$
אלכוהול

קונים בלבד

מכירות פומביות של יין ואלכוהול משגשגות בעולם ובישראל, אם כי אחרי שזכיתם לא תוכלו לשתות מהיין וגם ולשמור על ערכו

עמית יריב 12:0809.06.11

ב־1985 סערה סצנת אספני היין בעקבות מכירה פומבית שערך בית המכירות כריסטיס בלונדון. על הפרק עמד בקבוק שאטו לאפיט 1787 מבורדו, שהיה שייך, לפי הטענה, לאוסף הפרטי של תומאס ג'פרסון, הנשיא השלישי של ארצות הברית ושגריר בצרפת בתקופת המהפכה האמריקאית.

 

הבקבוק נמכר למשפחת פורבס תמורת 156 אלף דולר, אבל הוסיף לעורר שערוריות, שכן בעליו הקודם, האספן האקסצנטרי הארדי רודנשטוק, סירב לספר היכן וכיצד הגיע היין לידיו. בין היתר נשמעה טענה שהבקבוק הוא חלק מאוצר היין שבזזו הנאצים ממרתפי צרפת במלחמת העולם השנייה. נטען גם שהבקבוק פשוט מזויף.

 

בעולם פועל שוק של מכירות פומביות ליין ולמשקאות אלכוהוליים, שבו משתתפים בתי המכירות הפומביות הגדולים ובתי מכירות ייעודיים, לצד אלפי אתרי אינטרנט. בכריסטיס ובסות'ביס מועסקים יועצי יין מהבכירים בעולם (מייקל ברודבנט וסרינה סאת'קליף), ומכירות פומביות של יין למטרות צדקה הן דרך מקובלת לגיוס כספים.

 

בשנים האחרונות נערך סמי־מהפך בתחום, מפני שמכירות פומביות נערכות גם באינטרנט. במכירה פומבית מכוונת שתקיים חברת הכרם היום יימכר הסינגל מאלט של מזקקת גלן פידיך, שנפגע מנזקי מזג אוויר ובמזקקה החליטו למכרו תחת השם Glenfiddich Snow Phoenix. לארץ הגיעו 45 בקבוקים בלבד מהמשקה הנדיר הזה - ההקצבה המקורית היתה 60, אבל 15 בקבוקים נשברו בדרך מסקוטלנד - והם יימכרו במכירה פומבית באתר החברה במחיר התחלתי של 600 שקל. הזוכים יוכלו לקבל את הבקבוק הנחשק משגריר בריטניה בערב וויסקי מיוחד שייערך שם עם תום המכירה.

 

המכירה הפומבית של אשכול הזהב. גיוס לטובת מטרות צדקה המכירה הפומבית של אשכול הזהב. גיוס לטובת מטרות צדקה צילום: דיוויד סילברמן

 

מכירות פומביות של יין נפוצות גם לצורכי צדקה. בתחילת מאי נערך ערב הגאלה של תחרות אשכול הזהב, ובמסגרתו התקיימה מכירה פומבית שהיתה למסורת, והכנסותיה נתרמו לקרן "משאלת לב". תשעה בקבוקי מאגנום (1.5 ליטר) ודאבל מאגנום (3 ליטר), שתרמו תשעה יקבים, הוצעו למכירה, כמו גם שתי ארוחות במסעדת מסה. המכירה גייסה 75 אלף שקל.

 

אבל לא הכל ורוד. בניגוד ליצירות אמנות העומדות למכירה, אי אפשר לבדוק את תכולת הבקבוק לפני הרכישה, וגם לא אחריה, שכן ברגע שהבקבוק נפתח הוא מאבד את ערכו האספני. לכן, בדומה לבונבוניירה של אפרים קישון, גם יין אספנות צריך להישאר סגור.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x