פנאי

חדשות תרבות: אמנות עם עבר

ארכיון תיאטרון הבימה באינטרנט זכה בפרס מיוחד, פסל שנמצא בביתה של נזירה עומד למכירה ב־1.2 מיליון ליש"ט, וברמת גן ממסדים את הגרפיטי

מאיה נחום שחל ויעל סובינסקי 08:3519.11.13

ההיסטוריה של הבימה. אתר הארכיון של הבימה שהושק לפני שלוש שנים זכה בשבוע שעבר בפרס הצטיינות מיוחד במסגרת התחרות השנתית לאתרי אינטרנט ומובייל, ה־Webi Awards 2013 של קבוצת אנשים ומחשבים.

 

הקמת אתר ארכיון התיאטרון הלאומי נעשתה בידי חני זליגסון, מי שהיתה מזכירתו של מנכ"ל התיאטרון שמואל עומר במשך 17 שנה מ־1978. עם כניסתה לתפקיד החלה במקביל לעבודה השוטפת ובזמנה הפנוי לאסוף ולערוך חומרים להקמת הארכיון. כשעזבה את התיאטרון נזנח הרעיון, ורק לאחר כמה שנים פנה אליה יעקב אגמון שכיהן כמנכ"ל התיאטרון כדי שתמשיך במשימה. זליגסון נעתרה לפנייה בהתנדבות מלאה, ואף גייסה תרומות בכוחות עצמה.

 

באתר התיאטרון ניתן למצוא פרטים על 670 הצגות שהועלו בהבימה, מהבכורה של "נשף בראשית" ב-1918 ועד היום, וכן פרטים על 1,600 שחקנים וכ־1,000 יוצרים - מחזאים, מתרגמים, במאים, מעצבים, מוזיקאים וכוריאוגרפים. כמו כן כולל האתר תמונות, כרזות, רישומים ותאריכים, ובעתיד יתווספו קטעי ביקורת, טקסטים של מחזות וקטעי די.וי.די, שכבר מצויים באולם הארכיון בבניין התיאטרון הפתוח לקהל הרחב.

 

"אני עוסקת בדבר הזה כבר 35 שנה. הארכיון של הבימה פורק בזמנו כיוון שהיה רעיון לבנות מוזיאון גדול לכל התיאטרונים, אבל לא יצא מזה דבר. לכן התחלתי לבנות את הקטלוגים ולאסוף את החומרים, ולפני שלוש שנים הגעתי למסקנה שצריך גם אתר ואז התחלתי לגייס כסף בהדרגה", מספרת זליגסון. עבור בניית השלד והעבודה מול חברת המחשבים ומול המנהל הטכני ועורך המשנה רמי סמו, וכן עבור המרת הסרטונים לדי.וי.די גייסה זליגסון 120 אלף שקל. בהמשך גייסה תרומה נוספת של 20 אלף שקל לרכישת ריהוט לאולם הארכיון ו־10,000 שקל תרמה מכיסה הפרטי להשלמות.

 

הפסל של מדונה ובנה. שנהב איכותי הפסל של מדונה ובנה. שנהב איכותי

 

"כשיצאנו מהבניין שמרנו בחרדת קודש על הדברים, וחני עשתה עבודה מדהימה. בימים אלה מתחילים לעבוד על מוזיאון חנה רובינא שיהיה אף הוא פתוח לקהל ויכלול את חדר האיפור המקורי שלה, כולל השמלה המקורית של 'הדיבוק', ואת סלון ביתה", מוסיפה מנכ"לית תיאטרון הבימה אודליה פרידמן.

 

מדונה למכירה. פסל שנהב של מדונה המחזיקה את בנה, שנמצא בביתה של נזירה בריטית המתגוררת בבית אבות והוערך במשך עשרות שנים כזיוף וכאובייקט תפילה חסר ערך, זוהה השבוע כעבודה מקורית מהמאה ה־13. הפסל יוצע בחודש הבא במכירה פומבית בסותבי'ס לונדון במחיר של לא פחות מ־1.2 מיליון ליש"ט. זהו אחד מפסלי השנהב האיכותיים ביותר מהתקופה הגותית שמוצעים למכירה זה עשרות שנים, והוא נשמר במצב כמעט מושלם.

 

אמנות רחוב ברמת גן. מתחם הבורסה ברמת גן זוכה לאחרונה למתיחת פנים שבעיני רבים עשויה להיות שנויה במחלוקת: ביוזמת העירייה נבחרו שישה אמני רחוב בולטים שיעלו את יצירותיהם על קירות, מכסי ביוב ודחסני אשפה במתחם. האמן עדי סנד יצר גרפיטי של קומיקס אורבני עם סיפורים בעלי משמעות אישית ולאומית, KLONE הפך כמה דחסני אשפה עצומים לבעלי חיים, רחבת דימול כוסתה בלבבות אדומים של יוחאי מטוס, ועוד.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x