$
אמנות ועיצוב

המאייר אסף חנוכה הוא הזוכה בפרס דוש לקריקטורה ל-2019

הפרס בסך 18 אלף שקל יוענק לאמן הקומיקס הפורה, שטורו "הריאליסט" מתפרסם במוסף כלכליסט כבר עשור; מנימוקי השופטים: "עבודותיו נוגעות בהוויה המקומית מתוך זווית ראייה אינטימית, המקבלת משמעות חברתית-אקטואלית"; חנוכה: "זה מאוד מרגש ומאוד מחמיא"

מאיה נחום שחל 17:3202.07.19

המאייר אסף חנוכה הוא הזוכה בפרס דוש לקריקטורה לשנת 2019 מטעם עיריית תל אביב יפו. הפרס קרוי על שם הקריקטוריסט והמאייר קריאל גרדוש יוצר הדמות "שרוליק".

 

 

"אסף חנוכה הוא מיוצרי הקומיקס המובילים והמקוריים בישראל. עבודותיו נוגעות בהוויה המקומית מתוך זווית ראייה אינטימית ומשפחתית, המקבלת משמעות חברתית-אקטואלית ונעה בין הריאליסטי לסוריאליסטי. יצירתו מצטיינת באיכותה הגרפית ובצבעוניות מחושבת ומתוחכמת המדגישה את המסר הסיפורי", נכתב בנימוקי השופטים ד"ר מיקי גרדוש, דניאלה גרדוש-סנטו, דניאלה לונדון דקל ונמרוד רשף.

 

 

יצירה של אסף חנוכה. דיוקן עצמי יצירה של אסף חנוכה. דיוקן עצמי איור: אסף חנוכה

 

טור הקומיקס האישי הקבוע של חנוכה "הריאליסט" מתפרסם כבר עשור במוסף "כלכליסט" ועל ספרו המאגד את הטורים הנבחרים זכה לפני כשלוש שנים בפרס אייזנר היוקרתי בארצות הברית בקטגוריית ספר הקומיקס הזר ביותר.

 

"זה מאוד מרגש ומאוד מחמיא", אמר חנוכה לכלכליסט. "אני מתייחס לדמות של שרוליק לא מעט בעבודה שלי ואני מרגיש שהעובדה שאני יכול להתכתב עם דמות שנוצרה בשנותיה הראשונות של המדינה מאוד משמחת, זה מצביע על כך שיש מסורת של דמויות מאוירות בתוך עיתונים.

 

 

דיוקן עצמי של אסף חנוכה דיוקן עצמי של אסף חנוכה איור: אסף חנוכה

 

אני הרבה פעמים חושב על ההבדלים בזה שבעצם הדמות של דוש מולאמת, הוא גייס את היכולת שלו לצייר דמות ולהפיח רוח חיים כדי לסמן רעיונות נשגבים של אחדות וחיוביות, והדמות שלי מאוד עסוקה בעצמה ובלהתלונן, ויכול להיות שההבדל בינינו הוא מעין מראה של הדור - אני דור הפריבילגי שלא היה צריך להילחם על עצמו ויכול להרשות לעצמו להתלונן.

 

"הריאליסט, בתור יצירה ישראלית מקומית שנכתבה לעיתון 'כלכליסט', תורגמה מאז ל-12 שפות וזכתה בפרסים בארה"ב, בגרמניה ואיטליה, וזה מפתיע אותי כל פעם מחדש שדווקא העבודה הזו איכשהו מצליחה לדבר לאנשים בכל מיני שפות ואני שמח על המקום הזה.

 

"התחלתי את זה כשהייתי בן 35 ועכשיו אני בן 45, במקום אחר בחיים ומרגיש שהעבודה בטור משתנה יחד איתי וזה ניסוי מעניין".

 

הפרס בסך 18 אלף שקל יוענק בטקס חגיגי שייערך ב-29 באוקטובר במרכז ענב לתרבות תל אביב במעמד ראש העיר מר רון חולדאי, שם יוענקו גם פרסי סוקולוב לעיתונות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x