטיימינג כל כך מושלם שבפעם הראשונה ששמעתי את הפזמון של “Break My Heart”, לרגע לא האמנתי: "הייתי צריכה להישאר בבית, כי היה לי יותר טוב לבד". צירוף מקרים, התערבות קוסמית או החלטה אסטרטגית מבריקה של מנהלי יחסי ציבור? לא משנה מה מאלו הביא לאוזניים של כולנו את השיר ה־Fאנקי והמרים של ליפה דווקא עכשיו, העיקר שזה קרה.

 

זו עוד הצלחה מטאורית של כוכבת הפופ הכי מעניינת בעולם כרגע, וסינגל חדש מתוך האלבום Future Nostalgia — אלבומה השני של ליפה. בזמן שמוזיקאים רבים, דוגמת סאם סמית, דוחים את שחרור אלבומיהם למועדים בלתי ידועים, ליפה דווקא הקדימה את צאת האלבום, כדי להרים קצת את מצב הרוח של האנושות.

 

שלושה מהשירים באלבום החדש כבר נהפכו ללהיטי ענק, בראשם מככב "Don't Start Now", שמאמץ אסתטיקה של דיסקו, כמו רבים משיריה של ליפה. אף שהשיר יצא בנובמבר בשנה שעברה הוא עדיין מושמע בכל מקום, והגיע ל־500 מיליון האזנות בסטרימינג. באלבום החדש, סיפרה ליפה בהודעה לעיתונות, "היה לי הרבה יותר ביטחון עצמי כי כבר עשיתי זאת בעבר, ולא פחדתי לנסות דברים חדשים". הביטחון החדש שהיא מצאה בעצמה ובשירה שלה נוכח בכל שיר ושיר באלבום, והופך אותה לכוכבת הפופ הכי סוחפת בעולם כרגע.

 

 

דואה ליפה דואה ליפה צילום: איי פי

 

מי שישקיעו את הזמן להאזין לאלבום כולו יגלו בו השפעות דאנס ניינטיזיות (“Hellucinate”) ועוד מהדיסקו שליפה כל כך אוהבת (“Cool”, “Levitating”) עם בס דומיננטי, פזמונים ממכרים והרבה גוד וייבז שלא עולים על שלוש דקות לשיר.

 

בתקופה של חרדות קיומיות וחוסר ודאות מתמשך, אנחנו צריכים כוכבות פופ שמייצגות חוזק ועוצמה, ונותנות לנו את ההשראה להתגבר על קשיים ואתגרים. כשליפה אמרה שיש חוקים חדשים בלהיט שלה מלפני שנתיים, היא התכוונה לזה. בשיר "New Rules" היא למעשה התוותה את הנראטיב של רוב העשייה הנוכחית שלה: אשה חזקה שלא מאבדת את עצמה במערכת יחסים, שלא תלויה באף אחד ולא נכנעת לתכתיבים חברתיים מיושנים. "אתה רוצה שיר נצחי, אני רוצה לשנות את החוקים... אני יודעת שאתה לא רגיל לאשה־אלפא, לא משנה מה תעשה, אני אשיג את זה בלעדיך", היא שרה בשיר הנושא מתוך האלבום ומזכירה לנו לראות את עצמנו כבעלות כוח, גם בתקופות שבהן אתגרים בלתי צפויים מאיימים לשחוק אותנו.

 

"אני מדברת הרבה על העצמה נשית, אבל אף פעם לא באמת הקלטתי שיר שמדבר על הכאבים של מה זה להיות אשה", אמרה ליפה, בהצהרה פמיניסטית, בראיון לאפל מיוזיק על השיר ”Boys Will Be Boys”, שחותם את האלבום. היא מתארת בו את הפחד לחזור הביתה לבד בימיה כתלמידת בית ספר, ונזכרת איך החזיקה את המפתחות בין האצבעות כאגרופן כדי להגן על עצמה בדרך, שרויה בחרדה תמידית מהטרדות רחוב של חבורות בנים על אופניים.

 

ליפה יוצאת נגד התכתיבים החברתיים לפיהם התנהגות גברית רעילה היא "טבעית" ובלתי נמנעת. אל הפזמון היא מצרפת מקהלת בנות, שהשירה המלאכית והיפהפיה שלהן זכאית לתואר המפוקפק "מעצימה". ליפה אמרה שהיא רוצה שהשיר הזה "יתחיל שיחה". אם כוכבות הפופ של פעם רצו רק לכבוש את העולם, דואה ליפה מוכיחה לנו שלפופ יש עדיין גם כוח להפוך אותו למקום בטוח יותר בשבילנו, בשביל הרגע שבו נוכל סוף סוף לצאת מהבית.

 

x