$
פנאי

"אני נהנית לסבך"

כשעליזה נלקין קנתה חרוזים כדי לפתח את יכולות המוטוריקה העדינה של בנה היא לא שיערה שזה ייגמר באלפים שתשזור בעצמה לתכשיטים עוצרי נשימה

מורן לונדון 08:3130.09.15

"אנשים נוטים לשפוט תכשיט כיחידה אחת: גם כשזו שרשרת עם תליון, השרשרת תיבחן כחלק בלתי נפרד מהתכשיט. אבל כשעוצרים לחשוב על זה, ובעיקר כשבוחנים תכשיט מחרוזים, מגלים שכל תכשיט יחיד מורכב מאלפי פריטים קטנטנים. אני מרגישה שפה בעצם טמונה העוצמה של העיצובים שלי", כך אומרת המעצבת עליזה נלקין (60) - והיא יודעת על מה היא מדברת.

 

נלקין מעצבת תכשיטי חרוזים, ולא פעם עשויה עבודת היד שלה להגיע לתוצאות עוצרות נשימה: שרשראות וצמידים שמכילים מאות, ולעתים רבבות, חרוזים זעירים. מרחוק התכשיטים שלה יכולים להזכיר אריגים ותכשיטים מסורתיים, ומקרוב מבינים שתשומת הלב וההשקעה בהם לא היו מביישים עבודת אמנות מוזיאונית. "אני עובדת עם חוט ומחט וכל תכשיט לוקח הרבה שעות, בין שש לשמונה", היא אומרת. "הדוגמאות שאני מעצבת מורכבות מאוד ומלאות פרטים, וכאשר מדובר בתכשיט עם אלפי חרוזים זה הופך לאתגר רציני".

 

עליזה נלקין עליזה נלקין צילום: עמית שעל

 

מתחביב למקצוע

 

התוצאה, כאמור, מהפנטת, צבעונית ומלאת חיים, ובדרך כלל גם גדולה ומרשימה. נלקין מייחסת זאת להשראה הבסיסית לקו העיצובי שלה — נעוריה באילת. "בשנים שבהן הייתי ילדה ואחר כך נערה, אילת היתה בעיקר חול וים ואווירה של חופש מהסוג שכבר אין שם היום", היא אומרת. "מעבר לכך, גדלתי בשנות השישים והשבעים. אלה השנים המעצבות שלי, והסגנון של התכשיטים מושפע מאוד משני העשורים האלה: בוהמייני, צבעוני ועם נוכחות שאישה משוחררת תדע להעריך".

 

כשמתבוננים בדוגמאות העדינות והזהירות בתכשיטי החרוזים המורכבים והמדויקים, נדמה שנלקין נולדה לתחום - אבל היא לא. עד לא מזמן היא היתה חשבת שכר במוטורולה, ואף על פי שהיא מודה שהחריזה ויצירת תכשיטי חרוזים היא התרפיה וההנאה הכי גדולה שלה, היא החלה להעלות הילוך רק לפני כמה חודשים, לאחר שיצאה לפנסיה.

 

שרשרת, 800 שקל שרשרת, 800 שקל צילום: יח"צ

 

לכל העניין היא הגיעה ממש במקרה. "כשהבן שלי היה קטן, כחלק מהלימוד של מיומנויות מוטוריקה המליצו לי לקנות לו חרוזים", היא מספרת. "מהר מאוד מצאתי את עצמי משחילה על ימין ועל שמאל, והוא קצת פחות התעניין. וזהו, כמו מגנט. לאט לאט התחלתי לחפש חרוזים קצת יותר מתוחכמים, וגיליתי שיש קורסים בתחום. ומאז - כבר 15 שנה - אני כל הזמן לומדת עוד טכניקות שזירה והשחלה וגם ממציאה בעצמי דרכים לסבך את התכשיטים שלי.

 

"ככל שאתגר היצירה יותר מסובך, כך אני נהנית יותר. כשהעיצובים התחילו להתמקצע, אנשים התחילו לעצור אותי ברחוב. מה שאני החשבתי כל הזמן כתחילתו של תחביב הפך, בזכות המון פידבקים מהסביבה, לשאיפה מקצועית. והתחלתי לדמיין איך אני יוצאת לפנסיה מוקדמת ומקימה מזה עסק, ובסופו של דבר זה מה שעשיתי".

 

חרוז לבגד

 

מחירי התכשיטים, שאותם ניתן להשיג בסטודיו שהקימה נלקין בביתה בתל אביב (בתיאום מראש בטלפון 050-5501400) או בחנות Love&Libby בקיבוץ גליל ים, נעים בין 280 שקל ל־1,500 שקל, כשבצד הזול יותר של הסקאלה נמצאים בעיקר צמידים. התכשיטים היקרים הם שרשראות שעשויות מלולאות חרוזים גדולות, אליהן אפשר להצמיד גם תליון עשוי מחרוזים.

 

נוסף על המבחר הקיים אפשר גם לשבת עם עליזה ולחשוב על רעיון, להתאים אותו בהזמנה אישית ולחכות לתוצאה. "מגיעות אליי נשים עם השמלה החדשה ביד, והן אומרות לי שהן מרגישות שמשהו חסר כדי להשלים את המראה", מספרת נלקין. "יחד אנחנו חושבות על צבע, צורה ואורך. אני בעצמי רצה לחרוז תכשיט חדש בכל פעם שאני קונה לעצמי בגד".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x