$
פנאי

מלכודת כוכבים של פרסי גלובוס הזהב

מהפרגון הגורף ל"לדוג סלמון בתימן" ועד המועמדות של "בורלסק", מבט אחורה לבחירות התמוהות של פרסי גלובוס הזהב בשנים האחרונות

ענת טוריסקי 08:5025.12.12

עם תום הפסטיבלים הגדולים, כשעונת הפרסים בפתח, מסתמנים השמות המובילים ברשימות המועמדים בטקסי הקולנוע. חלק מהפרסים המשניים יותר כבר חולקו. אחרים, כמו זה של גילדת השחקנים (הסאג), הכריזו על המועמדים. הרשימות הללו משמשות כאינדיקציה לטקס הגדול מכולם: האוסקר, שהמועמדים לו יוכרזו ב־10 בינואר. הסרטים הבולטים נכון לעכשיו הם "לינקולן" של סטיבן ספילברג, "ארגו" של בן אפלק, "Zero Dark 30" של קתרין ביגלו, הסרט המוזיקלי "עלובי החיים", והסרט הזר "אמור" של מיכאל הנקה.

 

מקדם האקזוטיקה

 

הרשימות מורכבות מאותם שמות בשינויים קלים, אבל יש יוצא דופן אחד: גלובוס הזהב, שהציב בצמרת רשימת המועמדים, מיד אחרי "לינקולן" ו"ארגו", את הסרט "לדוג סלמון בתימן", ולא רחוק מאחוריו את "מלון מריגולד האקזוטי" בכיכוב קאדר שחקנים בריטיים ותיקים, קומדיה שנשכחה מלב עד שצצה לפתע בגלובוס.

 

מריל סטריפ מתוך הסרט "מאמא מיה" מריל סטריפ מתוך הסרט "מאמא מיה"

 

מבט לאחור מגלה שזאת כבר מסורת. בכל שנה מופיע לפחות מועמד אחד לא צפוי, ועל פניו גם לא מוצדק. לכאורה משונה שדווקא הטקס השני בחשיבותו בהוליווד, זה שנחשב כמנבא (בדרגת דיוק משתנה) לאוסקר, חוטא בבחירות תמוהות שוב ושוב. אבל יש לכך הסברים: תא הכתבים הזרים שעומד מאחורי הפרס הוא חובב כוכבים, ובעזרת המועמדויות מבטיח את הופעתם בטקס. לכך יש להוסיף את העובדה שפרס הסרט הטוב ביותר נחלק לשתי קטגוריות: דרמה וקומדיה או מיוזיקל.

 

הקטגוריה השנייה היא המועדת יותר לסרטים לא צפויים. הבחירה מרימת הגבות של 2012 היא, כאמור, "לדוג סלמון בתימן", הדרמה הקומית שביים לאסה הלסטרום בכיכובם של יואן מקגרגור ואמילי בלאנט. לא מדובר כאן בסרט שנקטל בביקורות (אם כי ב"אובזרבר" הוא כונה "סנטימנטלי ועלוב"), אלא בעיקר בכזה שזכה לתגובות בינוניות וחוסר תהודה. אבל ביקום של גלובוס הזהב, הסרט שלא זכה למועמדות בטקסים נחשבים אחרים הוא אחד המאורות הגדולים של השנה. כמו "מלון מריגולד", גם "לדוג סלמון בתימן" עוסק במסע אקזוטי למדינה זרה, ואולי זו נקודה רגישה אצל הגולים בהוליווד.

 

9% טריות

 

ב־2011 קטגוריית קומדיה ומיוזיקל כללה שני סרטים שחוו כישלון צורב בקופות ובביקורות - "בורלסק" ו"התייר". ב"בורלסק" גילמה כריסטינה אגילרה זמרת מועדונים מתחילה, הזוכה לחניכה מהדיווה שר. ב"רולינג סטון" נכתב עליו ש"שר וכריסטינה אגילרה מגלמות גרסאות דראג של עצמן, עם כל החיוניות של בובות במוזיאון השעווה", אך זה לא הפריע לו לקבל מועמדות לסרט המוזיקלי ולזכות בפרס השיר הטוב ביותר.

 

אנג'לינה ג'ולי אנג'לינה ג'ולי צילום: בלומברג

 

"התייר" בכיכוב ג'וני דפ ואנג'לינה ג'ולי, עיבוד לקומדיה צרפתית שנכשל בקופות, זכה לציון נדיר של 9% טריות באתר הביקורות Rotten Tomatoes. אבל העיתונאים הזרים התלהבו מהשידוך בין שני הכוכבים, ואף העניקו לדפ מועמדות כפולה, על תפקידיו ב"התייר" וב"אליס בארץ הפלאות".

 

בגלובוס מחבבים במיוחד את מריל סטריפ (שזכתה ב־2010 על "ג'ולי וג'וליה" ומועמדת השנה על "תקווה בהופ ספרינגס") ומרבים לפרגן לשחקנית המוערכת, גם כשהיא מעורבת בפרויקטים שאינם שיא הקריירה שלה. ב־2009 "זה מסובך", קומדיה פושרת על סקס ורומנטיקה של זוגות מבוגרים (בדומה ל"תקווה בהופ ספרינגס") בכיכובה של סטריפ היתה מועמדת בקטגוריית הקומדיה ומיוזיקל. ב־2008 "מאמא מיה", עם סטריפ בתפקיד הראשי, נכנס לאותה קטגוריה. המחזמר משירי אבבא הצליח בקופות אבל נחשב לעיבוד גרוע במיוחד מהבמה למסך. ב"ניו יורקר" כתבו עליו שהוא "תורם משמעותית לדיון על הגדרת העינוי בשנים האחרונות". ייתכן שתא העיתונאים הזרים מורכב ממזוכיסטים. או תימנים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x