$
פנאי

אכול ושתה, כי מחר אמנות

קעקועים, מדע בדיוני, קומיקס נשי ודאדא במאה ה-21 יככבו בתערוכות הבולטות של 2016

רעות ברנע 08:2727.12.15

סופר גירלז בדרום

יוצרות קומיקס יהודיות יציגו במוזיאון הנגב

 

את המחצית השנייה של 2016 יקדיש מוזיאון הנגב לז'אנר יוצא דופן: קומיקס. קומיקסאיות יהודיות מארצות הברית, קנדה, אנגליה וישראל (בהובלת אילנה זפרן) יתמקדו בשאלות של ביוגרפיה וזהות. במקביל יוצגו עבודות שסיפק ארגון אמני הקומיקס בישראל, ותערוכה נוספת שיאצרו אמני הקומיקס יובל כספי ונמרוד רשף, הוא נימי נים מלהקת שב"ק ס'.

 

פרטים: מאי עד אוגוסט 2016. מוזיאון הנגב לאמנות, העצמאות 60 באר שבע.

 

רוזן בלתי נלאה 

רטרוספקטיבה לרועי רוזן במוזיאון תל אביב

 

מאז שנות התשעים רועי רוזן (52) בולט בארץ כאמן מצליח ופעיל במיוחד. תערוכה רטרוספקטיבית חדשה שאותה אוצרים יהושע סימון וגלעד מלצר - שניהם אוצרים אורחים במוזיאון - תציג מבחר נרחב מסדרות ציורים, צילומים, דברים שכתב, סרט אחד ועוד סוגי מיצגים שרוזן יצר לאורך השנים. ברבות מהסדרות ניצבת במרכז דמות בדיונית שרוזן בדה - אחד המאפיינים שחוזרים בעבודותיו.

 

פרטים: מ־14 בינואר עד מאי 2016. מוזיאון תל אביב, שד' שאול המלך 27 תל אביב.

 

טאטו בהופעה

קעקועים מתרבויות רחוקות במוזיאון ארץ ישראל

 

הקעקועים לא נמנו עם שבע האמנויות החופשיות של יוון, ובכל זאת, בחורף הבא הם יוצגו במוזיאון ארץ ישראל, בתערוכת תצלומים של האנתרופולוג האמריקאי ד"ר לארס קרוטק שמתעד את התופעה בתרבויות שונות. גם קעקועים ישראליים יוצגו, באדיבות קעקוע פרוג'קט.

 

פרטים: מ־1 באוקטובר 2016, מוזיאון א"י, חיים לבנון 2 תל אביב.

 

  צילום: אילנה זפרן, נמרוד גליקמן

 

גוטמן זה לא כאן

רונן שהרבני המבטיח יציג במוזיאון נחום גוטמן

 

נדירות הפעמים שבהן מקדיש מוזיאון נחום גוטמן תערוכות יחיד לאמנים ישראלים. בסוף השנה תעלה אחת כזו של היוצר הרב־תחומי רונן שהרבני, מהאמנים היותר מבטיחים בסצנה המקומית, שנוהג להתבונן בחברה האנושית מזוויות לא שגרתיות. שהרבני (41) למד ציור ופיסול בניו יורק וסיים בהצטיינות, אך מוכר בעיקר בזכות מיצבי הווידיאו שלו שמשלבים תכופות בין כמה ז'אנרים אמנותיים.

 

פרטים: מאוקטובר 2016. מוזיאון נחום גוטמן, שמעון רוקח 21 נווה צדק תל אביב.

 

דמיון מזרחי מפותח

השראה אסייתית במוזיאון וילפריד

 

מוזיאון וילפריד לאמנות המזרח, שנוהג לארח אמנים ותערוכות ממזרח אסיה, יקדיש השנה תערוכה דווקא לשלוש אמניות ישראליות: ליאת לבני, שבילתה בתוכניות רזידנסי בקוריאה, טייוואן ויפן, דבר שניכר בהשראה לעבודותיה; פני יסעור, שיוצרת ציורים גדולי־ממדים; וליהי תורג'מן, שתציג ציורי מפות.

 

פרטים: מאי עד אוגוסט 2016. מוזיאון וילפריד לאמנות המזרח, קיבוץ הזורע.

 

פחד ותיעוב בהרצליה

שבע תערוכות ילבנו רגשות קשים

 

24/7 הוא השם שקיבלה סדרה של שבע תערוכות יחיד ישראליות ופרויקט נוסף שעוסקים בתופעת המייקרים. את התערוכות מחבר העיסוק בהיבטי הניכור, האבסורד והגעגוע שבחוויית החיים. מיצבי אור־וידיאו־סאונד של רן סלוין ינתקו את הצופה מתחושת הזמן, סדרת ציורים של אמיר נוה תציג דמויות גבריות מעוותות, והאמנית אורלי מיברג תציד 12 מחברות רישום אינטימיות שאצרה מאמנים שונים.

 

פרטים: 16 בינואר עד 30 באפריל 2016. מוזיאון הרצליה לאמנות עכשווית, הבנים 4 הרצליה.

 

בהשראת הטורייה

במוזיאון ישראל ישחק באתוס הציוני

 

אפרת נתן, מחלוצות האמנות המושגית בארץ, תעלה באמצע השנה תערוכה רטרוספקטיבית במוזיאון ישראל. נתן (68), ילידת כפר רופין ותלמידתו של רפי לביא, מרבה לעסוק דרך ציורים, וידיאו ומיצגים באירועים משמעותיים מההיסטוריה הישראלית, בחוויה הישראלית הקולקטיבית ובנושאים מתולדות האמנות. העבודות שלה משובצות דימויים "ארצישראליים" כמו חרמש או גופייה, שיציצו מכל קיר בתערוכה.

 

פרטים: 20 באפריל עד 29 באוקטובר 2016. מוזיאון ישראל, שד' רופין 11 ירושלים.

 

  צילום: רוני סומק

 

מה דדו היה אומר

100 שנים לזרם הדאדא ייחגגו בעין הוד

 

השנה יציינו 100 שנים להולדת זרם הדאדא, האמנות שנולדה מתוך הייאוש והשבר של מלחמת העולם הראשונה.

הדאדא שינה לנצח את ההגדרה של מהי אמנות והראה שהכל אפשרי והכל מותר, אם זה נוגע. מוזיאון ינקו דאדא בעין הוד יעמוד מן הסתם בראש החוגגים. במרץ יוצג בו פרויקט, שבמסגרתו 30 אוצרים ישראלים בחרו 30 אמנים שייצרו יצירה ברוח הדאדא. כך למשל, יובל מסקין יאצור פרויקט חדש של חוני המעגל וקבוצת סמרטוט, נורית טל־טנא תציג עבודה של הכוריאוגרפית רנה שיינפלד, וורה פלפול תקיים סדנה לייצור עבודות רדי מייד.

 

פרטים: מ־5 במרץ עד אמצע יוני 2016. מוזיאון ינקו דאדא, עין הוד.

 

מדהים! מהמם!! מופלא!!!

מדע בדיוני במוזיאון פתח תקווה

 

הכותרת מלאת סימני הקריאה היא גם שם התערוכה המסקרנת שתיפתח באפריל במוזיאון פתח תקווה האיכותי. התערוכה תתמקד בביטויים חזותיים של רעיונות וגישות מעולם המדע הבדיוני באמנות, בעיצוב, בקולנוע ובתרבות פופולרית. רובוטים, חורים שחורים, חייזרים וערים דמיוניות יככבו ביצירות של אמנים בינלאומיים ומקומיים ובהם אלי גור אריה, יונתן גולדמן, סטיב שופילד ואלכסנדר שלסייה.

 

פרטים: אפריל עד אוגוסט 2016. מוזיאון פתח תקווה לאמנות, ארלוזורוב 30 פתח תקווה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x