$
קולנוע וטלוויזיה

מדגדג את האוסקר

עריכה מבריקה ומרואיינים מעניינים הופכים את "Tickled" לסרט שמתעלה על רוב סרטי ז’אנר המתח התיעודי. ככה זה כשהמציאות באמת עולה על כל דמיון

אור סיגולי 08:5319.06.16

סרט המתח הטוב ביותר של 2016 הוא בכלל תיעודי. אמנם אין בכך הרבה חדש, בטח לנוכח העלייה בפופולריות של ז'אנר ה־True Crime בשנים האחרונות, המביא למסך חקירות פשעים בזמן אמת דוגמת "הג'ינקס" מארה"ב ו"צל של אמת" הישראלי. אך מה שיוצא דופן הפעם הוא שמדובר במותחן ניו־זילנדי על דגדוגים - דבר מה שקשה לומר שמישהו מאיתנו נתקל בו בעבר.

 

"Tickled" הוקרן לראשונה בפסטיבל סאנדנס האחרון, שם רכשו אותו במהירות חברת ההפצה מגנוליה וחטיבת הרכש של ערוץ HBO. עכשיו הוא מגיע לישראל להקרנה חד־פעמית במסגרת פסטיבל פרינט־סקרין לאמנות ותרבות דיגיטלית (22–25 ביוני, סינמטק חולון), והוא ללא ספק אחד הסרטים החריגים במוזרותם שנעשו השנה ובכלל.

 

דגדוגים? לא להומואים

 

הסיפור עמוס התפניות מתחיל בדיוויד פרייר, מראיין וכתב טלוויזיה בן 33 היושב באוקלנד, והתמחותו היא כל מה שמוזר או משעשע. הוא וצוותו תרים את העולם במטרה למצוא את האנשים הכי משונים, ועליהם הוא מכין כתבות מטופשות. יום אחד נתקל פרייר במודעה באינטרנט המזמינה אנשים לקחת חלק בטורניר דגדוגים. כאשר הוא פונה לגברת ג'יין או'בראיין, שבבעלותה חברת ההפקה של הטורניר, הוא מקבל ממנה מייל מרושע וחד־משמעי, שבו היא מסרבת לשתף פעולה עמו ומבקשת ממנו להפסיק להתעניין בנושא, בעיקר משום שפרייר הוא גיי מחוץ לארון, והיא לא מוכנה שהספורט המפתיע הזה יהיה מזוהה עם הומוסקסואליות. פרייר ההמום מחליט לא לוותר ולהמשיך בחקירה, אותה הוא מתעד עם חברו הבמאי דילן ריב.

"Tickled". אימפריית רשע מצמררת שמגיעה עד וול סטריט "Tickled". אימפריית רשע מצמררת שמגיעה עד וול סטריט

 

ואולם, כשאיומים משפטיים מגיעים, השניים מבינים שיש פה דבר מה שמישהו מנסה להסתיר, וכך נחשפת אימפריית רשע מצמררת שמגיעה עד וול סטריט. מקוריוז אינטרנטי הופכת החקירה למערבולת של פחד, סחיטות, זהויות בדויות והרס חיים. הסרט לא נשען אך ורק על הפתעות וטוויסטים, אלא גם מנסה לומר משהו על תרבות השיתוף והאינטרנט. בעריכה מבריקה, מרואיינים מעניינים ובנייה חכמה של נרטיב הוא מתחמק מלהיות עוד סרט מוסר שמזהיר אותנו מפני אימת הרשת.

 

הסרט הכה גלים בסאנדנס ומשם המשיך לפסטיבלים הגדולים בעולם, וגם יצא בשבוע שעבר להקרנות מסחריות בארצות

הברית, מה שהופך אותו לכשיר לאוסקר הקרוב. עם זאת, על אף ההתעניינות שיצר סביבו, הפרנויה שהשתרשה בפרייר בזמן עשיית הסרט לא התפוגגה, אפילו להפך. פרייר סיפר שבזמן ההקרנות בסאנדנס הופיעו כמה טיפוסים מפוקפקים אשר צילמו את הסרט דרך מצלמות שהוסתרו בכוסות קפה, וסירבו להתפנות כאשר אנשי האבטחה של הפסטיבל ניגשו אליהם. כאשר הסרט הוצג בפסטיבל True/False הפופולרי שבמדינת מיזורי, הגיעה תביעה משפטית על הוצאת דיבה מאחד השחקנים.

 

הדוקו כנושא הדגל

 

מלבד הסנסציה והעשייה הקולנועית המרשימה "Tickled" הוא חוליה נוספת בהפיכתו של הקולנוע התיעודי העכשווי לדגל של ז'אנר המתח. בזמן שבקולנוע העלילתי המותחנים נחשבים, משום מה, לסוג של בידור נחות יותר, בעולם הדוקומנטרי הם זוכים לשבחים.

 

"Tickled" מגיע נישא על גבם של הלהיט "קאטפיש" מ־2010, שבמרכזו גבר שמגלה את האמת מאחורי צעירה שהתכתב עמה באינטרנט, ו"המתחזה" עוצר הנשימה מ־2012, שביים בארט לייטון, ובו הסיפור המצמרר מאחורי שובו של ילד קטן שנעלם. בימים אלה, כשהקהל הרחב הופך להיות פתוח יותר לעשייה תיעודית, המותחנים מלאי הכוכבים כבר לא מספקים את הסחורה. המציאות, שהיא באמת מוזרה יותר מכל דמיון, היא שבאמת יכולה להפתיע.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x