$
פנאי

פותחים שנה: ספרים ודיסקים למתנות חג

"עליסה בארץ פלאות" בתלת־ממד, "האחים קרמאזוב" המופתי בתרגום נילי מירסקי ואלבומים של יוצרים מפתיעים. כתבי כלכליסט ממליצים על ספרים ודיסקים שכיף לתת ולקבל

כתבי כלכליסט 10:3322.09.11

ספרים

 

"לא, לא, לא, לא, לא, לא, לא, כן" — גדעון עמיחי. אם יש לי הערה על הספר הבסך הכל מוצלח הזה היא שהוא מאופק מדי. עמיחי, שמטיף ליצירתיות ולחציית גבולות, נתקל פה בגבולות של עצמו ונשאר בתוך ההגדרה הצרה של מה ראוי לפרסום ומה לא, ואינו מגלה תעוזה אמיתית. וזה טיפה חבל, כי הספר הוא הזדמנות נדירה להציץ ל"ספר הסקיצות" של עמיחי, מהפרסומאים היצירתיים בישראל. מבחינה ויזאולית הוא מספק את הסחורה, אבל טקסטואלית הוא קצת מהוגן. מדי. קהל יעד: קריאטיבי (אפשר גם מקושר). פרטים: הוצאת גורדון, 120 שקל.

 

"האחים קרמאזוב", פיודור מיכאלוביץ' דוסטויבסקי "האחים קרמאזוב", פיודור מיכאלוביץ' דוסטויבסקי

"האחים קרמאזוב" — פיודור מיכאילוביץ' דוסטויבסקי. מה אפשר להגיד על הרומן האחרון של דוסטויבסקי שלא נאמר כבר? הרי ברור שמדובר במשהו ברמה אחרת לגמרי, ביצירת מופת שראויה לשמה. סוד הקסם טמון בשילוב המדהים בין היכולת לכתוב סיפור מרתק וסוחף, עם דמויות נפלאות שזוכרים ותחושה כללית של טבעיות, לבין היכולת להגיד לקורא משהו אמיתי וחשוב על חייו. דוסטויבסקי תמיד שואל את השאלות הגדולות, מבלי לחמוק ומבלי להתבלבל. זוהי חוויית קריאה חד־פעמית (תרגום: נילי מירסקי), שאחריה קצת לא מאמינים שהספר הזה, שעלול להרתיע רבים בגלל אורכו והכבדות שמיוחסת לדוסטויבסקי, הוא בעצם כזה תענוג.

קהל יעד: חובבי תרבות גבוהה. פרטים: הוצאת עם עובד, 148 שקל לשני כרכים.

 

"נשים לגופן" — עורכת: טל תמיר. את הספר עב הכרס הזה אפשר לכנות "מדריך לנשיות", והוא בעצם מלווה, בשלל פרקיו והנושאים שבהם הוא נוגע, את מעגל החיים הנשי. הוא נכתב בידי נשים ולמענן, ומציג בבהירות את הדילמות והקשיים שהן מתמודדות עמם — ענייני בריאות, דימוי גוף, בריאות נפשית והחיים לאחר לידה. הספר, שנעשה בהשראת רב־המכר "Our bodies, ourselves", הוא מאוד לא מטיפני ומכאן היופי שלו. הוא נוגע בנושאים בפתיחות ובבהירות, ישראלי מאוד ולא מתיימר, מעין אחות גדולה שלא לכולן יש, שמלווה לא רק בתהליך ההתבגרות, אלא גם הרבה מעבר לו. קהל יעד: נשים בכל גיל. פרטים: הוצאת מודן, 148 שקל.

 

"קארט בלאנש" — ג'פרי דיבר. "לאן נעלמת ג'ו דימאג'יו?" שואלים סיימון וגרפונקל בשיר "מיסיס רובינסון", אך נדמה שגברים רבים תוהים בעיקר לאן נעלם ג'יימס בונד. לג'פרי דיבר היה רעיון מבריק: למה לא לקחת את 007 ולהעביר אותו לימינו? זה בדיוק מה שעושה "קארט בלאנש" (שהסרט הבא בסדרת ג'יימס בונד נעשה לפיו) — מחזיר את בונד לעולם שאחרי הפיגועים במגדלי התאומים. לאחר שהמודיעין הבריטי מגלה כי פיגוע המוני נוסף עומד להתרחש, הוא שולף את הנשק הסודי, 007 כמובן, שמקבל יד חופשית לעשות הכל כדי למנוע את האסון. הדמות שברא איאן פלמינג ניצבת כאן מול הטרור של המאה ה־21, ועושה כל מה שהיא יודעת לעשות היטב: להשתמש בטכנולוגיה מתקדמת, לפתות נשים יפות ולעצור את הרעים בדקה האחרונה. כיף. קהל יעד: גברי ברובו. פרטים: הוצאת אופוס, 92 שקל.

 

מיכל פלד-פליישר

 

ספרי ילדים

 

"הרפתקאות עליסה בארץ הפלאות" — עיבוד: רוברט סבודה. עיבוד לספרו המיתולוגי של לואיס קרול, המתכתב עם איוריו של ג'ון טניאל ומעניק להם חיים חדשים בעידן אחר. עליסה נופלת לבאר, מסיבת התה, הבית של א.לבן ועוד מעולם לא נראו מרהיבים כל כך. מתאים לילדים, שייהנו מהאלמנט המשחקי אך עלולים גם להיבהל בקטעים המבלבלים והאפלים, ובעיקר למבוגרים, שייהנו מהפרטים הקטנים והמושקעים. קהל יעד: על פניו ילדים, אבל דווקא מבוגרים. פרטים: הוצאת שוקן, 159 שקל.

 

"ירושלים שלי" — תמר הירדני. המחברת, דור עשירי בירושלים, מורת דרך מוסמכת וחוקרת ירושלים מטעם יד בן צבי, חיפשה עבור ילדיה ספר להכרת העיר, כך היא כותבת. משלא מצאה, דחקו בה ילדיה שתכתוב אחד בעצמה. התוצאה היא מידע אנציקלופדי, ועם זאת פיקנטי ובשפה פשוטה, על יותר מ־50 מקומות ואתרים, ובסופו משימה ושלוש אנקדוטות. האיורים הריאליסטיים הם של דנה נחום, והתוצאה מרתקת הורים וילדים. קהל יעד: ילדים סקרנים בגיל בית ספר יסודי והורים מנחילי מורשת. פרטים: הוצאה משותפת של יד בן צבי ומודן, 98 שקל.

 

"הרפתקאות עליסה בארץ הפלאות", בגרסתו של רוברט סבודה "הרפתקאות עליסה בארץ הפלאות", בגרסתו של רוברט סבודה

 

"חיות מבולבלות" — אמי רובינגר. החיות של המאייר אמי רובינגר כבר מוכרות לפעוטים, אך עתה הוא מרכז אחדות מהן לספר שעמודיו חצויים. כשמעבירים רק מחצית מהעמוד החיה "מתבלבלת" עם הבאה אחריה, כך שראש כריש זוכה פתאום בגוף אריה ובשם "כיה", ואילו ראש דרקון ורגלי תרנגול יוצרים את ה"דרנגול". הפתעה בכל שילוב והמון צחוקים. קהל יעד: בני 4–2 עם צחוק מתגלגל. פרטים: הוצאת כתר, 74 שקל.

תמר וילרפורט

 

"חיות מבולבלות", אמי רובינגר "חיות מבולבלות", אמי רובינגר

 

דיסקים

 

"נקודת המפגש" — צח דרורי. דרורי, שזה אלבומו השני אחרי "בכיוון הרוח", מגיע מהמוזיקה הקלאסית, וזה ניכר, למשל בבנייה של יצירות מורכבות להפליא, שמייצרות שלל תחושות אצל המאזין. זה אמביינט, זה רוק מתקדם, זה אלקטרוני, זה קלאסי — וזה אף לא אחד מהם. האלבום אינו פשוט, וממש לא נועד למצעדים או לרדיו, אבל יש בו עושר שמצריך סדרת האזנות כדי להעריכו כראוי. הקול העדין של דרורי מרחף מעל תכנותים מורכבים וקסומים, שילוב של כינור, ויולה, צ'לו וקונטרבס עם סאונד אלקטרוני חללי. מסוג האלבומים שהיו יכולים לצאת בכל מקום בעולם ולקטוף תשבחות, וכל כך כיף שזה בעברית, ומשלנו. קהל יעד: כאלה שאוהבים להאזין למוזיקה מורכבת ומאתגרת, לא רק כרקע. פרטים: היי פידליטי, 49.90 שקל.

 

"Some of this life" — רועי דהן. הרבה שמות עולים בראש כששומעים את אלבום הבכורה היפה של רועי דהן (32). קצת קט סטיבנס, קצת ג'יימס טיילור, אולי אפילו משהו מגוון הקול של ג'ון קייל. הכיוון ברור: סינגר־סונגרייטר בסגנון פולק נעים, שמזכיר אלבומים אישיים משנות השבעים. דהן שר באנגלית, ומשלב בין היתר סאונד "מסורתי" של גיטרה אקוסטית, פסנתר ואפילו צ'לו. יש כמה מעברי אקורדים מעניינים, וגם תמלילים שבהחלט לא מביישים את הז'אנר. אלבום אישי ורגיש. קהל יעד: חובבי הסבנטיז. פרטים: היי פידליטי, 49.90 שקל.

 

"בין לילה ליום" — גלי אלון. אם המפיק של אלבום הבכורה שלך הוא אסף אמדורסקי יש תחושה מחייבת באוויר, אבל מי שמצפה ללחישות ולשכבות סאונד מורכבות יופתע. זהו אלבום קליל ומתוק, שמדבר בעיקר על אהבה, על הסצנה האורבנית, על רצון לברוח. בקיצור, נושאים שמעסיקים צעירים. אלון זמררה בלהקת חיל הקשר, ומשם, ודרך בית הספר רימון, היתה לזמרת ג'אז מוכשרת. באלבום הזה היא פונה לכיוון מסחרי יותר ומציגה יכולת ווקאלית משכנעת ומגוונת, שמעטרת יפה את העיבודים האלקטרוניים העדינים שבנה לה אמדורסקי, פה ושם עם ניחוח קליל של צ'ילאאוט נעים. קהל יעד: ממש כולם. פרטים: היי פידליטי, 49.90 שקל.

 

"בין לילה ויום", גלי אלון "בין לילה ויום", גלי אלון

 

"ואהבת" — יאיר דלאל. זה כבר האלבום ה־12 של דלאל, שמסעו החל בצליל המשפחתי מעיראק ונמשך באלבום זה, שמחבר עברית וערבית ושירים חדשים שלו ועתיקים של אבן גבירול, רבי ישראל נג'ארה ומהמקורות היהודיים. המנגינות נעות בין תפילות יהודיות ל"Oh My Love" של ג'ון לנון, שסוגר את האלבום. אקלקטי היא מילה קטנה על "ואהבת", ששופע צלילים של עוד וסיטאר ומצד שני של גיטרה ופסנתר. השירים זורמים לאט־לאט, כמו קיץ מזרחי חם, רובם נבנים על עמוד השדרה שמספק העוד של דלאל. דודו טסה, ליאורה יצחק, ארי גורלי ואחרים הם כוח עזר מוזיקלי שנותן לא מעט כוח לשירי האלבום המיוחד הזה. קהל יעד: מי שצלילי העוד ונעימות המזרח ערבים לחכם המוזיקלי. פרטים: Najema Music, 49.90 שקל.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x