$
קולנוע וטלוויזיה

יצא גדול

"העי"ג" - ענק ידידותי גדול - מצליח לרגש, בעיקר בגלל הענק סטיבן ספילברג שהפיח בו חיים

אור סיגולי 08:5930.06.16

ענק ידידותי גדול - אלה הם ראשי התיבות של סרט הילדים החדש "העי"ג", המבוסס על ספרו של רואלד דאהל ("צ'ארלי וממלכת השוקולד"). הסרט מספר על סופי, יתומה לונדונית קטנה, שנלקחת על ידי ענק לארץ קסומה. שם היא מגלה עולם של חלומות כפי שאיש לא ראה, ועם חברה החדש מצליחה ללמוד על אומץ ועל חברות.

 

הרבה דברים יפים יש בסרט, אבל מה שהכי מרגש בו הוא למעשה הענק הידידותי הגדול שעמד מאחורי המצלמה והפיח בסיפור חיים, הבמאי סטיבן ספילברג. איש בן 69 עם נשמה של ילד, שמצליח לברוא עולמות ודמויות קולנועיות באותה ההתלהבות שהיתה לו בתחילת הקריירה ב"אי.טי" ו"שודדי התיבה האבודה".

 

ספילברג הוא אחד הבמאים הגדולים בתולדות הקולנוע, והוא כבר סוחף אחריו שלושה דורות של צעירים ומבוגרים כאחד. אמנם לא כל דבר שיצא מידיו הוא יצירת מופת, וכמו כל הגדולים, גם לו היו רגעים חורקים (בין שב"מינכן" ובין שבפרק האחרון והנורא בסדרת אינדיאה ג'ונס), אבל מעטים הם מספרי סיפורים כמו ספילברג, שמבין קולנוע כל כך טוב ועוטף אותו בכזאת אהבה. 

רובי ברנהיל בתפקיד סופי בהעי"ג רובי ברנהיל בתפקיד סופי בהעי"ג צילום: באדיבות סרטי יונייטד קינג

 

וספילברג הוא לא הענק היחיד בסרט. מגבים אותו כמה שמלווים אותו שנים, כמו ג'ון וויליאמס, גדול מלחיני הקולנוע החיים כיום, שעוזר ל"העי"ג" להתרומם לגבהים, לרגש ולמתוח. כמוהו העורך מייקל קאהן, שלא מפסיק לבנות סצנות וסיקוונסים נהדרים גם אחרי גיל 80. "העי"ג" מסמן גם את הגעתו של ענק נוסף לצוות הספילברגי המנצח - מארק ריילאנס, שמגלם את דמות הענק, אשר בשנה שעברה זכה באוסקר על הופעת המשנה שגנבה את ההצגה ב"גשר המרגלים", גם הוא בבימוי ספילברג. והאמת, אף שריילאנס מופיע בסרט תחת מעטה פיקסלים של טכניקת לכידת התנועה, מגיע לו אוסקר גם השנה. הוא הכוכב האמיתי של "העי"ג" בזכות השליטה בשפתו המוזרה של היצור והמיומנות המדהימה להצחיק ולרגש.

 

אלא שלא הכל בסרט הולך חלק. בעיקר, מצער להודות, הופעתה של השחקנית הצעירה רובי ברנהיל בתפקיד סופי אינה משכנעת. נוסף על כך, כמה מהענקים נראים מצוירים מדי ומונעים היסחפות מלאה אל תוך העולם הקסום של הסרט. האדישות היחסית שבה התקבל "העי"ג" כנראה תהפוך אותו ליצירה הספילברגית הראשונה מאז 2011 שלא מועמדת לאוסקר על הסרט הטוב ביותר, אבל עדיין מדובר בסרט נפלא שכדאי מאוד לראות.

 

החמישייה של כלכליסט הסרטים שכדאי לראות השבוע

  

1. "העי"ג" (חדש)

ספילברג וריילאנס נכנסים היישר אל המקום הראשון

2. "ברש"

סרט התבגרות ישראלי יוצא דופן

3. "מוצאים את דורי"

עוד מתנה ממכונת הלהיטים של דיסני

4. "מפלצת הכסף"

הזדמנות אחרונה לפני שהוא עוזב את הקולנוע

5. "בלשים בע"מ"

גם הוא עם רגל אחת בחוץ, למי שעוד רוצה להספיק

בטל שלח
    לכל התגובות
    x